Понедельник, 03 Февраль 2020 15:31

Найтепліша зима за 129 років: як не залишити без контролю наяність вологи в ґрунті

2121111Нинішні кліматичні зміни – це не тільки підвищення температури. Це ще й різкіші коливання температури, зокрема, швидке потепління навесні. Це і посилення нерівномірності випадання опадів: посухи, потім зливи, після яких вода швидко стікає, не встигаючи проникати в ґрунт (особливо якщо він переущільнений), а потім знову посуха, після якої ґрунт швидко висихає. І в результаті всього цього – ще один негативний наслідок кліматичних змін, всю серйозність якого здатні оцінити тільки сільгоспвиробники: скорочення оптимальних строків виконання польових робіт.

З кожним роком усе складніше «впіймати» фазу стиглого ґрунту: в умовах швидкоплинних весен, характерних для останніх років, не зогледишся, як ґрунт, який ще недавно був перезволоженим, вже пересох. А відтак треба сіяти глибше, через що сходи з’являються пізніше і культура потрапляє в літню спеку менш розвинутою. Вологість ґрунту критична не тільки для його обробітку і сівби, а й для спрацювання добрив. І все частіше вологість ґрунту визначає вибір тих чи інших добрив залежно від того, наскільки вони вимогливі для вологи. Адже ніхто з аграріїв не хоче, щоб кошти, витрачені на добрива, лежали в землі мертвим вантажем через те, що ґрунт занадто сухий.

Все це вимагає від аграрія ретельніше слідкувати за станом ґрунту і оперативніше реагувати на зміну обстановки. В епоху точного землеробства, коли всі рішення слід приймати на основі інструментальних вимірювань, і якомога точніших, а не спробами зліпити з ґрунту змійку, це означає ще частіше і детальніше вимірювання характеристик ґрунту.

Однак аналізи ґрунту – одне з болючих місць вітчизняних аграріїв. Частенько доводиться чути нарікання сільгоспвиробників на те, що деякі лабораторії так і норовлять «впарити» ті чи інші послуги або добрива. Або ж на те, що аналіз одного й того ж зразка ґрунту в різних лабораторіях дає не просто різні, а кардинально різні результати. А власна лабораторія по кишені лише агрохолдингам.

Та чи не найбільша проблема полягає в тому, що у господарства просто немає часу чекати на аналіз з лабораторії. Особливо якщо зразки треба відправляти на досить значну відстань без жодної гарантії, що при транспортуванні дотримуватимуться відповідних вимог. А перед цим ці зразки треба ще зібрати і сформувати середній зразок за встановленою методикою.

Однак зараз швидкий розвиток технологій дає змогу вирішити й ці проблеми. Нещодавно на ринку з’явилися портативні автоматичні електронні прилади, що вимірюють такі важливі показники ґрунту, як вологість або ущільнення, миттєво. До того ж ці прилади прості в користуванні і відносно недорогі. Тому все популярнішими серед американських і європейських фермерів стають такі прилади як Aquaterr M-350 VWC або SPECTRUM FIELDSCOUT TDR 350 SOIL MOISTURE METER.

Подібні ґаджети з’явились уже й на українському ринку. Як приклад можна навести розробки компанії М СИСТЕМ ТЕХНОЛОДЖІ, яка займається точним землеробством ще з 2016 року. Одна з них – M-SM1 – прилад для вимірювання вологості ґрунту на глибину до 60 см. Він відрізняється тим, що може вимірювати вологість моментально з кроком по глибині 5 см. Тобто один зонд за один прийом може виміряти вологість ґрунту на 12-ти різних глибинах.

До того ж його можна втикати в землю хоч через кожні 10 метрів. Це дасть набагато точнішу картину, ніж традиційний відбір проб у 5 місцях з 10-гектарної ділянки методом конверта. Тобто, використання подібних ґаджетів значно більше, ніж традиційні методи аналізу ґрунту, відповідає поняттю точного землеробства.

Та винахідники не зупинилися на цьому і створили M-SM5, обладнаний ультразвуковим датчиком, що вимірює відстань з точністю до одного міліметра, GPS-модулем для визначення координат точки вимірювання, та GSM-модулем, що може передавати дані через Інтернет на смартфон, комп’ютер або у хмарне сховище. В результаті у аграрія накопичуються дані, що дає змогу аналізувати стан ґрунту в динаміці та приймати коректні рішення.

В лінійці продуктів компанії наявний й портативний прилад для вимірювання ущільнення ґрунту – M-SP5 – що робить виміри на 18-ти глибинах, надаючи повну картину не тільки орного, а й підплужного шару ґрунту.

Подібні прилади заощаджують час і гроші сільгоспвиробників, при цьому суттєво підвищуючи точність і детальність інформації про їхні поля. А використання таких приладів значно простіше, ніж застосування традиційних методів аналізу ґрунту. Тому слід очікувати, що вже в найближчі роки подібні прилади здійснять справжню революцію в технологіях аналізу ґрунту, зробивши їх набагато доступнішими для широких мас сільгоспвиробників, навіть для малих фермерів.
21212
Про компанію: Компанія М СИСТЕМ ТЕХНОЛОДЖІ заснована у 2016 році в Україні. Основним напрямом діяльності компанії є розробка комплексних рішень для точного землеробства – як універсальних, так і у відповідності до індивідуальних запитів клієнтів. При розробці наших приладів ми використовуємо датчик вологості ґрунту від німецької компанії AFS AGRO FLOW SYSEM GmbH, який є сертифікованим на європейському ринку та надає точні й надійні результати замірів.

+38044 465 72 19 +38067 366 85 01

sales@m-system.com.ua
www.m-system.com.ua

Прочитано 892 разів