Суббота, 02 Октябрь 2021 09:28

Ось і закінчилися жнива...

Ось і закінчилися жнива, яких з нетерпінням чекав кожен хлібороб. Уже можна підбивати підсумки року, хто і як спрацював. Результати у всіх різні – і добрі, і не зовсім. У цьому році ніхто вже не спише на посуху свої невдачі, дощів було аж забагато. Тому якщо в когось щось негаразд, то причину нехай шукають у самих себе. А причин багато, вони одні й ті ж із року в рік. Фермери самі їх знаходять в Інтернеті, в рекламах. Кругом нас дурять.

А тепер повернемось до землі. Закінчились жнива і вже треба готуватись до посівної. Насіння кращих сортів пшениці проплачується наперед навіть в інститутах. Звичайно, можна придбати і пізніше, перед початком посівної, але треба знати де і в кого. Купувати по оголошенню в газеті або Інтернеті – це гра, в якій завжди виграє той, хто дає оголошення, ви – ніколи. Технологія вирощування з Інтернету теж не підійде, через пару років ви банкрот. Технологія вирощування пшениці розроблена ще фараонами в Стародавньому Єгипті. Стародавній Єгипет – це наші колишні колгоспи, а фараони – це колишні інститути зернового господарства. В ті часи, коли інститути працювали, нашого зерна вистачало на половину світу, всім дружнім державам. Це вони порахували, що одна тонна озимої пшениці виносить з ґрунту за вегетацію 24 кг азоту. Ви гадаєте, що якщо знаєте, скільки треба азоту, то вже можете планувати свій наступний урожай? Ні. Можна засипати азотом землю, а рослина його все одно не візьме. Бо на це впливає цілий ряд факторів.

Один з важливих – це наявність мікроелементів. Я довго експериментував, пробував, підбирав, робив бакові суміші, але так нічого гарного не добився. Зараз роблю набір мікроелементів сам: даю тільки те, що потрібно пшениці. І мене це цілком влаштовує, результат хороший і виходить набагато дешевше. Перш за все треба обробити насіння, тоді рослини підуть в зиму здоровими і міцними, вдруге – весною по листу. Якщо зробити все правильно, то прибавка врожаю буде на рівні однієї тонни.

Ще один важливий фактор – це добрива під посів. Всі чомусь вносять комплексні (N, P, K) і думають, що це супер. І це зовсім не так, ці добривав восени пшениці аж ніяк не потрібні, та й дорого це, а гроші на вітер. Дуже багато грошей і часу забирає протруювання насіння. А для чого це? Сіяти хворе – собі шкодити, а здоровому це ні до чого. Чи є в землі шкідливі грибки ви не знаєте, а корисні, які допомагають рослині розвиватися, вбиваєте.

Взагалі до посіву пшениці треба готуватися ще з весни і під посів соняшника внести те добриво, яке буде корисне восени пшениці.

У вирощуванні пшениці нічого складного немає – посіяв, зібрав, продав. От тільки між «посіяв» і «зібрав» треба трішки попрацювати. Всі операції дуже важливі, тож виконувати їх треба якісно: підбір та підготовка насіння та обробка його мікроелементами, обробіток ґрунту, внесення добрив, глибина посіву, норма висіву, строки посіву.

Наприкінці осінньої вегетації посіви треба оглянути і тоді ви точно будете знати скільки добрив треба внести, коли і в якій кількості. Весною по листу обов’язково ще раз треба обробити мікроелементами, коли вносите гербіцид. Це дасть рослині можливість легше перенести гербіцидний стрес, який на декілька днів призупиняє розвиток і вводить рослину у хворобливий стан.

А яка дурниця обробляти карбамідом по колосу! Прибавки до врожаю ніякої, лише можна підвищити якість зерна на один клас. Але різниця цін між класами навіть не відшкодує збитків на ту пшеницю, яку ви витоптали при обробітку.

Грунт треба розробляти на глибину 10 сантиметрів, а сіяти на 5-6 сантиметрів, щоб вузол кущіння на зиму не був зверху, а то болячки навесні неминучі, а можуть посіви й загинути зовсім. Зі строками посіву зараз важко сказати точно, бо ніхто не знає коли прийдуть перші морози, але, мабуть, з 1 по 10 жовтня буде найкраще. Якщо морози ранні, то нехай трішки не доросте ніж переросте. А весняну вегетацію вже можна буде відкоригувати азотними добривами. Норма висіву на Півдні та Сході найкращою буде 4,5 млн схожих насінин на один гектар. До весни залишиться трішки менше, це якраз і буде нормально. Більше ніяк не треба, бо кожна рослина має свою площу живлення. Тільки так можна отримати якісне зерно, а особливо посівний матеріал.

Не ставте собі мету вирощувати по 80 ц/га. Погода може зробити так, що кругом буде лише по 20 ц/га. Але якщо у вас врожайність вдвічі більша, ніж у сусідів, тоді ви все зробили правильно.

Дуже цікаве питання – вирощування посівного матеріалу. Візьміть справжню еліту двох-трьох кращих сортів, зробіть від посіву до збору врожаю все правильно. І коли сусідні фермери побачать ваші поля – вони все заберуть прямо з поля, з-під комбайна. На сьогодні ціна такого насіння вісім тисяч за тонну. Не треба ні возити на тік, ні віяти, ні завозити в склад. Ніяких сертифікатів, актів та іншої зайвої писанини. А головне, щоб ті, хто побачить ваші поля, повірили і захотіли зробити на своїх полях таку ж красу. Це прибуток, достойна оплата вашої праці і не треба брати ніяких кредитів. Взагалі-то при правильній організації і ставленні до своєї праці кожен фермер зможе без проблем сам прокредитувати будь-який банк.

Зовсім небагато часу лишилось до 2024 року, коли на повну запрацює ринок землі. Страшний, дикий, безжальний. За землю завжди були війни і вони будуть. Світовий капітал буде воювати проти наших фермерів за найкращі в світі чорноземи. До цього треба бути готовими і починати підготовку негайно. Отже у вас залишилось три роки. Можливо, й менше. Працюйте і земля вам віддячить.

Звичайно, через газету багато не скажеш, але щось таки сказав. Хтось буде з чимось незгодний, хтось захоче посперечатись, хтось просто поспілкуватись. Я буду дуже радий якщо ви напишете свій відгук в газету або зателефонуєте мені: 066-431-34-02. Хай вам щастить у житті і на ниві.

З повагою, Василь Ковтун

Прочитано 776 разів