Понедельник, 17 Май 2021 11:14

Роль води в рослинах

Вода є найважливішою складовою частиною живих організмів. У рослинах вода відіграє сім найважливіших ролей. У їх число входить наступне:

 • Складова. Вода становить 80-90% свіжої маси трав’янистих рослин і понад 59% свіжої маси деревних рослин.
 • Розчинник. Вода – універсальний розчинник. У цій рідині розчиняється більше речовин, ніж у будь-якій іншій. Через це вода є середовищем, в якому біохімічні реактиви розчиняються в клітині та відбуваються хімічні реакції. Клітинні мембрани та стінки проникні для води, тому вода може переміщатися з місця на місце в рослині. Вода утворює постійну рідину по всій рослині. Вона заповнює центральну частину вакуолі зрілих клітин та більшості міжклітинних. Міжклітинні простори листя є винятком, оскільки наповнюються газом через необхідність обміну вуглекислого газу з повітрям.
 • Реагент. Вода є реагентом у біохімічних реакціях клітини. Серед них найважливішим є фотосинтез. Вода вносить електрони, які в кінцевому рахунку використовуються для відновлення вуглецю до вуглеводів і протонів водню, які відіграють певну роль у виробництві АТФ. Кисень, що виділяється в процесі фотосинтезу, походить з води. Вода також є реагентом при гідролізі запасів рослинної їжі, таких як крохмаль. При гідролізі крохмалю елементи води вводяться одиницями глюкози полімеру крохмалю, перетворюючи його у цукор.
 • Транспорт. Поглинені з ґрунту мінерали транспортуються через корінь вгору по стеблу і по всій рослині шляхом руху води. Вуглеводи, що утворюються при фотосинтезі, також розподіляються по рослині водою.
 • Зростання. У момент поділу вакуолі новоутворених клітин розсіяні і невеликі. Мінерали поглинаються і осідають у цих невеликих вакуолях. Це призводить до того, що вода дифундує у невеликі вакуолі, і вони збільшуються, створюючи тиск усередині клітини. Цей тиск розширює стінки молодих клітин. Це розширення – ріст клітин. Врешті-решт вакуолі зливаються в центральну вакуолю, і стінки стають настільки товстими, що втрачають пластичність. При дозріванні клітина більше не розширюється, але підтримує тиск води всередині клітини.
 • Твердість. Зрілі клітини зберігають форму силою води, що притискає внутрішню сторону клітинних стінок. Цей тиск утримує клітини тургітними, і якщо тиск втрачається (наприклад, від надмірного випаровування, загибелі або потрапляння в сольові розчини), вони можуть втратити жорсткість і стати млявими. Саме жорсткість клітин надає форму багатьом тканинам, таким як листя та однорічні рослини, які не мають деревних або інших зміцнюючих тканин.
 • Термічна стабільність. Для підвищення температури води потрібно більше калорій тепла, ніж у будь-якій іншій звичайній речовині. З цієї причини рослини, які в основному складаються з води, можуть поглинати значну кількість тепла (наприклад, від сонячного світла) і повільно набирати температуру. Завдяки воді рослина може бути відносно теплою впродовж коротких холодних періодів.

Високий вміст води у рослинах дозволяє їм підтримувати більш постійну температуру, ніж повітря.

Під час кореневого росту резервується вода та мінерали. Будь-який фактор, що впливає на зростання кореня, буде відображатися на поглинанні води та мінералів. Оскільки більшість ґрунтових вод подорожує апопластом (клітинні стінки та міжклітинні простори), кожна клітина, по суті, купається у продовженні розчиненої речовини в ґрунті. Це помітно збільшує площу кореневої поверхні, за допомогою якої відбувається поглинання.

Як дізнатися який вміст води у ґрунті? Які з наявних сучасних методів дозволяють постійно контролювати цей показник, не витрачаючи зайвих зусиль? Перш за все, варто звернути увагу на портативні, легкі у використанні прилади компанії AFS AGRO FLOW SYSTEM GmbH (Німеччина) https://logger.agroflowsystem.com/ua/.

Компанія пропонує до використання прилад вимірювання вологості ґрунту M-SM5 PRO та мультифункціональний портативний прилад DS LOGGER 500 (вимірювання вологості, твердості, засоленості та температури ґрунту, вологості та температури повітря).

M-SM5 PRO дає змогу вимірювати вологість ґрунту за допомогою сенсора, який треба просто занурити в ґрунт і отримати показники вологості у міліметрах чи відсотках з кроком 5 см.

Особливості приладу:

 • точність вимірів вологості забезпечується в тому числі і завдяки вбудованому тензометричному датчику, який враховує коефіцієнт ущільнення ґрунту;
 • заміри можна продивитись на приладі у вигляді таблиці або графіку;
 • GPS модуль дозволяє фіксувати точку кожного заміру та робити прив’язку до конкретних полів;
 • WIFI модуль дозволяє передавати дані на сервер, де вони надалі зберігаються;
 • На веб-сторінці можна продивлятися свої дані, фільтрувати їх по даті замірів, по глибині заміру, порівнювати заміри, накопичувати аналітичні дані, робити звіти по замірам в розрізі фільтрів, експортувати дані в ексель, створювати контури полів для того, щоб прив’язати дані під конкретні поля чи під конкретну особу (агронома).

Крім того, прилад M-SM5 PRO дає можливість вимірювання температури ґрунту, що досить актуально для прийняття рішень щодо своєчасності посівів та обробітку ґрунту.

DS LOGGER 500 – окрім вимірювання вологості, допомагає дізнатися про рівень засоленості та твердість ґрунту – показники, на які важливо орієнтуватися аби досягти високої результативності врожаю та з розумом витрачати кошти.

Всі вимірювання можна подивитися на великому кольоровому екрані приладу, а також в персональному кабінеті на власному комп’ютері у вигляді таблиць, графіків та мап інтерполяції.

Про компанію

ТОВ «Агро Флоу Систем» представляє на ринку України німецьку компанію AFS AGRO FLOW SYSTEM GmbH (Берлін). Компанія виробляє високоточне обладнання, яке вирішує основні проблеми, пов’язані з вологістю ґрунту, засоленістю та іншими параметрами. ТОВ «Агро Флоу Систем» надає повну сервісну підтримку на території України.

agro flow system logo opt+38 067 366 85 01

info@agroflowsystem.com

logger.agroflowsystem.com/ua/

Прочитано 1038 разів