Вторник, 16 Апрель 2019 11:28

Як підвищити рентабельність соняшнику в умовах посухи

newМинулий рік приніс рекордний за багато років урожай соняшнику – 13,7 млн тонн, що на 12% більше проти аналогічного показника минулого року – 12,2 млн тонн. Тож можна впевнено сказати, що, попри особливості ґрунтово-кліматичних умов та економічної ситуації, соняшник в Україні залишається культурою, що приносить виробникам стабільний прибуток. Від чого залежить ефективність соняшникового виробництва – від вибору гібриду, умов вирощування, технології чи майстерності агронома? Звісно, від сукупності усіх цих чинників. От тільки питома вага кожної складової в конкретному господарстві є різною. І не завжди принцип «більше вклав – більше отримав» виправданий. Про свій рецепт збільшення рентабельності виробництва соняшнику нам розповіли представники кількох господарств, що працюють у складних ґрунтово-кліматичних умовах.

Традиції «Орельського»

У ПСП «Орельське», що працює в Первомайському районі на Харківщині, як у доброго господаря – рослинництво для виробництва зерна і кормів для худоби, а тваринництво для того, щоб з овечого та козиного молока виготовляти смачні сири і, як побічний продукт, мати органічне добриво для поля. Семипільна сівозміна для багатьох господарств – вже призабута справа, а на полях «Орельського» й досі вирощують цукровий буряк, пшеницю, соняшник, кукурудзу, льон, горох та гречку.

За словами директора господарства Сергія Колодяжного, за останні роки через брак вологи боротися за добрий урожай стає все складніше. Тому аграрії вдаються до різних технологічних заходів, щоб максимально зберегти ґрунтову вологу. Наприклад, за допомогою мульчування. Після збору пшениці одразу проводять лущення стерні, перемішуючи солому з верхнім шаром ґрунту, а потім ще глибокорозпушувачем проводять рихлення ґрунту на 35-45 см. Таким чином щороку збільшується шар мульчі. Ще один спосіб – боронування посівів ротаційною бороною, яка руйнує кірку та капіляри в ґрунті, через які випаровується волога. Ось так утримують на полі вологу від випаровування і навіть за мінімуму опадів, як от минулого літа до 120 мм, отримують високі врожаї. Завдяки такій технології минулого року соняшник Атілла показав урожайність 32 ц/га, гібрид Українське сонечко навіть за пізньої сівби, в кінці червня, – 25 ц/га, гібриди кукурудзи Амарок та ВН 63 в умовах посухи в середньому вродили по 60 ц/га. Всі ці гібриди, які на практиці демонструють свої високі якості, – селекції компанії ВНІС.

– Ми з ВНІС працюємо декілька років, і я впевнено можу сказати, що їхнє насіння не поступається іноземній селекції, – говорить директор господарства. – Селекціонери компанії йдуть в ногу з часом, створюють гібриди, що відповідають сучасним вимогам. Для нас, виробників, найперше важливе – це якісне насіння та врожайність. Другий показник – ціна, яка на 40% менша від іноземної селекції. Тобто сіяти українське економічно вигідно.

Минулого року в ПСП «Орельське» провели випробування 13 гібридів соняшнику різної селекції, зокрема й сербських, французьких і, за словами директора, не помітили великої різниці між ними. Більше того, деякі вітчизняні гібриди, наприклад гібрид Атілла, за динамікою росту, вирівняністю, одночасністю достигання та врожайністю навіть перевершили найкращі французькі зразки.

Важливим елементом підвищення врожайності соняшнику Сергій Колодяжний вважає мінімізацію хімічних обробок посівів.

Тому жодними гербіцидами в господарстві не працюють. Натомість із бур’янами борються боронуванням ротаційними боронами, які самотужки удосконалили працівники ПСП «Орельське».

– Ми проводимо першу культивацію на глибину 17 см, другу – на 10-12 см, потім сіємо. Тільки соняшник зійшов – проходимо ротаційною бороною на невеликій швидкості, у фазу другої пари листочків – друге боронування на швидкості 15 км. Загалом таких операцій робимо 4-5 – від фази сім’ядолі до фази 5 пар листків, – описує технологію боротьби із бур’янами Сергій Колодяжний.

Завдяки дотриманню сівозміни соняшник в ПСП «Орельське» не хворіє, тож відпадає необхідність фунгіцидних та інсектицидних обробок. До речі, проблем із вовчком також немає – на думку директора тому, що сіють саме вітчизняним насінням. Живлення також мінімальне: під час сівби 70 кг/га карбаміду та щороку органічні добрива в нормі 50-60 т/га. Така економіка справді вигідна. Відтак цього року в господарстві частка ВНІСівських гібридів соняшнику вже сягатиме 85%, серед яких гібриди Атілла, Українське сонечко, Армагедон.

