Воскресенье, 18 Апрель 2021 09:59

Азокси-стар® на захисті врожаю

Агроному, щоб виростити урожай, потрібно застосувати чимало старань, а особливо знань. В комплексі це має назву технологія вирощування культури і одне з провідних місць в цій технології належить системі захисту. Невипадково, що, в свою чергу, не останнє місце в системі захисту відводиться саме фунгіцидному захисту.

Хвороби здатні, за різних ступенів ураження, знизити врожай від 25-30% до вражаючих 70-80%. А в роки епіфітотій за відсутності фунгіцидного захисту чи за неправильного підбору та внесення фунгіцидів, втрати можуть сягати 100%, не кажучи вже про якість зібраного врожаю. Тому саме від вибору фунгіциду і залежить величина та якість майбутнього урожаю. В контексті вищезгаданої проблематики не можна не згадати про азоксистробін – фунгіцидну діючу речовину з класу стробілуринів.

Стробілурини були відкриті ще у кінці 70-х років ХХ ст., після детального вивчення їстівних грибів стробілюрус черешковий, або як їх іще називають шишколюб чіпкий. Дещо пізніше, а саме в кінці 80-х – на початку 90-х того ж таки ХХ століття, було синтезовано першу діючу речовину цього класу, нею став саме азоксистробін. Незважаючи на «поважний вік» – азоксистробін ще й до сьогодні не втратив свою актуальність. Чому так відбувається? В чому його секрет? Спробуємо в цьому розібратись.

По-перше, – це механізм дії, що пов’язаний з контролюванням мітохондріального дихання до повної його зупинки, що в свою чергу веде до загибелі контрольованих організмів. Механізм дії переважної більшості відомих до цього фунгіцидних д.р., зокрема найбільшого класу – триазолів, пов’язаний з блокуванням синтезу ергостерину, спеціальної складової клітинних мембран грибів. Та, скажімо, ооміцети, які викликають одну з найнебезпечніших хвороб соняшнику, ріпаку, сої та інших культур – пероноспороз, відносяться до так званих несправжніх грибів і не синтезують ергостерин, тому й не контролюються триазолами. В результаті отримуємо розширення контрольованих об’єктів азоксистробіном.

По-друге, – це його фізичні властивості, зокрема, висока гідрофільність (розчинність у воді), що дозволяє легко пересуватись всередині рослини, обумовлюючи тим самим локально-системну та трансламінарну дію. В свою чергу такі властивості азоксистробіну обумовлюють лікувальні та викорінюючі властивості фунгіциду. Також азоксистробін може добре взаємодіяти з субстанціями на поверхні листка, наприклад, восковим нальотом, при цьому відбувається рівномірне розподілення д.р. по обробленій поверхні та утримання її. Це спричиняє профілактичні властивості та захисну дію фунгіцидів, що містять азоксистробіни.

По-третє, азоксистробін володіє найкращою фотостабільністю та має найдовший період напіврозпаду серед решти д.р. класу стробілуринів. Це забезпечує фунгіцидам на його основі найдовший захисний період, що може тривати до 16 днів. Крім того, азоксистробін найменш чутливий до перепадів рН середовища та є найбільш безпечним для навколишнього середовища.

Далі виникає ще одне запитання: а в якій концентрації краще використовувати азоксистробін? Відомо, що азоксистробін проявляє ефективність, починаючи вже з норми 100 г/га і в межах 300-350 г/га може високоефективно контролювати чотири класи грибів: аско-, зиго-, базидіо- та ооміцети. Тому з погляду на цю проблему зі сторони «ціна-якість», найбільш доцільною видається саме концентрація в 250 г/л азоксистробіну. Саме така концентрація дозволяє використовувати невеликі дози препарату, забезпечити достойну ефективність роботи фунгіциду і, при цьому, мати пристойну ціну на продукт.

Ще однією особливістю, що якісно відрізняє азоксистробін від решти фунгіцидів, є цілий ряд фізіологічних реакцій, що відбуваються в рослині за його присутності. Зокрема, підвищення біосинтезу хлорофілу, підвищення фотосинтетичної діяльності рослинного організму, оптимізація використання вологи, покращення азотного живлення та транспорту поживних речовин і, як результат, подовження вегетації завдяки виникненню такого собі «грін»-ефекту. Це дозволяє рослині сформувати більший урожай кращої якості. Саме таким фунгіцидом є препарат від компанії НОПОСОН, що має назву Азокси-Стар® (азоксистробін 250 г/л). Використовують його в нормі від 0,6 до 1,0 л/га.

