Пятница, 15 Март 2019 16:18

Перспективи вирощування амаранту в Україні та оптимізація його хімічного захисту від шкідливих організмів

Перспективи вирощування амаранту в Україні та оптимізація його хімічного захисту від шкідливих організмівЦя культура є представником групи псевдозлакових рослин, які можуть продукувати високопоживне зерно. Основна цінність амаранта – здатність накопичувати в зерні й листі багато білку, за вмістом якого в насінні (до 40%) він наближається до сої, а за харчовою цінністю – перевершує білок коров’ячого молока та сої. Крім білку, рослини амаранту також містять незамінні амінокислоти (18 із 20), вуглеводи та важливі мінеральні речовини, а насіння культури – олію (до 15%), яка володіє протипухлинним ефектом і використовується у медицині.

Амарант має високу кормову цінність. Є багато позитивних відгуків про використання біомаси цієї культури у тваринництві та птахівництві. Додавання у раціон тварин комбікорму або силосу з амаранту дає значно більший приріст та збільшує кількість надоїв молока у корів порівняно з іншими кормами. Якщо годувати птахів зеленою масою, силосом та зерном цієї культури, то спостерігається не лише істотне збільшення маси, але й покращення якості тваринної продукції.

Особливу увагу слід звернути на дуже високу продуктивність цієї рослини. З одного гектара збирають майже 200 т зеленої маси та від 2,3 до 5,0 т зерна. Це дає змогу значно зменшити посівні площі під img1кормові культури у господарствах.

У сучасних умовах інтенсивного застосування хімічних засобів захисту рослин, які негативно впливають на екологію та довкілля, культура амаранту є особливо привабливою. За сезон достатньо провести 2-3 хімічні обробки проти бур’янів та шкідників. Слід зазначити, що ця культура майже не уражується хворобами. Так, у Харківській області, крім кореневих гнилей та плямистостей вірусної етіології, хвороб амаранту не виявлено.

Амарант на початку вегетації має повільний ріст і є дуже чутливим до інших рослин-конкурентів. Враховуючи це, особливу увагу необхідно приділяти боротьбі з бур’янами. Для цього використовують гербіциди, рекомендовані до застосування на цукровому буряку, так як він має ботанічну спорідненість з амарантом. Ця спорідненість також зумовлює вибір інсектицидів, бо обидві культури мають подібний комплекс шкідників.

Таким чином, проти бур’янів на амаранті можна використовувати такі гербіциди: Арамо 45, Бетанал Макс Про, Дуал Голд, Карібу, Лонтрел Гранд, Пірамін Турбо, Фронтьєр Оптіма, Фюзілад Форте та ін.

Стосовно комплексу шкідливих комах на посівах амаранту, то він різниця залежно від регіону та технології вирощування культури.

Шкідників амаранта можна поділити на такі групи:

  •  ґрунтові шкідники (дротяники, личинки пластинчастовусих, підгризаючі совки тощо);
  •  шкідники вегетативних органів (звичайний та сірий буряковий довгоносики, бобова попелиця, блішки, щитоноски, гусениці совок та вогнівок);
  •  прихованостеблові шкідники (амарантовий стеблоїд);
  •  шкідники генеративних органів (клопи-сліпняки, цикадові, бобова попелиця, жуки амарантового стеблоїда).

Незважаючи на значний список шкідливих комах, найбільш небезпечними і масовими є лише два види: бобова попелиця (Aphis fabae Scop.) та амарантовий стеблоїд (Lixus subtilis Boh.), які завжди присутні на посівах. Інші види комах трапляються у незначній кількості, але під час спалахів масового розмноження можуть становити небезпеку для амаранту.

img2Бобова попелиця (рис. 2) – багатоїдна комаха, тобто пошкоджує більше 200 видів рослин з різних ботанічних груп.

На посівах амаранту цей шкідник з’являється у фазі 4-6 справжніх листків культури, коли рослини уразливі до будь-яких пошкоджень. Шкідник заселяє молоде стебло (рис. 3) та нижній бік листя амаранту і висмоктує сік, внаслідок чого ці органи деформуються (рис. 4). При сильному заселенні бобовою попелицею спостерігається загибель молодих рослин амаранту.

Чисельність бобової попелиці наростає до фази цвітіння амаранту, в цей час фітофаг заселяє генеративні органи рослин. Великі колонії шкідника швидко виснажують рослини, але загибель їх вже не викликають. У таких рослин формується рихла та вкорочена волоть. Зав’язь не утворюється. Після закінчення цвітіння бобова попелиця мігрує з посівів амаранту. Таким чином, цей фітофаг найбільш шкідливий на початку вегетації, тому обприскування інсектицидом необхідно проводити у фазі 6-8 справжніх листків культури. Так як спостерігається крайовий ефект заселення посівів культури попелицею, часто проводять крайове обприскування.

Можна використовувати такі інсектициди: Актара, Ампліго, Бі-58 Новий, Енжіо, Карате Зеон, Моспілан, Нурел Д, Фастак та ін.

Амарантовий стеблоїд – олігофаг, тобто живиться на рослинах з кількох ботанічних родин. До основних кормових рослин шкідника належать культурні сорти амаранту, щириця загнута (Amaranthus retroflexus L.), буряк (Beta vulgarіs L.), лобода татарська (Atrіplex tatarіca L.),лобода біла (Chenopodіum album L.) та інші. Шкодять дорослі жуки (рис. 5) та личинки (рис. 6).

Жуки обгризають листки амаранту з країв, живляться тканинами стебел і черешків, вигризаючи поглиблення для відкладання яєць (рис. 7), а також поїдають квітки й молоде насіння культури.

Личинки ведуть прихований спосіб життя, живлячись усередині стебел і черешків, при цьому не пошкоджують провідні пучки рослин. Саме тому заселені стеблоїдом рослини мають вигляд здорових.

Жуки заселяють амарант в той час, коли діаметр стебел та черешків рослин сягає 5 та 3 мм відповідно. Саме такий їх розмір дозволяє комасі почати відкладання яєць.

При сильному заселенні шкідником рослини гірше плодоносять. Пошкодження личинками стеблоїда сприяють проникненню вторинної інфекції в тканини рослин, внаслідок чого відбувається їх загнивання наприкінці вегетації. В одному стеблі може розвиватися до 20 особин амарантового стеблоїда, а прихований спосіб життя захищає комаху від несприятливих умов та дії інсектицидів. Тому проти цього шкідника ефективним буде застосування інсектициду під час масового заселення посівів амаранту (у першій декаді червня). Цей час, як правило, збігається з обробкою проти бобової попелиці. Зважаючи на те, що амарантовий стеблоїд тривалий час заселяє амарант, бажано провести повторне обприскування системним інсектицидом через 10-15 днів.

Своєчасний хімічний захист амаранту – запорука доброго врожаю!

Васильєва Юлія Володимирівна,

кандидат сільськогосподарських наук, доцент

Станкевич Сергій Володимирович,

кандидат сільськогосподарських наук, доцент

Харківський національний аграрний університет ім. В. В. Докучаєва.

Прочитано 1874 разів