Понедельник, 15 Март 2021 15:04

Кормозмішувач потрібен завжди

Від того, наскільки якісно буде готуватись корм, залежить успішність навіть найменшої ферми

Механізація сімейних ферм є складним питанням. Техніка, навіть вживана, вартує чималих грошей, яких завжди обмаль.
Обіг коштів в таких господарствах незначний, заробітків вистачає лише на поточні витрати. В таких умовах накопичення коштів відбувається вкрай повільно, і фермер не має можливості купувати додаткове обладнання. Багато робіт доводиться виконувати
чи не вручну, а це перша ознака низької ефективності. Крім того, певні операції не давали змоги підвищити загальний рівень якості продукції, до того ж без спеціального обладнання досягти потрібного рівня взагалі було неможливо. В першу чергу це стосується приготування кормів: якщо складові викласти на кормовий стіл без відповідного змішування, частина корму залишиться без уваги.
І хоч як не намагайся перемішувати масу, корова все одно вибере найсмачніше, а інше проігнорує.

З такою ситуацією зіткнувся Олег Рацевич, власник ФГ «Еко Калина» та міні-ферми, що знаходиться у селі Олександрівка Лиманського району на Одещині. Він тримає 16 голів дійного стада, 4 нетелей та 5 телят, і стверджує, що працювати за сучасними стандартами і отримувати молоко екстра класу дуже важко, коли бракує грошей для придбання необхідного обладнання. Наприклад, вже змонтований молокопровід поки що не використовується через відсутність охолоджувача. Районна влада запропонувала безкоштовний агрегат, але він надто потужний для такої кількості корів, і витрати на його експлуатацію (електроенергія, мийні засоби) «з’їдять» весь заробіток. Тому фермер покладається лише на власні сили та збирає кошти на охолоджувач, який відповідає саме його потребам.

В умовах дефіциту коштів важко досягти високої ефективності виробництва молока. Сучасні технології потребують відповідних технічних засобів, для яких потрібні гроші. А де їх взяти, коли ферма малоефективна? Надої прямо залежать від годування, тому всі зусилля необхідно спрямовувати саме в цьому напрямку. Власник «Еко Калина» розповів, що в попередні роки приготування кормів здійснювалося вручну, взагалі без будь-яких засобів механізації. Це вимагало значних витрат часу та сил, але все одно досягти належної якості корму не вдавалось. Такий висновок можна було зробити з двох причин. Корови не споживали весь корм, і відсоток залишків був надмірним. Крім того, не могли досягти прийнятних надоїв, хоча генетичний потенціал стада обіцяє значно кращі результати. Залишати все як є було б неправильним, тому що малоефективні технології значно сповільнюють розвиток. Тож було прийнято рішення механізувати приготування кормів.

Пошук кормозмішувача тривав досить довго. Першими відпали нові машини закордонного виробництва через неймовірну для міні-ферми ціну. З цієї ж причини не розглядали навіть вживані машини. Серед вітчизняних виробників найкращу пропозицію зробила компанія «Демі-мікс-Україна», і восени кормозмішувач об’ємом чотири кубометри прибув у господарство.

Коли техніка допомагає

Кормозмішувач працює щоденно, і одного замісу вистачає на добу. Оскільки корми засипають двічі на день, приготування відбувається перед вечірнім годуванням, щоб до ранку друга порція корму не зіпсувалась. Пробували робити по два заміси на день, але це лише ускладнювало процес. Поки тримається прохолодна погода, кормозмішувач буде працювати саме в такому режимі. Але якщо влітку корми будуть погано зберігатись, тоді, можливо, доведеться готувати корм двічі на добу.

Раціон ми розробили самостійно, виходячи із наявних складових. Власник намагався звести до мінімуму витрати на придбання кормів. Наприклад, пивну дробину місцева пивоварня віддає практично безкоштовно, а це корисний та поживний корм. Однак його важко згодувати корові, коли він якісно не перемішаний з іншими, більш привабливими інгредієнтами. Таким чином кормозмішувач дав змогу додавати у раціони ефективні та недорогі складові, і за рахунок цього ще більше покращувати ефективність молочного виробництва.

Зі слів фермера розрахунок для кормозмішувача теоретично становить 55 кг готового корму на добу для кожної корови. Але фактично тварини таку кількість не з’їдають, хоча в майбутньому ситуація, можливо, й зміниться. Зараз в кормозмішувач завантажують 300 кг силосу, 150 кг соломи, 150 кг концентратів (100 кг пивної дробини та 50 кг зерносуміші – пшениця, ячмінь, макуха, кукурудза, премікси, сіль та мікроелементи) і заливають приблизно 150 л води. Оскільки кормозмішувач не оснащений ваговою системою, фермер прилаштувався працювати без неї. Було визначено об’єми усіх складових за допомогою стаціонарних ваг, і зараз вони відмірюються без зважування, за приблизним об’ємом. В цьому році власник планує придбати ваги, на які можна буде заїжджати транспортним засобам, і кормозмішувачем у тому числі. Таке рішення більш раціональне з точки зору інвестицій, аніж обладнання кормозмішувача власною ваговою системою. Хоча це й зручніше, однак потребує додаткових вкладень.

Коментар: Олег Рацевич, власник ФГ «Еко Калина»

«Не буду приховувати, ми шукали доступну за ціною модель. Усі імпортні кормозмішувачі надто дорогі для нас. Навіть вживані вартують скажених грошей, тому дивились виключно на вітчизняні машини. І знайшли чудовий варіант – компанія «Демі-мікс-Україна» запропонувала нам кормозмішувач на дуже привабливих умовах. Окрім низької ціни, ми отримали ще й відтермінування платежу на півтора роки. Після першого внеску кормозмішувач привезли на ферму, де розпочалась його експлуатація. Кормозмішувач працює із трактором Jinma китайського виробництва потужністю 25 к.с. і цього цілком достатньо для роботи агрегату.

Зараз важко порівнювати цей кормозмішувач з іншими, оскільки до нього в господарстві взагалі не було такої машини. Різні складові корму висипались на кормовий стіл, практично без змішування, і корови могли вибирати те, що їм більше подобалось. Звісно, що відсоток відходів отримували значний, але нічого не могли з цим вдіяти.

З появою кормозмішувача ситуація кардинально змінилась. Відтоді корм став краще подрібнюватись і якісно перемішуватись в однорідну масу. А відтак тварини почали значно краще з’їдати ті складові, які їм не дуже подобаються, але є корисними. Також суттєво зменшився відсоток залишків, оскільки вся маса корму однакова на смак та запах, і корови залюбки з’їдають все не перебираючи. Покращення поїдання кормів – це значне збільшення надоїв. В цифрах важко підрахувати, оскільки кожна корова знаходиться на різній стадії лактації. Але загальна кількість молока відчутно збільшилась. При цьому силосу стали витрачати менше за рахунок практично повної відсутності залишків. В грошах економію ще не підраховували, оскільки пройшло не так багато часу, але вже зараз можна стверджувати, що господарство стало виробляти більше молока і менше витрачати кормів. Тож кормозмішувач не лише спростив процес приготування кормів та вивів його на якісно новий рівень, а ще й покращив економіку господарства. Це корисний інструмент для підвищення ефективності молочного виробництва, і його варто мати навіть у таких маленьких господарствах, як наше».

Владислав Олійник

Прочитано 304 разів