Понедельник, 01 Июнь 2020 05:55

Коли мета – стабільне виробництво та зменшення затрат

Компанія «Агропродсервіс» з Тернопільщини відома як беззаперечний лідер в аграрній галузі краю та України.

З її генеральним директором Андрієм Степановичем Бараном ми зустрілися в його затишному кабінеті. Розмова була довгою, керівник говорив зі знанням справи, виважено, повільно, приділяючи увагу всім напрямкам, яких так багато в компанії. Про деякі аспекти становлення, розвитку та перспективи зростання компанії – в цьому тексті.

– Якраз у ці дні наша компанія відзначає 21-річчя з часу заснування, саме стільки ми вже на ринку України. А починалося усе із невеликої кількості землі та частини господарства у селі Настасів Тернопільського району. І за цей час компанія, так би мовити, «виросла» до 45 тисяч гектарів землі та зросла майже до двох з половиною тисяч фахівців, які працюють у всіх структурних підрозділах підприємства, – починає розмову Андрій Степанович.

За ці всі роки, згадує гендиректор, було багато складних, неоднозначних моментів, не все вдавалось легко. Але як керівництво, так і колектив ніколи не зупинялися перед труднощами, завжди мобілізували свої знання та сили і долали проблеми, досягаючи нових вершин.

Завдяки порядності у ставленні до людей та професійному підходу в обробітку землі, рік у рік зростав земельний банк. Добрий результат в галузі рослинництва породжував розвиток тваринництва.

– Наприклад, тваринництво, представлене багатьма сферами. Свинарство, яке ми почали освоювати ще у 2005 році, вже зараз – у числі лідерів в Україні, – не без гордості каже Андрій Баран.

Цього року компанія «Агропродсервіс» в напрямку свинарства завершує повне оновлення свого основного стада, тимчасово зменшили його поголів’я, триває запланована його депопуляція. На кінець 2020 року в компанії планують вийти на звичну виробничу кількість свиней.

– Інший напрям – молочно-м’ясне скотарство. Сьогодні в компанії нараховується майже шість тисяч голів стада, з них – понад дві тисячі дійної худоби, працює чотири молочнотоварних ферми, з яких за добу продаємо майже по 60 тонн молока. Одна ферма – із відгодівлі бичків і, по суті, вона є майданчиком для вирощування нетелей – ще один напрямок роботи, який ми започаткували. У планах – будівництво ще однієї молочнотоварної ферми, – ділиться планами генеральний директор.

Якщо раніше працівники «Агропродсервісу» брали орієнтир на вирощування сільськогосподарських культур, інвестування в якісний посівний матеріал, де досягли неабияких результатів, то зараз одним з пріоритетів є наступний крок в замкнутому циклі агровиробництва: створення продукту з доданою вартістю, розвиток переробної галузі.

Коли мета – стабільне виробництво та зменшення затрат
– Але ми постійно, як кажуть, «ускладнювали собі життя» – усміхається Андрій Степанович – шукали щось нове, відкривали нові напрямки і нові робочі місця, акцентували на соціальних аспектах.

Андрій Степанович Баран з неприхованою гордістю говорить про стратегію компанії:

– Треба показати приклад та відмовитись бути країною, яка є сировинним придатком чиєїсь економіки. Завдяки цій стратегії ми побудували свій насіннєвий та комбікормовий заводи. Більше того, ми навіть вже реконструювали завод із виробництва кормів, аби збільшити його продуктивність. Запрацював і завод з переробки сої, щоб самим виготовляти основу раціону для тваринництва та птахівництва, – пояснює Андрій Степанович.

З часом компанія «Агропродсервіс» замкнула виробничий сільськогосподарський цикл – відновила колишній гігант радянського харчопрому Тернопільський м’ясокомбінат. До слова, це єдине велике підприємство на Тернопільщині, в яке вдалося вдихнути нове життя після майже півтора десятка років простою. І таким чином ми вийшли зі своєю продукцією до кінцевого споживача, як кажуть, з поля – до столу.

Андрій Степанович Баран, який сам є з династії хліборобів, постійно наголошує, що основою діяльності очолюваного ним підприємства є рослинництво та рільництво.

