Среда, 01 Май 2019 10:14

Обережно прихованохоботники!

Статья 23.04.2019
Наближається період заселення посівів озимого ріпаку жуками довгоносиків прихованохоботників.

Розрізняють стеблового капустяного прихованохоботника та насіннєвого ріпакового.

Стеблові пробуджуються навесні і виходять на поверхню при середньодобовій температурі повітря 6-7°С. Заселяють посіви ріпаку у сонячні дні при середньодобовій температурі повітря понад 11-12°С. Самки вигризають ямки в середніх жилках листя, черешках та стеблах і відкладають в них яйця по 3-4 штук. Ембріональний розвиток закінчується через 4-10 днів, личинки прогризають ходи в черешках листя, просуваючись до стебла і по стеблу вниз до кореневої шийки, тривалість личинкової стадії – 20-30 днів. В одній рослині може бути кілька десятків личинок. Втрати врожаю можуть досягати 15-20%!

Насіннєвий ріпаковий прихованохоботник

Поширений повсюдно, пошкоджує озимий та ярий ріпак. Сірий жук довжиною 2,0-2,5 мм. Густо вкритий світлими лусочками і волосками. Яйце округле, біле, 0,5 мм. Личинка довжиною до 4 мм, білувата з бурою головою, злегка вигнута, без ніг.

Навесні жуки з’являються трохи пізніше стеблового капустяного прихованохоботника. Харчуються, вигризаючи ямки на квітконіжках, бутонах, квітках. Через 2-3 тижні додаткового харчування починається яйцекладка: самки прогризають отвори в стінках стручків, які формуються, і відкладають всередину по 1-2 яйця. Личинки відроджуються через 5-7 днів і харчуються, вигризаючи молоде насіння.

Через отвори, зроблені самками довгоносика, в стручок відкладає яйця і ріпакова галиця – в стручках одночасно харчуються і її личинки.

Личинкова стадія триває 25-30 днів. В кінці червня личинки прогризають в стручках вихідні отвори, падають на землю і заляльковуються на глибині 2-4 см. У липні з’являються жуки нового покоління, харчуються на хрестоцвітих бур’янах і йдуть на зимівлю.

Високій чисельності шкідника сприяє суха спекотна погода.

Спосіб контролю:

– використання жовтих чашок-пасток, такі чашки використовують при:

  • Появі сходів;
  • Створенні розетки, стеблуванні;
  • При видовженні стебла;
  • Створенні бутонів;
  • Цвітінні та утворенні стручків

– візуальний підрахунок жуків на 100 рослинах ріпаку.

РЕКОМЕНДАЦІЇ:

– просторова ізоляція посівів ріпаку від минулорічних;

– знищення хрестоцвітих бур’янів;

– моніторинг за динамікою заселення посівів ріпаку жуками та їх чисельності;

– обробка посівів інсектицидами.

Тож якщо ви «в обличчя» знаєте цього шкідника, саме час дізнатися про дієві інсектициди від НЕРТУС, серед яких: Шаман®, Бетадим®, Контадор Дуо®.

Детальніше:

агрономічний бюлетень
Прочитано 898 разів