Суббота, 29 Январь 2022 17:45

Саморемонт призводить до збитків

Саморемонт призводить до збитківЗапорука успіху кожного підприємства по виробництву свинини – це здорове високопродуктивне маточне поголів’я. Отримання від свиноматки 26-28 поросят за рік забезпечує виробництво 2,5 тонн м’яса на основну свиноматку. Для цього в умовах інтенсивного виробництва необхідно проводити заміну основного стада щорік на рівні 40-45%, тобто майже наполовину.

Ремонтна свинка – особлива тварина

Для отримання відгодівельного молодняка вагою 110-115 кг віком 160-170 днів потрібно створити всі необхідні умови. Насамперед забезпечити якісну годівлю та відповідний мікроклімат. Для цього, в свою чергу, потрібні дороге обладнання, додаткові площі та ресурси. А це немалі затрати. Тому продуктивність ремонтних свинок значно впливає на прибутковість господарства.

Ремонтні свинки – це дуже цінні тварини, і помилковим є рішення займатись саморемонтом стада. Виробництво і вирощування ремонтних свинок та кнурців – це зовсім інша сфера діяльності порівняно з товарним виробництвом, яка потребує зовсім інших підходів, технологій та знань.

Яких критеріїв може дотримуватись технолог на товарному виробництві при саморемонті? Лише одного – відбирати свинок з багатоплідних гнізд. Далі вони ростуть із своїми ровесниками, і в кращому випадку перед заплідненням їх переводять в окремі клітки і годують комбікормом для супоросних свиноматок.

Правила відбору

У племінних господарствах селекціонери проводять відбір племінного молодняка зразу після народження по кількості, якості, розміщенню сосків згідно зі спеціальними методиками. При досягненні ваги 30 кг у віці 70-75 днів ще раз перевіряють розвиток і якість сосків, опорно-рухового апарату, суглоби та зв’язки, постановку ніг, лопатки, перехват за лопатками, стан ратиць, довжину зовнішньої і внутрішньої частини ратиць.

Для ремонтних свинок племінні господарства забезпечують необхідні умови утримання – не менше одного квадратного метра площі підлоги. Також забезпечують достатній фронт годівлі, а не кормові автомати, збільшені норми освітлення, моціон. Привчають до присутності людини.

Ремонтних свинок в племінних господарствах годують раціонами для ремонтного молодняка з контрольованими приростами на рівні 550-650 грамів на добу. Недоцільно форсувати прирости, тому що за темпами росту ріст кістяку відстає від м’язової тканини. Для цього важливо правильно збалансувати рівень амінокислот та мінеральних речовин. Треба годувати свинок вдосталь, але контролювати прирости не зменшенням кількості корму, а шляхом досягнення у тварин ефекту ситості. Для цього збільшують рівень клітковини в кормі до 7%.

Дослідження доводять, що на мінералізацію кістяку основний вплив має саме годівля в ранній період розвитку, у віці від двох до п’яти місяців. Саме в цей час потрібно збільшити кількість мінералів (Са, Р, біотин) в кормі, що в поєднанні з моціоном дає бажані результати. Більшість мікроелементів входять в склад ферментів та гормонів і виступають в ролі активаторів гормонів.

У п’ятимісячному віці племінні господарства проводять остаточний відбір по конституції та кондиції. Особливу увагу приділяють кінцівкам, формі та розміру ратиць, тому що висока плідність збільшує навантаження на скелет і, відповідно, на ноги. Кульгавість та репродуктивна дисфункція – це дві основні причини раннього вибуття свиноматки зі стада.

Після досягнення живої ваги ремонтних свинок 100 кілограмів їх годують за іншими рецептами, де збільшено кількість поживних речовин для формування молочної залози і необхідного запасу жирової тканини. При цьому постійно контролюють товщину шпику.

Економіка

На племінному заводі ТОВ «Агропрайм Холдинг» регулярно кожні два роки проводиться повна заміна кнурів-плідників та 20% свиноматок. Племінні тварини закуповуються у кращих світових генетичних компаній.

Племінний завод працює згідно з селекційними планами, розробленими спільно з Інститутом свинарства і агропромислового виробництва НААН України та кафедрою свинарства Одеського державного аграрного університету.

Тому ще раз наголошую – недоцільно займатись вирощуванням ремонтних свинок в умовах товарного виробництва, не маючи на те відповідних площ, племінних тварин, програми селекції, а також спеціалістів.

Наші закордонні колеги-виробники давно дотримуються вузької спеціалізації. Одні підприємства займаються виробництвом сперми для запліднення (станції по утриманню кнурів), інші – отриманням і вирощуванням молодняку для відгодівлі, треті – тільки відгодівлею, окремі – племінною справою.

Наші ж виробники в силу свого мислення не надто переймаються обчисленням прибутковості та намагаються мати все в межах одного господарства. І через це часто-густо отримують збитки. Бо простий підрахунок доводить, що вартість однієї ремонтної свинки вагою 90 кілограмів на спеціалізованих племінних підприємствах коливається в межах 3-3,5 тис. грн за голову. З доставкою і карантинуванням вона обійдеться в чотири тисячі гривень. Вартість старої непродуктивної свиноматки вагою 250 кг, якщо продати її на забій, – 5 тис. грн. Тобто економічно ефективно для отримання прибутку продати стару свиноматку і купити ремонтну свинку.

Тож, якщо відгодівельне господарство хоче бути прибутковим, не варто винаходити велосипед. Потрібно чітко (а не стихійно – від наявності коштів або бажання) скласти план-календар заміни основного стада, вибрати надійного постачальника ремонтного молодняку і шляхом укладання довгострокових угод ремонтувати своє стадо для успішного ведення бізнесу.

Василь ЛИМАР,
головний технолог ТОВ «Агропрайм Холдинг»


Основні виробничі показники племзаводу станом на 1 січня 2021 року

Показники

Значення

Репродуктор

Породи

Ландрас, Велика Біла

Кількість свиноматок, голів

200

Кількість відлучених поросят на 1 свиноматку в рік, голів

28,3

Народжено живими за опорос, гол.

13,2

Відлучено, гол./гніздо

12,3

Вік поросят при відлученні, днів

28

Вага при відлученні, кг

8,0

Відсоток запліднюваності, %

87-92

Кількість опоросів на рік, шт.

2,3

Кількість непродуктивних днів свиноматки

5

Дорощування

Середньодобовий приріст, г

440-450

Вік при вазі 30 кг, днів

73


ТОВ «Агропрайм Холдинг»
відділ збуту: (067) 488-08-89
головний технолог: (067) 518-82-59
керівник департаменту тваринництва:керівник департаменту тваринництва: (067) 518-82-23
Прочитано 395 разів