Суббота, 27 Март 2021 16:59

Сорго - стратегічна культура степу України

Сорго – культура, яка відрізняється відносною стійкістю як до посухи, так і до спеки, раціонально використовуючи вологу. В останній час цією культурою все більше цікавляться сільгоспвиробники, але широкого впровадження у виробництво не спостерігається. Це в основному відбувається через нестабільність ринку на сорго, а також від недоліку знань в технології вирощування та неправдивих міфів. Серед соргових культур в Україні в основному вирощують сорго зернове, цукрове та трав’янисте (суданська трава).

Через те, що тваринництво знаходиться не в найкращому стані, сорго цукрове, як і суданська трава, користуються невисоким попитом. Суданська трава в основному має успіх в приватних дворах та невеликих господарствах, хоча ця культура як ніяка інша здатна забезпечити стабільно зеленою масою та сіном південь країни.

Сорго цукрове або силосне, як його частенько називають, в основному не має широкого виробничого застосування саме через недолік знань в технології силосування. Силос з сорго в чистому вигляді дійсно поступається кукурудзяному, але вишенькою на торті є те, що ці культури повинні сіятися разом, вони доповнюють одна одну, проявляючи сильний синергізм. Це пояснюється тим, що ці культури хоча і дуже схожі, але мають різні біологічні особливості: на перших етапах розвитку в порівнянні з сорго кукурудза більш активно стартує.

Сорго цукрове ж дуже повільно розвивається на першому етапі життя, у другій же половині укорінившись сорго цукрове надолужує прогаяне. До цього часу кукурудза вже пройшла основні етапи у формуванні врожаю – тому конкуренція мінімальна. Це забезпечує прибавку врожаю 20-45% і вона залежить від схеми посіву правильного підбору гібридів, а також системи захисту, вибраної для спільного посіву. Що стосується якості силосу, то якщо ми все зробили правильно, то енергетика корму підвищиться до 20% і головне – що при цьому ще й досягається збалансованість корму у вуглецево- протеїновому співвідношенні.

Цукор сорго є джерелом легко ферментованого вуглецю, а так само сік сорго цукрового містить мікроелементи, вітаміни та амінокислоти, що ж стосується структури цукрів, то в соку так само є фруктоза та глюкоза – тобто дієтичні цукри. Тому грамотне застосування цукрового сорго може дозволити зрештою отримати на 50-60% більше вихід кормових одиниць з гектара посіву.

Сорго зернове – це той вид сорго, що найбільше цікавить сільгоспвиробників.

Умови 2020 року показали, що ця культура має величезне стратегічне значення при плануванні пересіву, враховуючи найтяжчі умови.

Ціна на зерно сорго не тільки не знизилася як, наприклад, це сталося з просом, а й виросла разом з кукурудзою і була як завжди тільки трохи нижче ціни на зерно кукурудзи. Як бачимо, і тут ці культури доповнюють одна одну: сорго південна культура і в основному повинна плануватися для посіву в Степу України, при тому, що у господарстві планується посів як кукурудзи, так і сорго, посів кукурудзи треба провести в стислі терміни та забезпечити усім необхідним, так як вона різко негативно реагує на пізні терміни посіву. Сорго ж треба сіяти в прогрітий ґрунт, тож частенько його сіють після попередника соняшник (ще й під євролайтинг) тому відтягування терміну посіву просто потрібне для боротьби з падалицею та для мінімалізації післядії гербіцидів. Як бачимо, з впровадженням сорго ми управляємо ресурсами ефективніше і логістика значно виграє – є, так би мовити, куди відступати.

Тепер, що стосується бур’янів, і особливо таких як амброзія і осоти. Сорго культура, на якій Ви маєте можливість почистити поля і залишити після прибирання повністю чисте поле. Наприклад, враховуючи, що сіємо ми сорго з відтяжкою, то треба запланувати обробку препаратами до посіву сорго (в цей час бур’ян вже активно зростає) на основі 2,4Д такими як Микодим, ДСМ Зоря та інші, доза від бур’яну залежить, але зазвичай вона максимальна для тотального знищення бур’яну і коливається від одного до півтора літра.

Так само рекомендую саме перед посівом зробити бакову суміш з аналогом препарату Хармоні-Оріон в дозі 10-15 грамів на гектар. Післядія цього препарату 3-4 місяці і при смішній вартості він відмінний партнер у боротьбі з дводольним бур’яном. Так само сильну конкуренцію сорго становлять злакові бур’яни і, скажімо так, в системі захисту це бич сорго. Цю проблему вирішує обробка антидотом і можливість внесення препаратів на основі металохлору та S-металохлору.

Саме відсутність обробки антидотом стримує просування вітчизняних гібридів сорго. Компанія ТД СОЮЗАГРОКОНСАЛТИНГ спільно з компанією
ХІМАГРОМАРКЕТИНГ вирішили це питання поліпшенням препарату Авангард, в який додали і антидот, і додаткові ПАВи, цим поліпшивши якість товару, але це призвело до подорожчання продукту, партія з перевищеною якістю була поставлена тільки для нашої компанії і пройшла виробничі випробування на полях в умовах 2020 року.

На жаль, препарат застосовувався на оброблених вже антидотом полях, але так само і застосовувався нашими клієнтами і на посівах, вироблюваних необробленим насінням. Тож я думаю, що дуже скоро ця проблема зникне. Так само треба відмітити, що така формація препарату дуже б підійшла при вирощуванні ділянок гібридизації кукурудзи, оскільки лінії дуже чутливі до гербіцидів. Застосування ж на площах, що засіяні з антидотом цього препарату, я вважаю, приведе до мінімалізації стресу від гербіциду.

З препаратами до посіву ми розібралися, тепер що стосується вегетації… До п’ятого листа на сорго можна застосовувати ряд препаратів на основі того ж 2,4Д, так би мовити, дешево та сердито (вартість майже 200 грн/л), але дозу я б радив 0,8-0,9 від рекомендованої, щоб зменшити гербіцидний стрес. Якщо заростає посів після п’ятого листа, можна застосувати препарат Пік, його по факту можна застосовувати до 10 листа і він добре тримає падалицю соняшнику та карантинну амброзію. Його дія проявляється до двох місяців, але треба працювати обережно, оскільки є обмеження по сівозміні, тобто післядія 12 місяців.

Ще дуже важливим аспектом є густота посіву, яка не повинна перевищувати 140 тис. на га (10 штук на метр при 70 см), але останніми роками, враховуючи тяжкі умови, особливо минулого року, можна прив’язуватися до густини 70-100 тисяч рослин на гектарі до прибирання, сорго добре кущиться і, якщо умови будуть гарні, то воно дасть не одну, а дві мітелки і власне не «мишачі хвостики», а повноцінну мітелку.

Наша компанія СОЮЗАГРОКОНСАЛТИНГ має великі знання в технології обробітку соргових культур, підборі гібридів системі живлення, схемі та нормі посіву; також у нас можна придбати насіння сорго всіх видів зернового цукрового, а також суданської трави, і за бажання замовити супровід під ключ проектів впровадження цієї культури, як втім і технологічний супровід інших культур.

Середа Володимир Іванович,

засновник компанії ТД СОЮЗАГРОКОНСАЛТИНГ.

Україна, 52500 Дніпропетровська обл., м. Синельникове, вул. Покровська, З

Тел. 066 369 07 31; 098 068 96 45 sereda81y@gmail.com

www.souzagro.com.ua

Прочитано 294 разів