Вторник, 19 Февраль 2019 10:10

Безсекційний КРН + соняшник = дружба навіки

Безсекційний КРН + соняшник = дружба навікиДля просапних культур найважливіше значення має захист від конкурентного впливу бур’янів. Ті землероби, які працюють у відносно м’яких умовах за відсутності злісних бур’янів, таких як амброзія полинолиста, нетреба звичайна (так звані «їжачки») (до речі, на полях, де панує нетреба, не росте навіть амброзія), працює на зволожених ґрунтах ґрунтовими гербіцидами, де швидкий ріст основної культури за оптимальної густоти забезпечує ефективне її домінування без міжрядного обробітку, можуть не витрачати свій час на читання – ця інформація корисна тим, у кого недостатньо зволожений ґрунт не дає можливості ґрунтовим гербіцидам 100% тримати амброзію полинолисту… Нетреба ж звичайна ґрунтових не боїться зовсім.

Наприклад, на звичайному соняшнику в захисній зоні залишилося 5-15% амброзії, і нетреба колюча. Що треба робити, щоб не допустити недобір врожаю? Інший приклад погодні умови (довгожданий дощ) не дали змого внести вчасно страховий гербіцид на соняшник типу Експрессо (Гранстар) чи Євролайтинг. Результат? Частина бур’янів гине, частина пригнічується, а потім починає доганяти соняшник… Плюс продовжує знову проростати нетреба звичайна, або знову стартує амброзія та інші бур’яни.

А якщо в господарстві застосовується безгербіцидна технологія? Відповідь знають всі – післясходове боронування у фазі 2-4 листків, а якщо велика кількість пожнивних решток? (Популярна зараз ротаційна борона не дає 100% результату…) А якщо дощ і нова хвиля бур’янів? Як навести лад в захисній зоні? Врятувати може лише якісне підгортання (окучування), а його може забезпечити лише наш безсекційний КРН. А якщо господар наслухався про нульовий обробіток ґрунту і посіяв соняшник по нулю? А весняна тривала посуха затримала ріст культурних рослин, плюс недостатня кількість рослинних решток не забезпечила надійного проекційного покриття на ґрунт – і все це разом призвело до передчасного травневого розтріскування міжрядь… Починає пахнути збитками... Звичайний КРН не рятує, не лізуть робочі органи, горне рештки, але відповідь існує. Це наш безсекційний КРН, лише він в таких непростимих умовах наведе на полі лад. У того ж, хто має поля на схилах, душа болить ще й від вирізання культурних рослин внаслідок зносу. Тут також в пригоді стане безсекційний КРН.

Відомо, що найбільш ефективним у боротьбі з бур’яном в захисній зоні рядку є підгортання під час другого міжрядного обробітку. Проте багато землеробів свідомо відмовляються від нього. Аргументи тут наступні:

1. Часто під час підгортання кількості землі не вистачає для повної загибелі бур’янів у рядку.

2. Крім цього, підгортальник (окучник) згрібає ґрунт та оголює міжряддя, внаслідок чого міжряддя починають виблискувати на сонці, а згодом там ґрунт передчасно розтріскується.

3. Дуже часто утворюються грудки і відбувається передчасне розтріскування ґрунту, а з ним і втрата вологи.

У себе в господарстві я відмовився від паралелограмних секцій і застосовую безсекційний КРН. На перший міжрядний обробіток ставлю одну універсальну лапу шириною 420 мм з кутом атаки крила 13 градусів. Вона гарантовано витримує робочу глибину навіть по сліду трактора. Можна заперечити, що широкою буде захисна зона, але хто має змогу витримати 10-сантиметрову зону? Лише одноосібники, яким не шкода витратити 2-3 дні на культивацію 10-15, решта господарів все одно звужує робочі органи на користь продуктивності.

На другий міжрядний обробіток ставиться спеціальний підгортальник (окучник) шириною 420 мм. Якісний другий обробіток має вирішальне значення для чистоти посівів, він вимагає дотримання наступних технологічних вимог:

а. Повне знищення бур’янів в міжрядді.

б. Повне знищення бур’янів в захисній зоні.

Наш підгортальник (окучник) робить і перше, і друге. При підгортанні кількість землі достатня для загибелі бур’янів, а міжряддя залишається не голим під гарячим сонцем, а присипаним 3-5-сантиметровим шаром ґрунту за рахунок того, що підгортальник (окучник) працює на стабільній глибині. Кількість землі достатня для гарантованого пригортання бур’яну в захисній зоні, а висота відвалів та їхній кут нахилу підібраний таким чином, що певна кількість землі перелітає через робочий орган та мульчує за ним міжряддя 3-5-сантиметровим шаром ґрунту, надійно захищаючи посіви від палючого сонця.

Цікавий факт, якщо покупцем є досить велике господарство, то після першого «пробного» безсекційного КРН, як правило, купляють ще два-три. До речі, власник нашого міжрядного культиватора навіки забуває про втулки, підшипники, бандажі, секції, що скачуть в полі, тривалі польові регулювання і неякісно оброблені міжряддя по сліду трактора. Наш безсекційний КРН регулюється швидко центральним гвинтом трактора та регулювальними гвинтами двох опорних коліс. Покупець отримує додаткові рекомендації для максимального ефекту другого міжрядного обробітку. Коштує наш КРН зараз 40 тисяч гривень з ПДВ.

Виготовляємо також спеціалізовані міжрядні КРН (наприклад, для вирощування гарбузів) та по індивідуальному замовленню.

З повагою, В.С. БРОДОВСЬКИЙ

З питань придбання звертатися за телефоном
(067) 277-04-72

Гріється д-260?
067 277 04 72

Прочитано 1483 разів