Понедельник, 18 Февраль 2019 22:10

Пріма Форте та Дербі:  обираємо для себе два гербіциди одною заявкою

фото 2Максимович В.О., менеджер з технічної підтримки, напрям – гербіциди компанії «Сингента»

Щороку виробники сільськогосподарської продукції мають проблеми з розвитком та поширенням бур’янів у зернових культурах. Майже кожні п’ять років в Україні з’являються нові діючі речовини, призначені для боротьби проти тих чи інших бур’янів. Це закономірний процес, адже на сьогодні немає універсального гербіциду, який міг би відразу й одночасно вирішувати проблеми з усім видовим складом злісних рослин та застосовуватися в усі фази розвитку культури. Щоправда, нині цей процес трохи уповільнився через брак нових діючих речовин гербіцидів, який утворився у світі. Компанії-виробники засобів захисту рослин постійно ведуть пошук нових діючих речовин і працюють над вдосконаленням уже існуючих гербіцидів для цілеспрямованої боротьби з бур’янами.

У
 компанії «Сингента» в портфелі зернових гербіцидів на даний час залишилися найдосконаліші серед усіх, які були впродовж останніх десяти років, продукти – Пріма Форте та Дербі. Дані гербіциди є вже достатньо відомими, однак у цій статті хотілося б нагадати сільгоспвиробникові, коли, як і для чого їх використовувати та чому ми рекомендуємо обирати для себе два гербіциди в одну заявку.

Залежно від попередника та відповідно до набору бур’янів, що з’являються на полі, компанія «Сингента» після пару, гороху, ріпаку, гірчиці, льону, однорічних кормових трав, а також після пшениці та ячменю, у разі появи однорічних дводольних бур’янів, зокрема зимуючих видів, капустяних та айстрових, а ще перерослих та бур’янів, слабочутливих до сульфонілсечовин (маків, сокирок, фіалок, вероніки, підмаренника більш ніж 5 кілець) радить використовувати гербіцид Дербі, який, окрім того, має ширше вікно застосування (до прапорцевого листка культури). Водночас після сої, кукурудзи, нуту, цукрових буряків, гречки та соняшнику за появи на полі зимуючих і ярих бур’янів (капустяних, маків, гірчаків, лободи білої, амброзії полинолистої, падалиці соняшнику, у т. ч. ІМІ- та сульфостійкої, жабрію, березки польової, осотів, хвоща) ми рекомендуємо застосовувати Пріма Форте.Таким чином, господарство, маючи неоднорідну сівозміну, здатне обрати для себе два гербіциди з огляду на ситуації в полі.

Тепер давайте детальніше розглянемо основні властивості обраних гербіцидів.Снимок123

Дербі має дві діючі речовини – флорасулам, 75 г/л та флуметсулам, 100 г/л. Обидві діючі речовини цього препарату належать до порівняно молодого класу хімічних сполук – так званих триазолпіримідинових гербіцидів. Механізм дії цієї групи гербіцидів подібний до сульфонілсечовинних препаратів (АЛС-інгібіторів), однак на відміну від останніх, які можуть мати обмеження у сівозміні, триазолпіримідини не мають післядії на наступні культури. За даними європейських досліджень, флорасулам має період напіврозпаду в ґрунті 2–4 доби, флуметсулам розпадається впродовж 30 днів. Отже, однією з перших особливостей Дербі є безпечність для культур у сівозміні. Після весняного застосування цього гербіциду восени можна сіяти озимий ріпак, озимі зернові та злакові трави. На наступний рік взагалі немає жодних проблем із вирощуванням будь-яких культур.

