Суббота, 29 Январь 2022 15:19

Як не купити підроблене насіння в інтернет-магазині

ЛОГО optУкраїнці за своєю суттю оптимісти. Ми часто віримо у дива і приймаємо важливі рішення без перевірки фактів. Це стосується як великої політики, так і малого бізнесу. В епоху розквіту інтернет-торгівлі багатьом людям морально легше просто повірити, що продавець чесний, ніж попросити його надати сертифікат відповідності якості продукції. Але ще більше, ніж ми віримо у краще, нам не подобається втрачати гроші. А зараз якраз той час, коли ймовірні великі ризики втрати на насінні та майбутньому врожаї. В Україні – пік сезону закупівлі посівного матеріалу. Це гаряча пора для шахраїв, які замість насіння продають у мішках різноманітного дизайну красиво пофарбований фураж.

Як не потрапити на гачок злодіїв, зберегти гроші та уберегтися від фальсифікату?

Дотримуйтесь трьох простих правил, це максимально вбереже вас від придбання неякісного посівного матеріалу. Все, що для цього потрібно – кілька хвилин часу і доступ до Інтернету.

Тільки в тому разі, якщо сорт чи гібрид зареєстровано в Україні, його насіння можна тут законно продавати. Це перше правило при виборі насіння. Для того, щоб перевірити реєстрацію сорту, існує спеціальний каталог – Реєстр сортів рослин придатних до поширення в Україні. Він публічний і регулярно оновлюється. Тому в першу чергу перевіряємо чи є сорт, насіння якого ви збираєтесь купувати, у цьому реєстрі.

1. Перевірте чи є гібрид у Реєстрі сортів рослин sops.gov.ua/reestr-sortiv-roslin qr1 fmt

За цим посиланням можна завантажити електронну версію Реєстру. Він досить великий – на 2021 рік більше 500 сторінок. Тому радимо користуватися спрощеною версією пошуку по Реєстру service.ukragroexpert.com.ua.

Тут достатньо обрати опцію «пошук за назвою сорту» і вписати її у відповідне поле.

У відповіді буде інформація про назву сорту, до якої культури він належить, хто і коли подав заяву на реєстрацію і рік внесення до реєстру.

Якщо ж назви у реєстрі немає, то це значить, що продаж такого насіння – порушення закону. Вже на цьому кроці треба забути про десяток фейкових гібридів нібито з США, Канади, Франції та Угорщини, назви яких немає у реєстрі. Бо це значить, що магазин, який пропонує таке насіння, свідомо хоче вас надурити і продати замість насіння невідомо що.

Якщо ж гібрид у реєстрі є – то це означає тільки те, що його насіння можна продавати в Україні. Але ми ще не знаємо, чи безпечно купувати це насіння в магазині. Тому йдемо далі і перевіряємо насіння на справжність через інший каталог.

Інформаційно-довідкова система "Реєстр сортів"

реестр opt

qr code fmt2. Перевірте чи є виробник насіння у Реєстрі віробніків agro.me.gov.ua/ua/file-storage/derzhavnij-reyestr-subyektiv-nasinnictva-ta-rozsadnictva

Виробництво насіння – галузь, у якій діють міжнародні правила і стандарти сертифікації. Кожна компанія, яка легально виробляє насіння в Україні, вноситься до Реєстру виробників насіння та садибного матеріалу.2

У цьому каталозі зазначена інформація про те, насіння яких гібридів має право виробляти відповідна компанія.

Якщо даних підприємства-виробника у реєстрі немає, то значить в цьому випадку вам пропонують фальсифікат. Насіння не проходило жодної перевірки, а виробник в цьому випадку не несе жодної відповідальності за якість того, що ви купите у його мішку.

Також слід звертати увагу на наступний випадок. Якщо підприємство є у Реєстрі виробників, але серед переліку гібридів, насіння яких воно виробляє, немає того, що вказане на сайті інтернет-магазину, то і в цьому випадку – таке насіння – це фальсифікат.

Якщо ж виробник у реєстрі є, то це свідчить про те, що таке підприємство законно виробляє насіння цього гібрида. Але чи інтернет-магазин справді пропонує вам продукцію цього виробника? Щоб визначити це, треба зробити третій крок.

2 opt3. Перевірте чи продавець є офіційним дистриб’ютором виробника

Для цього слід зв’язатися з підприємством-виробником і поцікавитися – чи той магазин, який пропонує вам насіння, дійсно співпрацює з виробником.

Наприклад, Компанія Маїс розміщує такий список на спеціальній сторінці про своїх дистриб’юторів, де вказує всі їхні контакти. Окрім того, перевірити чи співпрацює Компанія з тим чи іншим магазином можна, зателефонувавши до Центру підтримки клієнтів – 0 800 30 22 15.

У ході власного дослідження виявлено кілька інтернет-магазинів, які продають підроблене насіння гібридів кукурудзи Компанії Маїс. Справу про це передано до поліції. Але щоб убезпечити читачів газети від купівлі підробок, наголошуємо на важливості перевірки продавців.

До речі, усі магазини, які торгують підробками, мають спільні ознаки. Наприклад, вони не дозволяють самостійно забрати насіння зі свого складу. Ціни у таких продавців на 10-15% нижчі за ціну в офіційному прайсі. Також такі магазини приховують справжню назву юридичної особи, від якої вони працюють, і тому не надають можливості оплатити насіння по рахунку через банк. Замість цього вони пропонують платити просто на картку, або ж – післяплату у відділенні служби доставки. Магазини, які торгують фальсифікатом, відмовляються надати свідоцтво на насіння. Також можуть надіслати підроблене свідоцтво чи сертифікат на насіння. Тому перед тим, як оплачувати насіння, вимагайте сертифікат і перевірте його справжність у виробника. Саме так зробив Олег Володимирович, фермер із Могилів-Подільського. Він замовив насіння в інтернет-магазині. Коли отримав сертифікат – зателефонував до центру підтримки клієнтів Компанії Маїс і з’ясувалося, що він купив підробку. Але на той час Олег Володимирович вже оплатив підроблене насіння шахраям і гроші назад не повернув.

Не дозволяйте себе ошукати.

Ці прості поради вбережуть вас від купівлі фальсифікату і майбутніх втрат на врожаї.

Сійте Добро з Mais Dnipro!

0800 30 22 15

067 230 40 98

mais-seeds.com

Прочитано 109 разів