Четверг, 31 Январь 2019 11:56

Біопрепарат КЛЕПС

Біопрепарат КЛЕПСНаш співрозмовник − директор Науково-виробничого центру «Енергія» Володимир Євгенович Деркач.

– Препарат КЛЕПС як альтернатива агрохімії вже добре відомий на агроринку України. Розкажіть, яка історія його розробки?

– Розробка технології по створенню препарату КЛЕПС бере початок на Хмельниччині, де вчені на зовсім голих скелях виявили острівці рослинного життя. Це навело їх на думку, що і в цих суворих умовах діють якісь біологічні фактори, що дають можливість рослинам активно розвиватися. Вивчаючи породу цих скель, вчені виявили унікальний штам бактерій, який синтезує полісахариди і здатний фіксувати інертний газ азот з повітря для споживання рослинами у легкодоступній формі. Відокремлюючи бактерії з гірської породи та підбираючи найбільш оптимальні варіанти з іншими бактеріями, вчені отримали можливість створювати препарати сільськогосподарських культур. На базі цих наукових досліджень і було розроблено біопрепарат КЛЕПС та налагоджено нами його виробництво.

– Що дає право вважати дію препарату бути альтернативою агрохімії?

– Біопрепарат КЛЕПС – це продукт спільного вирощування двох бактерій виділених з природного середовища Klebsiella oxytoca та Bacillus mucilaginosus. Унікальність цих бактерій полягає у тому, що вони здатні заглиблюватися всередину тканин рослини та зосереджуватись в міжклітинному просторі. Такі бактерії носять назву ендофіти. Сумісна життєдіяльність цих бактерій з азотфіксуючими властивостями забезпечує рослину біологічним азотом, кількість якого, при певних умовах, може бути еквівалентною 200 і більше кг селітри на гектар, залежно від агрокліматичних умов. Крім того, ці бактерії синтезують біологічно активні речовини (фітогормони, вітаміни тощо), які разом з продуктами метаболізму діють на рослину як стимулятор росту та біопестицид. В свою чергу, метаболіти у ризосфері беруть участь у перетворенні складних органічних і мінеральних сполук ґрунту на доступні для рослини форми. Це підвищує загальну чисельність мікроорганізмів в ґрунті, а також збільшує кількість олігонітрофілів та фосфорних бактерій в декілька разів. Як бачимо, в результаті симбіозу рослини з бактеріями препарат виконує функції агрохімікатів і його роль в якості біодобрива, біопестицида та біостимулятора дає нам право стверджувати, що він, без сумніву, є альтернативою агрохімії. Ця альтернатива дала можливість користувачам значно зменшити його обсяги при вирощуванні сільгосппродуктів, застосовування агрохімічних заходів і тим самим заощадити кошти.

– Науковці стверджують, що біопрепарати, в основі яких покладено ендофітні бактерії, мають переваги. Поясніть, чому.

– На відміну від вільноіснуючих ризосферних бактерій, не здатних проникати всередину тканин рослини, ендофітні бактерії є більш конкурентоспроможними, тому що займають місце всередині рослини і отримують від неї усе необхідне для своєї активності. Окрім того, ендофіти у рослинному депо захищені від впливу різноманітних факторів природи. У той час як ризосферні мікроорганізми під час погодних негараздів нерідко гинуть, ендофітні бактерії завжди присутні всередині рослини і впродовж усього її розвитку пильнують, щоб збудники хвороб не перехопили їхню нішу.

– Які переваги виробникам рослинної продукції дає застосування препарату КЛЕПС порівняно з агрохімікатами?

По-перше,цей препарат безпечний і простий у використанні. Передозування ним принципово неможливе. Його застосування дозволяє бактеріям препарату, без стресового впливу, більш ефективно виконувати функції живлення рослин, ніж агрохімікати. До того ж постійне застосування препарату веде до зменшення хімічного навантаження на грунт, а згодом і до його відродження. Передозування хімічними препаратами веде до погіршенню стану навколишнього середовища і як наслідок – негативно впливає на людей і все живе.

По-друге, витрати при застосуванні нашого препарату на гектар в 5-10 разів менші порівняно з агрохімікатами, а кожна інвестована в препарат гривня дає 5-10 грн прибутку (залежно від культури), а на овочевих в десятки разів більше.

По-третє, – висока концентрація живих клітин бактерій препарату, яка становить 109-1010 в одному мілілітрі, дозволяє використовувати малі дози. Наприклад, одного літра препарату достатньо для обробки насіння зернових культур на площі до 70 га. Такі малі дози не потребують складських приміщень і транспортних розходів.

По-четверте, застосування препарату сприяє вирощуванню екологічно чистої продукції та відродженню земельних угідь. Це була мета розробників і, на мій погляд, вони цю мету досягли.

Про переваги можна говорити ще багато. Це і можливість препарату створювати умови, які підвищують стійкість кукурудзи від пошкодження личинками західного кукурудзяного жука, що підтверджено науковими дослідженнями Інституту захисту рослин НАНУ; це і можливість внесення препарату раз в два роки на таких культурах як бобово-злакові травосуміші, що підтверджено в Інституті землеробства НАН України; це і нівелювання стресового впливу гербіцидів на рослину при їх сумісному застосуванні разом з препаратом КЛЕПС і таке інше.

Як бачимо, застосування препарату КЛЕПС, у порівнянні з агрохімічними засобами, вигідно з усіх сторін – економічної, медичної та екологічної.

На завершення тим, хто хоче мати прибуток, чисту сільгосппродукцію і не на словах, а на ділі зробити перші кроки до оздоровлення ґрунтів, основного засобу добробуту кожного, застосувати препарат і, відчувши на власному досвіді його переваги, стати його прихильником.

Добрих Вам врожаїв з препаратом КЛЕПС!

Науково-виробничий центр «Енергія»
01024, м. Київ, вул. Лютеранська, 30

тел.: (044) 253-82-88, 253-99-04 067-445-20-77, 050-991-86-12

www.kleps.com.ua

Прочитано 680 разів