Пятница, 14 Декабрь 2018 16:30

Особливості застосування технології Clearfield  в посівах соняшнику (погляд виробника)

Особливості застосування технології Clearfield  в посівах соняшнику (погляд виробника)Зараз, мабуть, не знайдеться жодного фермера, який хоча б раз не застосовував гербіциди імідозалінової групи (Євролайтінг, Каптора і т.п.) в своїй практиці. У кожного вже сформувалась своя думка, але ж і ми хотіли поділитися своїм досвідом.

Використання цієї технології обов’язково:

по-перше, при засмічені ґрунту насінням вовчка (тобто, якщо у Вас вже були в минулих роках проблеми на цій площі). Життєздатність насіння вовчка зберігається від 7 до 20 років. Кожний рік цей паразит соняшнику мутує, з’являються нові раси, більш агресивні, і що буде з Вашими посівами соняшнику в майбутньому однозначно ніхто не відповість. Використання гібридів більш стійких до нових рас вовчка виправдовується тільки в тому випадку, якщо уражених рослин в минулому на цьому полі було менше 20%. Крім того, наші особисті випробування вже довели, що більшість гібридів, заявлених селекціонерами, як стійкі до відповідних рас вовчка, насправді рекламний трюк. Для того, щоб виводити гібриди зі стійкістю до конкретної раси вовчка, селекціонеру потрібно мати хоча б тестер – гібрид для порівняння, який уражується цією расою вовчка і не уражується іншою.

по-друге, при засміченості поля деякими видами бур’янів, які сходять пізно, але ж все одно успішно конкурують з культурною рослиною (наприклад, такі, як амброзія (лат. Ambrósia), дурнишник (лат. Xanthium).

ОСОБЛИВОСТІ ТЕХНОЛОГІЇ. Зазвичай гербіцид при цій технології використовують у фазі соняшника 2-4 пари справжній листків. На наш погляд, правильно вносити гербіцид пізніше – у фазі 6-8 справжніх листків по наступним причинам:

– насіння вовчка проростає, реагуючи на відповідні виділення кислот рослиною соняшника. Ураження коренів починається у фазах розвитку рослини від 6-8 пар справжніх листків. До речі, щоб переконатися, є у Вас проблеми з посівом або ні – вирвіть декілька рослин у різних кінцях поля – на уражених рослинах повинні бути потовщення (бульби) – це майбутні рослини вовчка;

– гербіцид контролює бур’яни впродовж 3-4 тижнів. Після припинення дії гербіциду, якщо його вносити у фазі 2-4 пари листків, соняшник ще не встигає закрити рядки, і бур’яни встигають вирости та пригнітити товаровий посів;

– внесення будь-якого страхового гербіциду – це завжди стрес для культурної рослини, який веде в кінцевому підсумку до деякого зниження врожаю. Внесення гербіциду на ранніх стадіях більш шкодочинне для рослини, ніж на пізніх.

Але ж при більш пізньому використанні гербіцидів імідозалінової групи бур’яни вже переростають. Не вирішує проблему навіть застосування максимальної дози гербіциду – 1,2 л/га. Вирішення цієї проблеми – додаткове використання ґрунтових (досходових) гербіцидів, як при класичній технології вирощування. З нашого досвіду найкращими є бакова суміш діючих речовин ацетохлор + прометрин. Або, якщо гібрид соняшника має невисоку стартову швидкість росу, або легкі ґрунти – суміш S-метолахлор, або пропізохлор + тербутилазин.

Поєднання використання ґрунтових гербіцидів зі страховими є більш дорогим задоволенням, але ж економічно виправданим з додатковою прибавкою врожаю до 30%.

ВИБІР ГІБРИДУ. Спочатку трохи цифр. Перші стійкі до імідазолінонів рослини соняшнику були знайдені в 1996 році в штаті Канзас (США).

У 2006 році до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні, був внесений гібрид Рімісол, який став першим зареєстрованим іноземним гібридом соняшнику, стійким до Євролайтінгу.

У 2013 році за рахунок одного батьківського компонента (батьківської форми) був створений перший вітчизняний гібрид соняшнику Ліміт, стійкий до гербіцидів імідозалінової групи. Але оскільки успадкування стійкості до цих гербіцидів контролюється двома генами, один з яких носить напівдомінантний тип успадкування, а повна стійкість може бути досягнута тільки в домінантній гомозиготі, тобто тільки коли обидва батьківських компонента є носіями цих генів (по даним американських вчених Bruniard J.М. та J.F. Мiller 2001 р.), на цьому гібриді спостерігалась загибель від дії гербіцидів на рівні 30-40% рослин у товарових посівах.

Зараз вже є достатній вибір гібридів соняшнику під технологію Clearfield. Але ж, як Ви зрозуміли, потрібно обирати гібрид, де обидва материнських компонента (материнська і батьківська) повинні бути стійкими до Євролайтінгу та внесені до Реєстру після 2006 року для іноземних; і після 2013 року для вітчизняних гібридів.

Наша компанія також веде власну селекційну роботу. На даний час ми вже створили і випробували низку гібридів, які зараз передаємо на Державне сортовипробування. І вже на посів у 2019 році можемо запропонувати експериментальні партії своїх нових гібридів:

– під технологію Clearfield – гібриди Торук і Беркана, які відрізняються швидким початковим ростом, високою врожайністю, посухостійкістю та олійністю, швидким достиганням та висиханням за рахунок тонкого кошика;

– під класичну технологію – гібрид Презент, який відрізняється підвищеною стійкістю до зниження агрофону, стресових умов, бідних ґрунтів, придатний до посіву соняшник по соняшнику.

НАСІННЯ СОНЯШНИКУ ВІД ВИРОБНИКА

17 років на ринку насінництва

agromir

ТОВ «АФ НПП АГРОМИР»
www.af-npp-agromir.prom.ua www.agromir-harkov.all.biz
Телефони: 050-401-95-04; 067-531-02-67

Гібрид

Урожай реально отриманий

Особливості

Вартість за 1 т (за 1 посівну одиницю)

фракція

2,6-3,0 мм

фракція

3,0-4,0 мм

фракція

4,0-5,0 мм

Віват

43

стійкий до нових рас вовчка, інтенсивного типу

70 000

(400-1 п.о.)

130 000

(1100-1 п.о.)

150 000

(1600-1 п.о.)

Базальт

47

високі темпи росту, інтенсивного типу

Селянин

43

високоолійний, пластичний, невисокий,

стійкий до вилягання

Арциз

40

підвищена витривалість до зниження агрофону

70 000

(400-1 п.о.)

120 000

(1100-1 п.о.)

130 000

(1450-1 п.о.)

Сучасник

41,1

для низьковитратних технологій вирощування

Презент

45

стійкий до кореневих гнилей

Торук

36,5

пластичний, технологія Clearfield

700-1 п.о.

1600-1 п.о.

2000-1 п.о.

Беркана

40,5

потужний, технологія Clearfield

Запрошуємо господарства до спільного вирощування ділянок гібридизації на 2019 рік

Прочитано 1313 разів