Понедельник, 02 Март 2020 10:49

Соняшник: вітчизняні гібриди підвищують прибуток

ya 15153Нові гібриди соняшнику української селекції на практиці довели свою здатність формувати високий урожай за різних умов

Розповсюдження вовчку в посівах соняшнику нині можна назвати проблемою номер один у вирощуванні цієї культури. Нині соняшник впевнено просувається з південно-східних регіонів на північ та захід країни, а слідом за ним з не меншою наполегливістю рухається і вовчок. І які б засоби боротьби проти цього паразита не пропонували фахівці – способи обробітку ґрунту, культури-пастки, передпосівну обробку насіння тощо, але більш дієвого методу для його стримування, аніж, з одного боку, застосування гібридів, стійких до нових рас, а з другого – гербіцидів, безжальних до вовчку соняшникового наука поки не придумала.

Сьогодні доведено, що найбільш дієвий результат дає застосування в посівах соняшнику гербіцидів групи імідазолінонів – імазапір, імазамокс тощо. Ці діючі речовини входять до складу гербіцидів Євро-Лайтнінг та Євро-Лайтнінг Плюс, які є основою виробничих систем Clearfield та Clearfield Plus. В тандемі з генетично стійким до вовчку та толерантним до гербіциду гібридом соняшнику вони дають чудовий результат. Додаткова перевага ІМІ-гербіциду – контроль однорічних дводольних та однорічних злакових бур’янів, а також найбільш проблемних бур’янів (амброзії полинолистої, нетреби альбінської та звичайної тощо). Звісно, не варто відкидати й інші згадані методи, які в комплексі й даватимуть бажаний ефект – збережену врожайність завдяки максимальному контролю бур’янів та вовчку соняшникового.

Для кожної селекційної компанії, що спеціалізується на соняшнику, створення стійких до нових рас вовчку гібридів – пріоритетне завдання. Спеціалісти Всеукраїнського наукового інституту селекції (ВНІС) успішно працюють над цим завданням. Нині в портфоліо компанії переважна більшість гібридів соняшнику має стійкість до вовчку рас E, F та G. Новий ІМІ-гібрид Євро, який внесено до Державного реєстру сортів рослин у 2018 році, поєднує в собі стійкість до 7 рас вовчку та рекомендований для виробничої системи по соняшнику Clearfield.

Трохи раніше у компанії були створенні дуже вдалі гібриди Карлос 115 та Карлос 105, які теж стійкі до ІМІ-гербіцидів.Гібрид соняшнику Євро

– Ці три гібриди можуть вирощуватись в усіх ґрунтово-кліматичних зонах, – розповідає вчений агроном, кандидат сільськогосподарських наук Володимир Скорик. – Але завдяки своїй високій посухостійкості та стійкості до вовчку вони добре зарекомендували себе в південних регіонах – 2018 року там господарства отримали до 3,6 т/га (Одеська обл.) та більше 2,7 т/га 2019 року в товарних посівах у Херсонській області при екстремально посушливих умовах. На півдні України в 2019 році максимальна врожайність була 3,8 т/га на поливі в Херсонські області. Але з огляду на те, як нині потерпає від посухи та високих температур навіть Чернігівська область, їх можна сіяти і там – вони встигають дозріти.

Додаткова перевага цих гібридів для чистих від вовчку соняшникового полях – можливість контролювати проблемні бур’яни ІМІ-гербіцидами за потреби. Плануючи вирощувати ці гібриди в певній зоні, варто правильно обрати норми висіву, які залежать від наявності вологи в ґрунті. Так, на півдні густота соняшнику має бути близько 40-45 тис. шт./га на період збирання, в центральній Україні – 55-68 тис. шт./га до збирання, а в північних може бути і до 70 тис. шт./га. Окрім того, перевагою нових гібридів є висока стійкість до хвороб, зокрема до несправжньої борошнистої роси, фомозу, фомопсису, гнилей, а також до полягання та осипання тощо.

Безперечно, нині кожен аграрій зважає на економічну складову в рослинництві. Затрати на гектар для вирощування соняшнику можна коригувати, обравши технологію вирощування – Clearfield чи класичну. Якщо у вас на полі вовчок, без Євро-Лайтнінгу не обійтись, хоч він і більш вартісний, але збережена врожайність компенсує ці затрати. А якщо цю врожайність гарантує якісний вітчизняний гібрид, то навіщо переплачувати за дороге імпортне насіння?

карлос 115Дмитро Слободяник, головний агроном ТОВ «Агрокалина», Вінницька обл.

