Суббота, 27 Март 2021 17:17

Пленум 50 WG – новий рівень контролю ріпакового квіткоїда

Микола Дем’янюк, технічний експерт (інсектициди), компанія «Сингента»

Однією з найбільш цінних, рентабельних і популярних культур у світовому агровиробництві є ріпак. Сьогодні це найпоширеніша олійна сільськогосподарська рослина родини капустяних, адже в насінні сучасних сортів вміст олії, найціннішої фракції переробки врожаю, сягає 38-50%. Враховуючи світовий попит на рослинні жири, що постійно зростає, господарське значення ріпаку переоцінити важко. Про це свідчать рекордно високі ціни на його урожай, що стабільно утримуються ще з середини минулого десятиліття. Тому обсяги вирощування культури у світі лише зростають. Тільки в Україні посівна площа озимого ріпаку щороку перевищує 1 млн га.

Проте успішне вирощування ріпаку – завдання не з простих і залежить від низки природних чинників та правильного підбору й застосування агротехнічних заходів. З одного боку, ріпак досить вимогливий до умов вирощування: він полюбляє високородючі ґрунти, площі яких у світі та Європі обмежені. З іншого – активно реагує на фітосанітарну ситуацію, і тому чутливий до пошкоджень шкідниками й ураження хворобами. Особливо гостру загрозу становлять окремі види комах-фітофагів, яким притаманні широка екологічна адаптивність, здатність до інтенсивних міграцій, поліфагія й висока шкодочинність.

Ріпаковий квіткоїд є одним із найбільш розповсюджених та небезпечних шкідників ріпаку. Поширений в усіх природно-кліматичних зонах України, щороку з’являється на посівах у небезпечній чисельності та здатний завдати чималої шкоди. Без інсектицидного захисту втрати врожаю від нього є найбільшими, порівняно з іншими фітофагами, і можуть сягати від 19 до 58% (В.М. Писаренко, О.Ф. Гордєєва, 2009). Про високу небезпеку квіткоїда також свідчить досить низький його економічний поріг шкідливості (ЕПШ) – лише 5-6 жуків на рослину.

Ріпаковий квіткоїд (Meligethes aeneus F.) належить до родини блистянки (Nitidulidae). За морфологією, це дрібні жуки (завдовжки 1,5-2,7 мм) дещо овальної форми, чорні, із зеленуватим блиском. Вид може розвиватися у 1-3 поколіннях за рік. Шкодять генеративним органам як імаго, так і личинки. Зимують дорослі особини у верхньому шарі ґрунту, під опалим листям або під іншими рослинними рештками. Пробуджуються рано навесні, за температури середовища +8-9°С. Спочатку жуки заселяють квіти різних дикорослих трав’янистих рослин родин айстрові (кульбаби, мати-й-мачухи) та капустяні (гірчиці польової, суріпки, сухоребрика, кучерявця Софії). Згодом, з настанням фази цвітіння в капустяних культур, переселяються на їх посіви.

Отже, на рослинах озимого ріпаку жуків можна спостерігати, починаючи від фази бутонізації, зазвичай у другій половині квітня – на початку травня.

Тож і шкоди фітофаг починає завдавати, об’їдаючи бутони ще до того, як вони розкриються. Пошкоджені органи засихають і опадають, звісно, не утворюючи плодів. Згодом імаго продовжують живитися органами квітів – тичинками й маточками. За період свого живлення на одній рослині один жук здатний знищити до десятка бутонів чи квіток, які могли б перетворитися на стручки з урожаєм насіння. Після спаровування самиці відкладають яйця – по одному, або декілька в основу бутона. Через 4-10 днів із них відроджуються личинки, період живлення й розвитку яких сягає 20-30 днів і триває майже до завершення цвітіння рослин ріпаку. З огляду на таку високу шкодочинність ріпакового квіткоїда, хімічні заходи з контролю його чисельності слід застосовувати, починаючи з фази бутонізації рослин, тобто ще до того, як він пошкодить генеративні органи, на яких формуватиметься майбутній урожай.

Пленум 50 WG. Як показує практичний досвід, надійний захист посівів озимого і ярого ріпаку від найголовніших шкідників можливий лише за умови проведення обов’язкових інсектицидних обробок. У всіх зонах вирощування цих культур і прихованохоботники, і ріпаковий квіткоїд щороку заселяють посіви в чисельності, яка зазвичай швидко перевищує ЕПШ і створює загрозу істотних утрат урожаю. Тому за сучасних умов потрібні саме обов’язкові інсектицидні обробки, які проводяться у певні, визначені регламентами, строки і нумеруються відповідно до їх кількості/кратності (Т1, Т2 і т. д.). Зокрема, з метою ефективного контролю ріпакового квіткоїда проводять якраз Т2-обробку – у фазі бутонізації або на початку цвітіння культури. Отже, питання необхідності застосування інсектицидів сьогодні виникати не повинно, натомість важливо зосередити увагу на правильних термінах обробок, щоб попередити непоправну шкоду рослинам.

