Четверг, 31 Январь 2019 14:21

НУТ: стабільна та прибуткова культура в умовах засухи

НУТ: стабільна та прибуткова культура в умовах засухиСуттєві зміни клімату, які ми спостерігаємо в останні десятиріччя на нашій планеті, спонукають аграріїв не тільки удосконалювати технології вирощування, а й схилятись до пошуку культур, які більш пристосовані до важких умов.

У нашому столітті вже відбулося підвищення середньорічної температури майже на 1 градус Цельсія, і ці зміни клімату помітні не тільки науковцям, а й звичайним аграріям. Такі, на перший погляд, незначні зміни, в реальному часі проявляються суттєвою зміною звичайних природних кліматичних умов: зміною кількості і характеру опадів, збільшенням кількості екстремальних погодних умов, зміною періодів пікових підвищень температур.

Глобальне потепління найбільш помітніше в країнах Азії та Африки, де традиційно вирощують і споживають нут. Збереження тенденцій глобального потепління та темпів росту населення в цих країнах зумовлює збільшення дефіциту культур, які становлять основу повсякденного раціону середньостатистичної родини, таких як мука, цукор, нут та сочевиця.

Значне збільшення споживання нуту за останні роки відбулось і у Європі, що пов’язане із збільшенням попиту на здорове харчування та з ростом чисельності мігрантів, які перебираючись до європейських країн, не змінюють свої гастрономічні вподобання і потребують традиційного набору продуктів.

Приймаючи до уваги вищенаведене, у наших аграріїв виникає можливість ефективної заміни звичних культур у сівозмінах на культури, які є у попиті як на внутрішньому, так і на світовому ринках.

Досвід країн з подібними до наших кліматичних умов, свідчить про позитивний вплив бобових культур на весь аграрний комплекс. При вирощуванні зернобобових культур, у прикореневій зоні функціонує активний комплекс корисних мікроорганізмів, який збагачує ґрунт органічною речовиною, перетворює важкорозчинні фосфорні сполуки у доступні для засвоєння рослинами компоненти, насичує прикореневий шар біологічно активними інгредієнтами. Сформована таким чином система здатна протидіяти фітопатогенам, які нагромаджуються у ґрунті.
НУТ: стабільна та прибуткова культура в умовах засухи

Нут рано звільняє поле і слугує відмінним попередником для зернових культур, особливо для озимої пшениці, що дає врожай після нуту майже такий самий, як і після чорного пару. Після збирання нуту земля дуже пухка і має достатній запас вологи, тож можна сіяти пшеницю або ячмінь без будь-якого обробітку та отримувати дуже добрі рівномірні сходи.

Культурний нут (Cicer arietinum L.) – однорічна рослина, достатньо холодостійка, мінімальна температура проростання насіння 4-5оС. За морозостійкістю серед зернобобових він йде відразу після гороху. Проте оптимальною температурою для сівби є 6-8оС – за таких умов і за достатньої наявності вологи – можна отримати гарні сходи вже за 10-12 днів.

На сьогоднішній день створено ряд нових високопродуктивних і стійких до хвороб сортів нуту як вітчизняної, так і зарубіжної селекції, тому врожайність залежить від погодних умов, культури землеробства, агротехніки та технології вирощування і становить в середньому 20-30 ц/га. Такі параметри врожайності мають стабільні по рокам вітчизняні сорти Тріумф, Пам’ять, дуже добрі результати показують іноземні новітні сорти Зухал, Севда, Саука, Сіерра та вже відомі Заговіт, Іордан, Оріон. У деяких господарствах із великим досвідом вирощування нуту сорти Азкан та Зухал (Турція), Заговіт (Ізраїль) дали у 2018 році 37-39 ц/га.

Незважаючи на суттєве зниження ціни нуту з весни 2018 року, спостерігається стабільний попит за цінами 12-20 тисяч гривень за тонну в залежності від якості та калібру. Врожай нуту на рівні 18-20 ц/га за вартістю перевищує 60 ц/га озимої пшениці, яка зараз має найвищу ціну за останні п’ять років. 20 центнерів нуту – це 35 центнерів соняшнику. Тобто незважаючи на зниження цін на нут, стабільні господарства продовжують його вирощувати та отримують значні прибутки. Ці факти є доказом виняткової прибутковості даної бобової культури.

Разом із зниженням цін на товарний нут – відповідно зменшилася і ціна на високопродуктивне насіння, тобто 2019 рік є дуже вдалим, щоб придбати насіння та увійти у культуру. Середня собівартість виробництва однієї тонни нуту в умовах цього року становить 230-380$, у залежності від рівня технології та врожайності, при цьому ціна реалізації становить від 450 до 720$ за тонну. Спад ціни та попиту, які ми бачили впродовж літа-осені 2018 року, закінчився і на даний час попит значно виріс, а за ним росте і ціна. Враховуючи погані прогнози на врожайність нуту в Індії, – є всі підстави для подальшого зростання ціни.

Нут невибагливий до попередника, але найбільшу врожайність отримують після зернових культур. Головна умова при розміщенні нуту на полі – слабка засміченість і відсутність багаторічних кореневищних та дводольних бур’янів.

Головний критерій, який зумовлює врожайність наступної після нуту культури, це рівень розвитку бульбочок. Коли достатня кількість бактерій у ґрунті й відмінні умови для їхнього розвитку (оптимальна вологість, аерація), урожайність наступної культури більша.