Оптимізація HarvEast

Пріоритетним напрямком діяльності агрохолдингу HarvEast є рослинництво. В господарствах компанії вирощують пшеницю, соняшник, кукурудзу, ріпак, бобові, а також нішеві культури. Основна площа оброблюваної ріллі – 97 тисяч га припадає на Донецьку область. Ґрунти тут добрі – чорноземи, а оcm з вологою проблеми буває, що з квітня по липень дощі не випадають зовсім. Та ще й температура може сягати 40-45 градусів. Одним словом, зона ризикованого землеробства. Тож за таких умов в господарствах агрохолдингу гібриди та сорти різних культур обирають особливо ретельно. Це стосується зокрема й соняшнику, частка якого в структурі посівів сягає понад 30%.

– У нашій зоні неможливо досягнути такої високої врожайності соняшнику, як у Центральній Україні, тому ми повинні більш ефективно керувати витратами, – говорить керівник бізнес-напряму холдингу Ігор Єрмолаєв. – Це дуже важливий момент. Ось, наприклад, минулий рік був посушливим, тож цього року ми здешевили нашу технологію, зменшивши кількість добрив, в тому числі й на соняшнику. Цю культуру вирощуємо як іноземної, так і вітчизняної селекції. Прямої залежності врожаїв від селекції гібридів поки не встановили, буває вітчизняні гарно себе покажуть, буває – імпортні. Все залежить від року. Середня врожайність становить 2 т/га. Але ми завжди беремо до уваги, що вартість гібридів іноземної селекції може вдвічі перевищувати ціну на українські.

Тому там, де не бачимо великої різниці у врожайності, працюємо з вітчизняними гібридами. Якості насіння іноземних компаній, вирощеного в Україні, ми довіряємо – там дотримано генетичної чистоти, це насіння має високий рівень схожості. Тобто, купуючи їхній посівний матеріал, ми впевнені, що все буде добре. Якщо виникне проблема – представники компаній її виправлять. Натомість на вітчизняному ринку ще мало компаній, які якісно ведуть виробництво, які готові оперативно реагувати у випадку виникнення претензій. Поки з вітчизняних селекційних компаній довіряємо тільки ВНІС, з яким співпрацюємо вже три роки – якість їхнього насіння нас влаштовує. Вирощуємо їхні гібриди соняшнику не тільки в товарних посівах, але й виробляємо для них насіння в одному з наших насіннєвих господарств.

Зважаючи на ґрунтово-кліматичні умови, в яких працює HarvEast, з-поміж гібридів соняшнику ВНІС агрономічна служба обрала гібрид Карлос 105, стійкий до гербіцидів групи імідазолінонів. За допомогою цієї технології тут борються з однією з найбільших соняшникових загроз – вовчком та амброзією.

Цього року в компанії заплановано дослідити ще 30 різних гібридів – як іноземної, так і вітчизняної селекції, щоб мати чітке уявлення про врожайність різних гібридів та обрати найкращі для виробництва. Гібриди селекції ВНІС також будемо вивчати, зокрема новинки призначені для виробничих систем Clearfield та Експрес, які компанія виводить на ринок.

В портфоліо Всеукраїнського наукового інституту селекції (ВНІС) міститься півтора десятки високопродуктивних гібридів соняшнику, розрахованих на різні технології вирощування. Це гібриди під Євро-Лайтнінг та Гранстар, під класичну технологію, а також ті, що можуть вирощуватися як за інтенсивною технологією, так і за умов нестачі вологи. Тому природно, що багаторічна селекційна робота науковців ВНІС, започаткована ще засновником компанії – видатним вітчизняним науковцем Федором Парієм, отримує практичне підтвердження у промислових посівах, причому на різних агрофонах.

Останні роки селекціонери Всеукраїнського наукового інституту селекції зосередили свої зусилля на створенні нового покоління гібридів: високопродуктивних, адаптованих до різних напрямів і технологій вирощування, груп стиглості та стійкості до хвороб і стресових факторів. Тому, уже з 2019 року компанія пропонує сільгоспвиробникам спробувати новинки – гібриди Фолк, Шенон, Євро та Амато.

ТОВ «АПК ВНІС» Клієнтська підтримка: 0-800-302-032 (дзвінки в межах України безкоштовні)

Прочитано 813 разів