Четверг, 01 Июль 2021 09:38

Стовбур пасльонових та бактеріальні хвороби овочів – що робити?

Стовбур – одна із найпоширеніших і шкодочинних захворювань томатів та інших пасльонових культур (особливо в південних областях України).

Поширення

Стовбур викликає фітоплазма пасльонових (Tomato stolbur phytoplasma). Переносниками фітоплазми в природних умовах є різні види цикадок.

Термін масової появи цикадок першого покоління для південних областей – кінець травня. Цикадки здатні переносити фітоплазми впродовж 2,5 місяця. Пік їх чисельності припадає на першу половину липня. Інкубаційний період розвитку захворювання в рослині томату, після його зараження цикадкою, триває трохи більше 30 діб. Тому максимальні втрати врожаю від захворювання припадають на другу половину липня – середину серпня.

Симптоми

Деякі симптоми стовбура нагадують дефіцит фосфору:

 • листя недорозвинене, хлоротичне, рожевого або фіолетового відтінків;
 • чашолистки та пелюстки віночка квіток збільшуються, зростаються, краї набувають фіолетового відтінку;
 • плоди виростають неправильної форми, тверднуть і в них, практично, відсутнє насіння;
 • при пізньому ураженні зовні плоди здаються здоровими, але при їх розрізі видно скупчення грубих судин.

До теперішнього часу всі заходи, щодо захисту рослин, зводилися до знищення багаторічних бур’янів, які є резерваторами фітоплазми, і зниження за допомогою інсектицидів чисельності цикадок, які є головними розповсюджувачами хвороби.

pasted image 0 opt

Нарешті проблему вирішено!

Пропонуємо Вам єдиний високоефективний біопрепарат для боротьби зі стовбуром томату – Фітоплазмін, ВРК.

Діюча речовина препарату – тілозиновий макролідний комплекс на основі ґрунтового актиноміцету Streptomyces fradiae. Препарат має системну дію. Має властивості стимулятора росту.

фитоплазмин2 optЗастосування

На томатах відкритого ґрунту проти: стовбура, бактеріальної вершинної гнилі, чорної бактеріальної плямистості шляхом обприскування або внесення з крапельним поливом.

У захищеному ґрунті, на огірках і томах проти бактеріальних захворювань: гнилі кореневої шийки, м’якої бактеріальної гнилі, бактеріального в’янення, бактеріального раку, некрозу серцевини стебла шляхом обприскування, або внесення з крапельним поливом.

Зверніть увагу! Препарат може виявляти фітотоксичність при застосуванні його на ранніх стадіях розвитку рослин. Оптимальний термін для проведення обробок Фітоплазміном – через місяць після висадки розсади томатів і огірків на постійне місце.

Ефекти від застосування Фітоплазміну, ВРК

 • Дозволяє відсунути час інфікування стовбуром і бактеріозами до господарсько-незначущих термінів;
 • Обприскування під час льоту цикадки дозволяє зав’язати і сформувати врожай на вже інфікованих рослинах, при цьому якість плодів не погіршується;
 • Початок і завершення плодоутворення на рослинах, непошкоджених стовбуром і пошкоджених, проходить в одні й ті ж терміни;
 • Забезпечує підвищення врожайності до 30%;
 • Біологічна ефективність Фітоплазміну проти стовбура 63,1-87,4%;
 • Період захисної дії препарату не менше 21-28 днів.

Для боротьби зі стовбуром рекомендується наступна схема застосування:

 • перша обробка (4 л/га) у фазу початок цвітіння через систему крапельного поливу;
 • дворазове обприскування (3 л/га) з інтервалом 10-14 діб в періоди початку льоту і масового льоту переносників.

Фитолавин 1L optПри необхідності захисту рослин від бактеріозів в більш ранні терміни рекомендується використовувати препарат Фітолавін.

На відміну від поширених хімічних фунгіцидів Фітолавін не тільки пригнічує розвиток грибних захворювань у рослин, але й має виражену бактерицидну дію, що робить його одним із найкращих засобів на ринку препаратів для боротьби з бактеріозами.

Застосування Фітолавіну дозволяє виростити більш якісний та екологічно чистий врожай, бо на відміну від більшості хімічних пестицидів препарат не накопичується у кінцевій продукції. Термін очікування після використання до збирання врожаю становить всього два дні.

Діюча речовина препарату не чинить токсичного впливу на ентомофагів, комах-запилювачів, тому Фітолавін можна застосовувати у будь-яку фазу розвитку рослин (навіть під час цвітіння).

Норма витрати Фітолавіну для боротьби із бактеріозами – 2 л/га (позакореневе обприскування).

Впроваджуйте інноваційні технології!
ПОТУРБУЙТЕСЬ ПРО РОДЮЧІСТЬ ВАШИХ ГРУНТІВ – ЗАСТОСОВУЙТЕ ТЕХНОЛОГІЮ ГУМІФІКАЦІЇ ПОЖНИВНИХ РЕШТОК З ПРЕПАРАТОМ «РИЗОБАКТ СП ГУМІФІКАТОР»!

Олег Дубина
агроном, провідний експерт компанії «Родоніт»

 067 384 57 80

Втрати врожаю від хвороби і погіршення товарних якостей уражених плодів можуть становити понад 50%.

067 402 44 14

www.rodonit.ua

Прочитано 349 разів