Для запобігання розвитку грибкових захворювань, які передаються насіннєвим матеріалом, за два-три тижні до сівби слід протруїти насіння відповідними хімічними препаратами, що розповсюджені та підходять для сої або гороху. Дуже добрі результати були отримані при використанні новітніх протруювачів компаній Syngenta та Basf. Безпосередньо в день сівби або за добу насіння обробляють препаратом бульбочкових бактерій, що сприяє збільшенню врожаю на 20-30%. Максимальні показники врожайності можуть бути досягнуті виключно при якісній інокуляції. При цьому слід враховувати, що необхідно використовувати бактерії Rhizobium Ciceri.

Сіють нут, коли ґрунт на глибині загортання насіння прогріється до 5-6оС. Насіння нуту для набухання і проростання потребує 140-160% вологи від їх маси, тому глибина загортання залежить від вологості ґрунту. При достатньому зволоженні вона становить 6-8 см, при середньому – 9-10, а при посіві у сухий ґрунт насіння все ж необхідно покласти у вологий шар (допустимо до 15 см). У випадку нуту – більш глибокий посів завжди буде більш розумним та стабільним шагом, ніж мілкий. Хоча мілкий посів за наявності достатньої кількості вологи – забезпечить швидкі сходи, але цей метод лише для дуже досвідчених та удачливих хазяїв, оскільки помилка може привести до відсутності сходів взагалі. Важливою умовою отримання дружніх сходів є рівномірне загортання насіння на однакову глибину та у вологий шар ґрунту. Ефективним заходом, особливо за посушливих умов, є коткування (найкращий результат при використанні кільчасто-шпорових котків).

Нут можна сіяти як звичайним рядковим способом (15 см), який рекомендується на чистих полях, так і стрічковим (45 + 15 см) або широкорядним способами (45, 60 або 70 см). Від обраного способу посіву залежить і норма висіву насіння. Так, при рядковому способі в умовах південного Степу України рекомендується 400-550 тис./га схожих насінин (8-9 насінин/м пог.), при стрічковому – 400-450 тис./га (13-14 насінин/м пог.), а при широкорядному – 300-350 тис./га (16-18 насінин/м пог.). Враховуючи, що нестача вологи не є головною проблемою для нуту – широкорядний спосіб посіву буде більш розумним, особливо для зони лісостепу – оскільки дозволить контролювати бур’яни та частину шкідників за допомогою міжрядної культивації, а у вологі роки дозволить підсушувати вологу землю та провітрювати нут, що також зменшить пошкодження від захворювань.

Рослини нуту дуже страждають від наявності у посівах бур’янів, особливо на початкових фазах вегетації. Тому в більшості випадків виправдане використання гербіцидів у системі індустріальної технології вирощування культури. В якості ґрунтових гербіцидів рекомендується використання препаратів з діючою речовиною ацетохлор, прометрин, метрибузин, S-металохлор, флурохлорідон, ізоксафлютол. Досить дієвими комбінаціями є бакові суміші наведених гербіцидів S-метолахлор+метрибузин, S-мето­ла­хлор+прометрин, ацето­хлор+проме­трин, метри­бу­зин+ізоксафлютол в поєднанні із своєчасним використанням ротаційних та пружинних борін для засипання та вичісування проростків бур’янів.

Для боротьби зі злаковими бур’янами існує ряд гербіцидів, які можна використовувати на посівах нуту в якості страхових (Селект 120, к.е. Тарга супер, 5% к.е. Пантера, 4% к.е. Фюзілад Супер 125 ЕС, к.е). Ефективні страхові гербіциди для боротьби із дводольними бур’янами на даний час відсутні. Єдиним страховим препаратом є Лентагран, але рекомендувати його досить важко, з причини відсутності системної дії на бур’яни і можливої швидкої їх регенерації після опадів, а також через дуже велику ціну гектарної норми.

У нуту немає специфічних шкідників. Під час льоту та відкладання яєць, що співпадає з фазами розвитку «цвітіння – початок бобоутворення», ефективні одно- або дворазові обробки посівів інсектицидами. Разом з тим – найбільшу шкодочинність мають усі види совок. У роки їх масового поширення та наявності у посівах одночасно яєць, гусені та метеликів – потрібен їх особливий контроль на нуті та застосування ефективних проти них системних інсектицидів – наприклад АМПЛІГО 150 ZC.

В умовах України на даний час розповсюджені лише дві хвороби нуту: аскохітоз і, особливо, фузаріоз. Останній викликає в’янення сходів, дорослих рослин і загнивання насіння. Тому при настанні сприятливих для розвитку хвороби умов і перших симптомах рекомендується проведення обробки посівів препаратами з діючою речовиною тебуконазол.

Українська бобова компанія «Маер» накопичила багаторічний досвід вирощування бобових культур та, маючи у своєму портфоліо високоврожайні сорти вітчизняної та іноземної селекції, готова поставляти товаровиробникам найкраще насіння власного виробництва високорентабельних культур, якісні інокулянти бульбочкових бактерій та супроводжувати на всіх етапах вирощування, сприяти у його реалізації.

НУТ: стабільна та прибуткова культура в умовах засухи
СЕРТИФІКОВАНЕ НАСІННЯ
099 149 77 77 Анна
ann.chumak@gmail.com
sales@maerpulse.com
Прочитано 1148 разів