З метою надійного захисту посівів ріпаку від ріпакового квіткоїда компанія «Сингента» 2019 р. вивела на ринок в Україні новітній інсектицид Пленум 50 WG, ВГ (піметрозин, 500 г/кг). Створення цього спеціалізованого препарату з направленою дією й високою ефективністю саме проти квіткоїда стало можливим завдяки потужному дослідному потенціалу компанії, тривалому й кропіткому науковому пошуку.

РИС. 2. Схема застосув opt
Інсектицид Пленум® на ріпаку доцільно і потрібно застосовувати в період бутонізації: від початку («зелений бутон») і до закінчення цієї фази («жовтий бутон»); етапи органогенезу рослин за шкалою ВВСН: 51-59

Активна речовина піметрозин належить до нового класу інсектицидних сполук, що називається піридинкарбоксаміди й за хімічними властивостями та дією на фітофагів принципово відрізняється від препаратів групи піретроїдів чи неонікотиноїдів. При контакті з жуками квіткоїда вона виявляє два різні механізми дії на їхні організми.

По-перше, викликає миттєве і незворотне припинення живлення: комахи якийсь час (впродовж 2-3 днів) ще слабо рухаються, проте вже не живляться; згодом – гинуть від голоду.

По-друге, піметрозин впливає на так звані хордотональні органи – зовнішні механорецептори, які відповідають за управління й координацію рухів задніми кінцівками. Як наслідок, м’язи ніг перебувають у постійно напруженому стані, що перешкоджає нормальному закріпленню жуків на бутонах чи інших частинах рослини. У результаті вони падають на поверхню ґрунту, назад на рослину вибратися не можуть і зрештою так само гинуть від голоду або ж їх знищують ентомофаги, наприклад хижі туруни. Такий унікальний подвійний механізм дії піметрозину унеможливлює виникнення резистентності у квіткоїда або успішно долає її в тих популяцій, що вже стали стійкими до інсектицидів групи синтетичних піретроїдів або неонікотиноїдів.

Зареєстрована норма витрати препарату – 0,15-0,25 кг/га. Обприскування посівів ріпаку саме в період утворення й розвитку бутонів продиктовано регламентами через необхідність розпочати контроль ріпакового квіткоїда якомога раніше – до того, як він завдасть істотних пошкоджень рослинам. Отже, Пленум® знищує шкідника при обробці по бутонах ще до їх розкриття, тобто до початку цвітіння. Таким чином, препарат максимально зберігає майбутній урожай і водночас не створює щонайменшої небезпеки для корисних комах-запилювачів.

Інша важлива властивість піметрозину – його різні способи прояву токсичної дії на фітофагів та способи проникнення і локалізації в культурних рослинах після обробки. Крім контактно-кишкової, ця активна сполука має ще й системну дію, що триває 8-10 днів. Відповідно, захисний ефект препарату Пленум®, застосованого наприкінці бутонізації ріпаку (ВВСH 57-59), поширюється й на початок цвітіння, забезпечуючи ефективний контроль квіткоїда в період його максимальної концентрації на посівах. Тому однієї обробки цим інсектицидом цілком достатньо для надійного захисту.

З-поміж інших унікальних властивостей препарату Пленум®, які надають йому важливих технологічних переваг над конкурентами, слід відзначити такі:

  • Репелентний ефект (або відлякувальна дія) на ріпакового квіткоїда – захист посівів від повторного заселення жуками.
  • Надзвичайно висока термостабільність – діюча речовина зберігає свою інсектицидну активність за дуже високих денних температур (навіть до +35°С).

Усі офіційні рекомендації щодо застосування інсектициду Пленум® на посівах озимого і ярого ріпаку проти квіткоїда було розроблено та обґрунтовано спеціалістами компанії «Сингента» на основі його цінних технологічних характеристик і даних багатьох польових дослідів. Незважаючи на порівняно коротку історію використання препарату у сільгоспвиробництві, вже отримали низку позитивних відгуків від аграріїв. Особливо важливим і знаковим став відзначений ними факт гарантовано ефективного контролю тих популяцій шкідника, що стали резистентними до інших інсектицидів. Таким чином, завдяки появі на ринку засобів захисту рослин інсектициду Пленум 50 WG, ВГ захист від ріпакового квіткоїда сьогодні справді вийшов на новий рівень.

syngenta optЯкщо у вас виникнуть питання, будь ласка, звертайтесь до консультаційного центру

0800 50 04 49

безкоштовно зі стаціонарних телефонів у межах України

www.syngenta.ua

Прочитано 301 разів