– Ми обробляємо землю у кількох районах Тернопільської та частково Івано-Франківської та Львівської областей. Вирощуємо озимі та ярі пшеницю, ячмінь. Сіємо ріпак, сою, соняшник, цукровий буряк. До слова, буряк у нас вже потрохи стає «екзотичною» культурою, скоро її взагалі може стати дуже мало – у господарників охолоджується інтерес до її вирощування. Але ми маємо довгострокові ділові стосунки із нашими партнерами, певні контракти та налагоджені сталі економічні зв’язки. То ж в цьому році посіяли майже чотири тисячі гектарів цукрових буряків, – продовжує генеральний директор.

З самого початку становлення й розвитку компанії в «Агропродсервісі» активно розвивають насіннєвий аспект господарювання. Вирощують елітне насіння як для власних потреб, так і для постачання на ринок України. Особливо це стосується західного та центральних регіонів України.

– Пишаємося, що в останні роки наше насіння висівають практично у всіх областях, за виключенням Донецької та Луганської. І вкотре ми підтверджуємо свій високий статус елітнасінгоспу.

В компанії поступового перейшли із старого обладнання на нове, високоефективне, побудували насіннєвий завод. У 2012 році запустили його першу чергу, а торік – другу. Облаштували на цьому підприємстві дві нові технологічні лінії. Саме тут, на насіннєвому заводі, й проводять щороку низку семінарів та інвестиційних форумів, які стосуються агровиробництва. Серед них і форум аграрних інновацій «Нове зернятко», який, на жаль, через відомі причини у такому масштабі, як в попередні чотири роки, в цьому році не проведуть.

Підприємство постійно бере участь у міжнародних, всеукраїнських агровиставках, де демонструє свою продукцію та обмінюється досвідом. Остання з них – Міжнародна виставка «АгроВесна-2020».

– Щодо дня сьогоднішнього, то живемо у таких самих умовах, як і всі інші трудівники. Пандемія певним чином вплинула і на ситуацію в компанії. А взагалі, ті труднощі, які були в аграріїв у 2019 році, плавно перейшли і на нинішній рік. Торік ми пережили «ножиці» цін, валютні «гойдалки». Коли навесні 2019 розраховували і закупляли насіння й решту необхідних речей за одним курсом долара, то восени зібране, вирощене продавали за набагато нижчими цінами... Не балувала нас і погода!

Розмовляти про нові виклики завжди важче, Андрій Степанович помітно зменшив темп розмови.

– В компанії розуміють, що ситуація із озимими цього року не така, якою б її хотіли бачити. Та й через холодну погоду також відстають у своєму розвитку і ярі культури, у порівнянні з минулим роком. Пандемія виявилася найменшим негативним фактором в нашій роботі. Організувалися, перебудували деякі виробничі процеси, виконали вимоги МОЗ і – до праці! Розумієте, це ж поле, тваринництво, щоденна робота, яку не відкладеш через карантин. Тому ми цьому приділяли й приділяємо дуже велику увагу. Правда, переживаємо, щоб не відчути певного негативного впливу на ціни від зміни в економічній ситуації в цілому у світі та в Україні, в тому числі, і через фактор коронавірусу, – пояснює Андрій Степанович.

– На ринку вже спостерігається тенденція на падіння ціни на кукурудзу, ріпак, соняшник. В той же час експерти прогнозують добру ціну на продовольче зерно. У цілому ж всі розуміють, що люди за цей час багатшими не стали, їхні доходи зменшилися, то й це, у свою чергу, відіб’ється на платоспроможності.
IMG 4051 opt

Так що зараз, у нас не йдеться про якісь надприбутки, мова йде хоча б про повернення тих затрат, які ми понесли на початку маркетингового року, аби продовжити безперервність цього виробничого циклу. А кардинально ситуацію може змінити й ринок землі, до цього теж треба готуватися й розраховувати на власні сили.

Андрій Степанович визнає, що зараз всі в однакових умовах – в безкомпромісній конкуренції.

– Головне завдання – зберегти компанію, виробництво, колектив, гідну заробітну плату, тобто принаймні всі ті параметри, які є зараз. Переконаний, тільки підвищення продуктивності праці, її високоефективна організація, продуманість алгоритму дій на кожній ділянці виробництва, вирощення максимальної кількості продукції, зменшення її собівартості й сприятиме подальшому поступу нашої компанії! – на позитиві і з впевненістю завершує генеральний директор компанії «Агропродсервіс» Андрій Степанович Баран.

Прочитано 754 разів