Обидві діючі речовини дозволяють вносити Дербі аж до прапорцевого листка культури, без жодної фітотоксичності. Деякі господарства навіть використовували його під час фази колосіння зернових, коли вже взагалі не рекомендується вносити будь-які гербіциди, і до того ж не мали жодних проблем із фітотоксичністю для культури. Це, звісно, не означає, що ми повинні чекати такої фази розвитку культурної рослини, проте наголошуємо, що Дербі можна вносити в більш пізніх фазах. Крім того, флуметсулам підсилює дію флорасуламу проти бур’янів, слабочутливих до інших сульфонілсечовинних препаратів. Йдеться про такі види бур’янів, як, наприклад, волошка синя, сокирки польові, гірчак березкоподібний, вероніка, фіалка, рутка лікарська та деякі інші. З огляду на це ще однією особливістю Дербі є його здатність до контролю бур’янів, стійких або слабочутливих до дії інших препаратів. Водночас Дербі може контролювати перерослі дводольні бур’яни, зокрема підмаренника чіпкого, якого цей гербіцид знищує від 3 до 14 кілець (довжина понад 25 см (див. фото 1, 2).Звичайно, не можна допускати такого розвитку бур’янів у культурних рослинах, однак, якщо гербіциди з якихось причин не були вчасно застосовані або на полі спостерігається сильний розвиток такого злісного бур’яну, як підмаренник чіпкий, – кращого гербіциду, ніж Дербі, в Україні на сьогодні не існує. Крім того, цей препарат має широкий спектр дії проти головних однорічних дводольних (стадія 2–6 листків) та деяких багаторічних (березка, осоти від 2 листків до стадії добре розвиненої розетки) бур’янів. Дербі якісно знищує зелену частину бур’янів, але слабко проникає в корені, тому бур’яни на момент обробки повинні вже зійти й мати хоча б 2–3 листки для кращої ефективності цього препарату. Бур’яни припиняють свій ріст і розвиток одразу після обробки гербіцидом. Візуальні симптоми дії препарату, такі як хлороз (пожовтіння листків бур’яну), з’являються через 7–10 днів після обробки. Повна загибель чутливих видів бур’янів відбувається протягом двох тижнів після внесення препарату. Дербі практично не має ґрунтової дії, а отже не в змозі контролювати наступні хвилі бур’янів, які з’являтимуться після дощів. У такому разі ми рекомендуємо використовувати його в сумішах. Наприклад, Дербі 0,07 л/га + Логран 0,007 кг/га або Пік 0,007–0,01 кг/га. Для контролю такого злісного бур’яну, як лобода біла (Chenopodium album, L.), ми радимо додавати до Дербі або прилипач, або сульфат амонію чи магнію (2 кг/га). Багаторічні дослідження у виробничих посівах показали, що Дербі чудово змішується не тільки з гербіцидами, але й з фунгіцидами Тілт Турбо, Амістар Екстра й Амістар Тріо, регулятором росту Моддус та з усіма видами інсектицидів, які можуть застосовуватися.

Дербі зареєстрований в Україні для використання на озимій та ярій пшениці, озимому і ярому ячмені. Норма внесення 50–70 г/га залежить від ступеню забур’яненості та видового складу бур’янів. Оптимальна температура застосування цього гербіциду коливається в межах від +8 до 25°С, хоча він вже є ефективним при +5 С. Тепер, коли ми згадали основні властивості відомого препарату, давайте уважніше подивимося на інший гербіцид, який вже стає легендарним.

Снимок1234Пріма Форте трикомпонентний гербіцид, до складу якого входять три діючі речовини: 2,4-Д ефір (180 г/л), флорасулам (5 г/л) та амінопіралід (10 г/л). До того ж ці три д. р. з різних класів, що, по-перше, дає змогу контролювати майже всі широколистяні бур’яни, а по-друге, запобігає виникненню будь-якої резистентності або слабочутливості з боку бур’янів. 2,4-Д і флорасулам є всім добре відомими діючими речовинами, а от амінопіралід, що входив до складу гербіциду, який «Сингента» продавала декілька років тому, викликає в деяких господарників недовіру та неоднозначне ставлення. Одразу хочемо розвіяти будь-які сумніви щодо цієї діючої речовини. Амінопіралід саме та сполука, яка має викорінюючу дію проти осотів, однак у складі Пріма Форте цієї д. р. у два рази менше у перерахунку на га, ніж у гербіциді, що ми продавали два роки тому. Незважаючи на це, викорінююча дія проти осотів (див. фото 3, 4, 5, 6) збереглася та значно зменшилася післядія на наступні культури у сівозміні. За рахунок синергізму трьох діючих речовин Пріма Форте чудово справляється з такими складними бур’янами, як лобода біла, будь-яка падалиця соняшнику (звичайна, сульфо- та ІМІ-стійка), амброзія, всі види осотів (разом із кореневою системою), молочай лозяний, хвощ польовий та багато інших. Крім того, Пріма Форте має ґрунтову дію, що проявляється протягом 30 днів після внесення препарату й особливо важлива для контролю падалиці соняшнику, яка може з’являтися та сходити хвилями. Таким чином, з усього вищенаведеного бачимо, що Пріма Форте – ідеальний гербіцид для ланок сівозміни соняшник–зернові, коли останній є найбільш поширеним попередником. Проте, звісно, не тільки для таких сівозмін. Ми з вами вже знаємо, що Пріма Форте може застосовуватися і на кукурудзі. Тут цей препарат є чудовим партнером для базових грамініцидів, наприклад Мілагро 240. Суміш Мілагро 240 (0,16–0,2 л/га) + Пріма Форте (0,5–0,7 л/га) вже є перевіреною і комплексно контролює всі бур’яни на полі. Зазвичай на кукурудзі ми рекомендуємо використовувати гербіцид Елюміс для контролю широкого спектра бур’янів, але якщо на таких полях спостерігається значна засміченість лободою та осотами, то кращого варіанта, ніж застосування Пріма Форте, не існує. Адже Елюміс швидко знищує лише зелену частину осотів, а лобода на момент внесення може вкритися захисними оболонками. Завдяки покращеній формуляції та трьом потужним компонентам Пріма Форте діє дуже швидко й ефект проявляється через вигини рослин, втрату форми та загального здорового вигляду бур’янів, що характерно для гормональних препаратів. Однак під час внесення гербіциду Пріма Форте на кукурудзі потрібно зважати на фазу розвитку культури, щоб запобігти можливому ушкодженню її генеративних органів. Варто зауважити, що вікно застосування – 3–5 листків культури і не раніше чи пізніше.

