Понедельник, 18 Март 2019 15:34

8 мільярдів гривень українці платять за перевитрати в свинарстві щороку

istockphoto 119880531 612x612Центр підвищення ефективності в тваринництві провів власні дослідження причин високих цін в Україні. Вони різні: для курятини вони одні – монополія у виробництві м’яса птиці, для свинини інші – собівартість свинини одна з найвищих в Європі.

Конкурентоспроможність бізнесу забезпечує тільки низька собівартість. Українські виробники курятини одні із найефективніших у світі. Собівартість 1 кг живої птиці в Україні на рівні з Бразилією – 0,65 євро без ПДВ.

В таких само умовах, в українського свинарства собівартість – одна із найвищих у світі. «Вітчизняні свинарі працюють в нуль, а то й в мінус» – з таким заголовком інформація опублікована на сайті Асоціації «Свинарі України». Далі по тексту: «кожен виробник рахує собівартість виробництва… згідно з даними Асоціації «Свинарі України» її середній показник по країні становить 37-41 грн».

Собівартість 37-41 гривня – це частина правди. Друга частина – це собівартість, яка мала б бути – 25 гривень.

Продаючи партію свиней на м’ясокомбінат, свинарі, як правило, не знають її собівартість. В лютому, після закінчення року, коли будуть пораховані всі витрати і всі доходи, може виявитися, що вирощування свиней в минулому році було збитковим.

У 2018 році середня ціна 46 грн на живих свиней врятувала свинарів від збитків. Інша справа 2019 рік, ціни знизилися до 40 грн за 1 кг живої маси. Імпорт свинини в Україну виріс у п’ять разів за рік.

Українське свинарство, за даними Держстату – це більше 600 тис тонн свинини в забійній вазі на рік, що приблизно становить 780 тис тонн в живій вазі. Ми склали перевитрати в рік всіх виробників свинини, вийшло перевитрат на корми і ветпрепарати 8 млрд гривень.

Приховувати такі перевитрати щороку – те ж саме, як не помічати гостре захворювання. Хворобу потрібно лікувати, інакше може зникнути ціла галузь.

За високу собівартість свинини платять кінцеві покупці свинини. Наприклад, в Польщі мінімальна заробітна плата в 4 рази вища за українську, а в супермаркеті свинину можна купити за ціною від 60 грн за 1 кг. Дотацій в свинарстві в Польщі та інших країнах ЄС – немає.

Підняття цін на живих свиней, замість зниження собівартостіїх вирощування – шлях в нікуди.

Що буде із свинарством в 2019 р.?

Два варіанти.

Перший. Ціни на живих свиней виростуть. Наслідки – свинина на прилавках подорожчає, її споживання встановить новий антирекорд у 2019 році. Вже за 4 роки споживання свинини зменшилося в Україні на 1/3, тобто, на 300 тисяч тонн у забійній вазі.

Другий. Свинарі в 2019 році почнуть контролювати собівартість вирощування свиней не по закінченню року, а впродовж року. Впроваджувати заходи по зниженню собівартості. Наслідки – свинина залишиться на рівні цін, як є, а то і подешевшає. Виробники свинини почнуть заробляти не за рахунок високих цін в магазинах, а за рахунок низької собівартості, як заробляють їх колеги з країн ЄС, США, Канади та Бразилії.

Є ще третій варіант – масове скорочення поголів’я свиней і заміна свинини української польською, бразильською, датською та/або на українську курятину.

Що необхідно зробити, щоб вирощування свиней принесло прибутки в 2019 році?

Крок перший – аудит виробництва і пошук причин високої собівартості.

Крок другий – автоматизація обліку і контроль собівартості в спеціалізованій програмі в реальному часі в процесі вирощування свиней.

Крок третій – якщо виявлені перевитрати кормів, ліків, порушення технології та зловживання – потрібно їх усувати.

Для порівняння офіційні дані Євростату з ринковими цінами на напівтуші свиней з 01.01.2016 по 06.02.2019 в країнах – найбільших експортерах свинини в світі. Поточні ціни від 0,94€ до 1,35€ без ПДВ за 1 кг на напівтуші. Тобто в цінах вже є прибуток і фермера, і бійні.

Микола Бабенко, генеральний директор
ТОВ «Центр підвищення ефективності в тваринництві»

Прочитано 1194 разів