Воскресенье, 30 Январь 2022 18:11

Весна наближається

Звичайно, хто не пожалів грошей і посіяв елітне насіння, тому трішки легше. Але в основному сіють своїм, чимось протруюють і сіють, обманюючи себе. Придбати елітне насіння начебто й дорого, але ж це один раз на три роки. Можна купити не на всю площу, а тільки для розмноження. І так кожен рік оновлювати свої сорти і насіння. Не треба забивати голову і сіяти п’ять сортів. А ось два – в самий раз. Зараз дуже великий вибір, тож своє, те що вам сподобається, обов’язково знайдете. Тільки не з об’яв в інтернеті, бо це ризиковано.

Зима поки що сприятлива для зимівлі рослин, а ось яким буде лютий – побачимо. Тільки добрива купувати треба вже зараз, незважаючи на ціну, далі все одно буде дорожче, а без них ну зовсім ніяк, особливо при таких слабких сходах.

Кількість добрив кожен сам собі порахує, це залежить від того, який врожай він хоче отримати. Про підживлення озимої пшениці в зимово-весняний період є багато різних думок і всі вони ніби науково обґрунтовані. Я б не підживлював по мерзлоталому ґрунту, якщо у рослини немає два справжніх стебла (не листочка, а стебла). Це ще залежить від того, яка техніка є у вашому господарстві, чи готова вона до весняних робіт, хто з вами працює, як швидко вони повертаються і чи розуміють, що від них залежить майбутній врожай, а також і їхній добробут. Чесно, не розуміють – дай зарплату сьогодні, а що буде далі, то не наші проблеми. Так уже склалось і в великих господарствах, і в малих.

Висновок для тих, хто хоче в цьому році отримати достойний врожай озимої пшениці – аміачну селітру треба купувати обов’язково, скільки б вона не коштувала! Цей захід завжди окупиться.

Треба обов’язково приділити увагу ще одному важливому агрозаходу – це підживлення мікроелементами. Без них рослина не зможе використати весь азот з ґрунту. Мікроелементи дуже впливають на стан і розвиток посівів, особливо генеративних органів, тобто кількість і якість зернин в колосі. А ось тут буде проблема. Багато фермерів кажуть, що вносять різні добавки, а результату немає. Звичайно, тут перше запитання – а де і в кого ви їх купували?

Дуже багато зараз незрозумілих продавців, адже відповідальності ніякої. До речі, те ж саме і на ринку посівного матеріалу. Я кожен рік проводив різні експерименти з мікроелементами, але нічого конкретного так і не добився. Зараз я готую цю суміш сам і маю добрий результат. Бо точно знаю, що там є все, що треба рослині. Обробляю три рази – насіння перед посівом, вдруге при обприскуванні гербіцидами, втретє – разом з інсектицидом у фазі молочно-воскової стиглості. Кожен раз достатньо сто грамів на гектар. І перші два рази обов’язково. Третій раз теж обов’язковий, це коли зерно з цього поля ви плануєте залишати на посів, або коли багато шкідників.

Обробіток насіння дасть можливість отримати добре розвинені рослини перед входом в зиму з максимально розгалуженою кореневою системою. Це дуже важливо при відновленні весняної вегетації. Другий обробіток зменшить негативний вплив гербіциду на рослини, бо внесення будь-якої хімії десь на 10-15 днів вводить рослини у стресовий стан, а так ви цього уникнете.

Якщо зробити дві обробки мікроелементами, то отримаєте прибавку 6-8 ц/га, а якщо три – 10-11 ц/га. Це якщо все правильно зробите, і якщо цей препарат попаде на ваші поля, а не до сусіднього фермера. Так теж часто буває. Навіть буває, що їздять по селу і пропонують бабусям на картоплю по бартеру сто грамів препарату на півлітра. Звісно, бабусям подобається, – якраз на дві обробки, і грядки гарні, і врожай хороший. Отже набір мікроелементів краще робити самому, тоді і на полі порядок, і прибуток є. Від правильного поєднання мінеральних добрив і мікроелементів залежить кількість і якість вашого врожаю.