Завдяки досконалій формуляції препарат Пріма Форте здатен протистояти складним погодним умовам під час внесення. Він ефективний уже за +5°С, хоча оптимальною температурою його використання є +8–25°С, коли культура та бур’яни розвиваються рівномірно. Водночас Пріма Форте внаслідок зменшення у 2,5 раза 2,4-Д ефіру та у вдвічі амінопіраліду у перерахунку на гектар, є досить лагідним до культури, не спричиняє фітотоксичності та пошкоджень. На зернових цей препарат потрібно застосовувати від початку кущіння до 2-го міжвузля культури, а на кукурудзі від 3-го до 5-го листка.

Ще однією перевагою Пріма Форте є здатність чудово змішуватися з іншими препаратами, які можуть застосовуватися одночасно. Так, на зернових гербіцид Пріма Форте можна змішувати з такими препаратами, як Тілт Турбо, Амістар Екстра, Енжіо та Моддус. Пріма Форте – чи не єдиний гормональний препарат, який може поєднуватися у баковій суміші з регуляторами росту, зокрема Моддус. До його появи інші гормональні гербіциди при змішуванні з ретардантами могли спричиняти фітотоксичність та пошкодження культури.

Тепер нагадаємо про норму використання препарату. Базовою є норма 0,5 л/га, яку слід вважати прийнятною для більшості польових ситуацій, до того ж зберігається ґрунтова дія на наступні хвилі бур’янів. Шкодочинні рослини повинні мати стадію від 2 до 8 листків. Якщо на полі спостерігаються перерослі дводольні бур’яни та є велика кількість багаторічників – ми рекомендуємо використовувати норму 0,7 л/га.

При цьому після застосування гербіциду Пріма Форте на посівах зернових на даному полі в якості наступної культури можна вирощувати:

 через 1 місяць – зернові, кукурудзу, сорго (у разі необхідності пересіву);

 восени цього року (після весняного внесення) – озимі зернові, озимий ріпак, злакові трави;

 при нормі витрати 0,5 л/га навесні наступного року – ярі зернові, ярий ріпак, кукурудзу, сорго, соняшник, картоплю, люцерну, цибулю, цукрові буряки, льон, капусту;

 при нормі витрати 0,7 л/га і випаданні опадів не менше ніж 300 мм за цей період через 11 місяців – ярі зернові, ярий ріпак, кукурудзу, сорго, соняшник, картоплю, люцерну, цибулю, цукрові буряки, льон, капусту;

 не раніше ніж через 14 місяців – сочевицю, нут, сою, кормові боби, горох, моркву.

За необхідності пересіву після застосування препарату на тому самому полі можна вирощувати кукурудзу, сорго, ярі зернові, трави. Однак перед пересівом потрібно провести глибокий обробіток ґрунту. Таким чином, бачимо, що тільки бобові культури можна висівати через 14 місяців після внесення гербіциду Пріма Форте. У сівозміні з зерновими культурами таке трапляється вкрай рідко.

Отже, трохи заглибившись у цій статті в особливості застосування, ми побачили, чому компанія «Сингента» рекомендує використовувати два гербіциди в одному господарстві, які властивості має той чи інший гербіцид і як правильно їх вносити.

Якщо у вас виникнуть питання, будь ласка, звертайтесь до консультаційного центру

0800 50 04 49
безкоштовно зі стаціонарних телефонів у межах України
www.syngenta.ua

Прочитано 1201 разів