Суббота, 01 Май 2021 10:47

Управління вологістю ґрунту

Знаючи оптимальну вологість ґрунту для різних видів культур, можна значно знизити витрати на полив і підвищити врожайність.

Потрібно подавати необхідну кількість води для посівів, причому це необхідно робити вчасно. Вода та поживні речовини споживаються найефективніше, коли культури мають доступ до необхідної кількості води і ґрунту.

У цій статті описано, як використовувати дані, надані зондами вологості ґрунту, для більш ефективного управління фермою чи сільськогосподарськими угіддями. Спостереження та розуміння наслідків коливань вологи в ґрунті в кореневій зоні культур зробить ваші зусилля щодо максимізації врожаю та зменшення витрачених ресурсів максимально ефективними.

Навіщо стежити за вологістю ґрунту?

Знання того, скільки вологи в ґрунті доступне в режимі реального часу, може призвести до наступних позитивних змін:

 • більш високий урожай;
 • краща якість продукції;
 • збільшення сили рослини;
 • зменшення рівня захворюваності;
 • більш ефективне використання води;
 • зменшені витрати на зрошення.

Враховуючи час зрошення, має сенс інвестувати в знання рівня вологості ґрунту та вдосконалення рішень про зрошення.

Виробники датчиків вимірювання ґрунту повідомляють, що використання вимірювань вологості ґрунту призвело до 10% збільшення врожаю. Дослідження в університетах продемонстрували збільшення врожайності більш ніж на 20% для деяких сільськогосподарських культур, а також більш швидкі цикли зростання завдяки ефективному вимірюванню вологості ґрунту.

Що таке нормальне значення вологості ґрунту?

Об’ємний вміст води (ОВВ) є чисельним показником вологості землі. Показник має вигляд відсотків або співвідношення об’єму води, яка утримується ґрунтом. Наприклад, один кубометр землі з 40% ОВВ містить 0,4 м³, або 400 літрів води. Ви повинні підтримувати показники ОВВ 5%-35% залежно від типу ґрунту.

Який ідеальний рівень вологості ґрунту?

Ідеальний рівень вологості землі знаходиться у проміжку між місткістю поля та температурою в’янення. Отримавши більше досвіду відстеження показників вологості ґрунту, ви зможете звузити цей діапазон залежно від типу землі, особливостей врожаю, стадії росту тощо.

Ось кілька ключових визначень, з якими вам слід ознайомитись:

 • Місткість поля – стільки води, скільки може вмістити ґрунт через 2-3 дні після рясних опадів, коли ґрунт повністю насичений. На даний момент відбувається дуже мало руху ґрунтової води вниз під дією сили тяжіння і дуже мало всмоктування через капілярну дію.
 • Постійне в’янення – об’єм води, що залишається в структурі землі, коли рослини в’януть при умові вологої атмосфери.
 • Насиченість – стосується вмісту води в ґрунті, коли практично всі пори заповнені водою.
 • Доступна вода у структурі – кількість води в ґрунті між місткістю поля та постійною точкою в’янення.

Як правило, зрошення зверху потрібно здійснювати до того, як показник доступної води досягне 50%. Крапельний полив починають до того, як показник досягне 80% наявної води у структурі землі.

Вам не потрібно пам’ятати ці рівні. При використанні датчиків вимірювання техніку налаштовують з урахуванням типу поля та постійної точки в’янення.

З останніх технологій, які дають можливість повсякденно контролювати рівень вологозабезпечення на полях, є прилади компанії AFS AGRO FLOW SYSTEM GmbH (Німеччина) https://logger.agroflowsystem.com/ua/.

Особливої уваги заслуговують: прилад вимірювання вологості ґрунту M-SM5 PRO та мультифункціональний портативний прилад DS LOGGER 500 (вимірювання вологості, твердості, засоленості та температури ґрунту, вологості та температури повітря).

M-SM5 PRO дає змогу вимірювати вологість ґрунту за допомогою сенсора, який треба просто занурити в ґрунт і отримати показники вологості у мм чи % з кроком 5 см.

Особливості приладу:

 • точність вимірів вологості забезпечується в тому числі і завдяки вбудованому тензометричному датчику, який враховує коефіцієнт ущільнення ґрунту;
 • заміри можна продивитись на приладі у вигляді таблиці або графіку;
 • GPS модуль дозволяє фіксувати точку кожного заміру та робити прив’язку до конкретних полів;
 • WIFI модуль дозволяє передавати дані на сервер, де вони надалі зберігаються;
 • На веб-сторінці можна продивлятися свої дані, фільтрувати їх по даті замірів, по глибині заміру, порівнювати заміри, накопичувати аналітичні дані, робити звіти по замірам в розрізі фільтрів, експортувати дані в ексель, створювати контури полів для того, щоб прив’язати дані під конкретні поля чи під конкретну особу (агронома).

Крім того, прилад M-SM5 PRO дає можливість вимірювання температури ґрунту, що досить актуально для прийняття рішень щодо своєчасності посівів та обробітку ґрунту.

DS LOGGER 500 – окрім вимірювання вологості, допомагає дізнатися засоленість та твердість ґрунту – показники, на які важливо орієнтуватися аби досягти високої результативності врожаю та з розумом витрачати кошти.

Всі вимірювання можна подивитися на великому кольоровому екрані приладу, а також в персональному кабінеті на власному комп’ютері у вигляді таблиць, графіків та мап інтерполяції.

Про компанію

ТОВ «Агро Флоу Систем» представляє на ринку України німецьку компанію AFS AGRO FLOW SYSTEM GmbH (Берлін). Компанія виробляє високоточне обладнання, яке вирішує основні проблеми, пов’язані з вологістю ґрунту, засоленістю та іншими параметрами. ТОВ «Агро Флоу Систем» надає повну сервісну підтримку на території України.

agro flow system logo opt+38 067 366 85 01

info@agroflowsystem.com

logger.agroflowsystem.com/ua/

Прочитано 756 разів