Звичайно, є ще багато факторів. Треба велику увагу приділити посівному матеріалу. Якщо ви хочете досягти максимального матеріального достатку, то сійте елітне насіння кращих сортів, тоді ви зможете першу репродукцію продати як посівний матеріал.

Велике значення має підготовка ґрунту під посів. Глибина обробітку повинна бути 10 сантиметрів, структура – мілкокомкувата. Сіяти треба на 5-6 сантиметрів, щоб вузол кущіння був на глибині трьох сантиметрів – це гарантія успішної зимівлі. Зауважу: не вносьте під посів комплексні добрива. Це неправильно, це зайві затрати.

Не треба гнатися за великими площами, обробляйте стільки скільки зможете проконтролювати самі. П’ять років тому приїхав до мене один фермер. Скаржиться на життя своє тяжке, борги перед банком, і взагалі просто не знає, як жити далі. Поїхали, подивились на його господарство вмираюче, об’їхали поля забур’янені, побачили діток його нещасних і жаль стало. Вирішив допомогти. Пройшло п’ять років. Вся техніка нова імпортна, боргів немає, пшениця дає по 70-80 центнерів, насіння якої по гарній ціні прямо з поля фермери із сусідніх сіл забирають, побудовано два нових склади під зерно, у всіх нові джипи. Ну, значить життя склалось, фортуна посміхнулась.

Але в цій історії є ще й темні плями, поки що їх мало помітно, вони потім випливуть. Ну, я не про це. Було в господарстві дві тисячі безконтрольних гектарів, тепер 800 гектарів підконтрольних земель. Ще будуть зменшувати будуть до 500 гектарів. Так що більша площа не завжди означає більший прибуток, а ось часу і нервів забирає більше. На мою думку, найрентабельніше господарство на сьогодні – це 300-400 гектарів. І встигаєте все зробити, і час є, і прибутку достатньо.

Взагалі-то у вас залишилось два роки, щоб міцно стати на ноги, бо з 2024 року почне діяти ринок землі, коли вже можна буде купувати десятки тисяч гектарів. Цей ринок буде дикий і жорстокий, прийде зарубіжний капітал, який за будь-яку ціну буде намагатись стерти вас з лиця рідної землі. І як не дивно – наша влада буде допомагати їм боротись проти вас, бо там будуть казково неосяжні суми грошей. Вистоять тільки мудрі та матеріально міцні.

Ну ось коротенько і все, що хотів сказати. Якщо у когось будуть якісь думки, побажання або запитання – пишіть. Хотілось би поспілкуватися на сторінках газети. Буде час – телефонуйте, мій номер 066-431-34-02. Гарного вам настрою і добрих врожаїв.

Минув рік 2021, який для аграріїв був просто подарунком долі – тепла і опадів було достатньо, тому навіть ліниві отримали добрий прибуток. Всі щасливі, всі в шоколаді. Але шоколад той невічний, якось швидко він зникає і прибуток десь швидко дівся. А тепер всі мріють, щоб і наступний рік був таким самим. Але ні, не буде! І вже осінь показала свої зуби – опадів мало, сходи пшениці – ну зовсім поганенькі, у фазі шильця і двох-трьох листочків, та й ті листочки слабенько виглядають. Майже всі внесли під посів комплексні добрива, але ж не зовсім правильно. Я вже казав про це раніше, але у відповідь чув: «Ну як же неправильно? В Інтернеті ж рекламують». Рекомендують ті, кому продати треба і отримати ваші гроші, а далі яка їм різниця, який урожай у вас буде. Ну а ви поки що відніміть від свого планового врожаю 10 ц/га – це ціна помилки. Слабкі сходи – ще мінус 10 ц/га. Якщо в минулому році врожай пшениці був 60 ц/га, то від цього й віднімайте. Але це ще не все, попереду ще багато ризиків, але їх можна обійти.

З повагою, агроном Василь Ковтун,

Дніпропетровська область.

Прочитано 511 разів