Минулого року ми на площі 30 га заклали демонстраційне випробувальне поле, де висіяли нові гібриди соняшнику різних компаній, різної селекції, в тому числі й гібриди ВНІС, зокрема Євро, Карлос 105 та Карлос 115.

Як кажуть, найкраще про гібрид може сказати його врожайність, так ось гібрид Карлос 115 показав на демонстраційному полі найвищу врожайність – 4,4 т/га за вологості 5,7%. Тож цього року ми його будемо висівати в товарних посівах. Не гіршими були Євро – 4,2 т/га та Карлос 105 – 3,9 т/га. І вихід олії всі гібриди мали високий на рівні 50-52%, такі гібриди завжди більш затребувані у переробників. І таких показників ми досягли за не надто сприятливих умов вирощування – на піщаних ґрунтах та за дефіциту вологи.

Наше господарство, хоч і працює в зоні достатнього зволоження, але брак опадів ми також відчуваємо все сильніше, тому для нас дуже важливою є посухостійкість гібридів. Ось і минулого року дощі пройшли до травня, а потім була посуха. І в таких умовах Євро та обидва Карлоси показали себе набагато краще, ніж інші гібриди в товарних посівах, зокрема й дуже розрекламовані гібриди іноземної селекції.

Окрім того, мене приємно здивувала не тільки посухостійкість гібридів ВНІС, але й стійкість до вилягання. Минулого року в нас були сильні вітри і чимало соняшнику в товарних посівах іноземної селекції полягло і почали осипатись, а ці вистояли. Я думаю, за рахунок свого міцного стебла та середньорослості. Хоч, селекціонери, мабуть, можуть більш аргументовано пояснити таку високу витривалість.

Багато фермерів вважають, що іноземні гібриди завжди кращі, але порівняння показали, що це не так. Наприклад, усі 12 гібридів ВНІС були виповнені, натомість в товарних посівах у нас один іноземний гібрид взагалі не мав зернівки. І за стійкістю до хвороб наші гібриди були нічим не гірші за іноземні.

Гібриди Євро, Карлос 115 та Карлос 105 розраховані для системи Clearfield, але ми їх, як і решту, вирощували за класичною технологією – у нас не було потреби в застосуванні гербіциду Євро-Лайтнінг. Тож система захисту складалася із ґрунтового гербіциду, дворазового внесення фунгіциду та інсектицидного захисту. Під оранку з осені внесли 200 кг амофосу, під передпосівну культивацію навесні – 100 кг карбаміду і по вегетації підживили бором.

Моя думка: якщо Карлос покаже добрий урожай цього року на товарних посівах, то ми будемо сіяти тільки гібриди ВНІС. Адже немає сенсу переплачувати кошти за імпортне насіння, якщо наш вітчизняний соняшник має вищу врожайність, вищу посухостійкість, IMG 8990стійкість до полягання за рівнозначних інших характеристик. Тому будемо підтримувати українського виробника.

Сергій Станіславович, фермер, ФГ «Шанс»
Кагарлицький район, Київська область

Другий рік поспіль я вирощую гібрид соняшнику Карлос 115 селекції ВНІС. Чому вибрав саме його? Тут спрацювала, по-перше, фінансова складова, адже він вдвічі дешевший від гібридів іноземних компаній, по-друге, підходить під систему обробітку Clearfield, по-третє, він мене задовольняє за продуктивністю, і в 2018-му показав хорошу врожайність, а в 2019-му перевершив усі сподівання, врожайність – 4,0 т/га, а цей результат на рівні світових. Окрім цього, він дозріває у ті строки, з тими показниками вологості, які задекларували автори. Невибагливий до догляду. По одному разу обробили гербіцидом та підживили. В новому сезоні також будемо працювати з цим гібридом. Я знаю, що дуже багато моїх колег також обирають гібриди та сорти цієї селекційної компанії. І не дивно, на сьогодні ринок дуже нестабільний. Якщо у сезоні 2018-го я продавав пшеницю по 6 тис грн за тонну, то в 2019-му – по 4200 грн/т, тобто нас «нагріли» буквально на рівному місці, хоча добрива не подешевшали, ЗЗР і пальне також, у в магазинах хліб подорожчав.

А тому, я обираю високоякісне і недороге вітчизняне насіння, і додатково отримую більше прибутку з кожного гектара.

ЛоготипНОВЫЙ
Детальніше дізнавайтесь про гібриди соняшнику селекції ВНІС за телефоном

0 800 302 032 та на сайті vnis.ua

ТОВ «ГРААЛЬ АГРО»
Прочитано 658 разів