Проте варто зазначити і про деякі застереження стосовно даного продукту. Оптимальним внесенням продукту Азокси-Стар® можна вважати внесення на випередження, тобто з метою профілактики. Оскільки азоксистробін найефективніше працює проти спори, чи то пророслої, чи то проростаючої, то застосування його в період до появи хвороби, під час протікання її в латентній формі (коли ще не видно явних ознак хвороби), або на самісінькому початку появи симптомів захворювання, безумовно буде ефективним. У випадку, коли з певних причин час було втрачено і чітко видно прояви хвороби, Азокси-Стар® (0,8 л/га) краще поєднати з фунгіцидами інших класів.

Скажімо, на зернових, сої, горосі таким компонентом може стати фунгіцид з триазольними д.р. Міланіт® в нормі 0,5-0,7 л/га, а при використанні на соняшнику чи ріпаку Азокси-Стар® 1,0 л/га можна поєднати з Кевларом® в дозі 0,5 л/га. Також можливе поєднання Азокси-Стар® з Карбоном® (0,5 л/га) чи Блоком® (0,5-1,0 л/га) при використанні на цукрових буряках, картоплі, овочах, в садах та на виноградниках. Ще одним обмеженням по використанню азоксистробіну можуть бути погодні умови.

Не бажано застосовувати даний фунгіцид, якщо температура повітря перевищує +25ºС, а впродовж більш, як два тижні не випадали опади і при цьому спостерігається пересушування ґрунту та низька (нижче 70%) вологість травостою. Таке внесення може спровокувати зворотній до «грін»-ефекту процес та призвести до швидкого старіння рослин. При досить частому застосуванні в сівозміні може викликати резистентність, тому це також слугує приводом до спільного застосування його з фунгіцидами інших класів.

На завершення хотілось би ще коротко зупинитись на фазах розвитку основних культур, в яких найкраще застосовувати азоксистробін. Так, для зернових (пшениця, ячмінь) таких фаз є дві це так званні фази Т-2 (поява повного прапорцевого листка) та фаза Т-3 (після появи колосу). В першому випадку захист спрямовуємо на прапорцевий листок та ще три листки, що знаходяться нижче нього. Це забезпечить продовження вегетації. В другому випадку, відповідно, захист спрямовано безпосередньо на колос. Якщо ми будемо розглядати соняшник, то це, безумовно, на ранніх етапах вегетації, скажімо 4-6 справжніх листків та фаза «зірочки» або вже аж у фазі цвітіння соняшнику.

Сою будемо обробляти двічі: вперше на початку бутонізації, вдруге – у фазу формування бобів.

Обробку кукурудзи проводимо від 4-го до 10-го листка, а при можливості – і на початку викидання волоті. Також в період вегетації практикуються профілактичні обробки картоплі та цукрового буряка.

Отож, можемо підсумувати: азоксистробін ефективно контролює збудники хвороб з чотирьох класів грибів аскоміцети (переважна більшість хвороб в т.ч. септоріо
зи, церкоспорози, аскохітози, плямистості, борошниста роса, деякі гнилі, фомози та ін.), зигоміцети (суха гниль), базидіоміцети (види іржі, ризоктоніози) та ооміцети (переноспороз, фітофтора); переважно контролює спору (на етапі проростання та після проростання) тому найчастіше використовується з профілактичною та захисною ціллю, хоч має і локально-системну та трансламінарну дію, що дає можливість локалізувати хворобу та запобігти подальшому поширенню; дозволяє продовжити вегетацію, забезпечуючи тим самим збільшення кількості та якості врожаю, проте за неправильного застосування може викликати зворотній процес; може використовуватись на переважній більшості культур в найкритичніші періоди вегетації – так як акумулює ресурси і посилює потенціал рослини і є найбільш безпечним для навколишнього середовища; за умов явних ознак хвороб та задля запобігання поширенню резистентності використовуємо в бакових сумішах з іншими класами фунгіцидів.

Тепер, можемо з впевненістю сказати, що азоксистробін ще довго буде користуватися попитом у фермерів України, а компанія НОПОСОН, як надійний партнер і друг, через своїх дистриб’юторів, забезпечить своєчасну та бездефіцитну поставку до кінцевого споживача.

Детальна інформація за телефонами:

+380 (67) 208 82 88, +380 (67) 313 65 77, +380 (67) 900 47 11
www.noposon.com.ua

Прочитано 521 разів