Понедельник, 19 Ноябрь 2018 10:59

Соняшник. Стосується кожного

Соняшник. Стосується кожногоЦікавий факт: кожен рік на основі випробувань до Державного реєстру сортів рослин вносяться нові гібриди соняшнику української селекції, і саме цим підтверджується конкурентоспроможність вітчизняних гібридів у порівнянні з найкращими іноземними, але, на жаль, в товарних посівах частка українських гібридів з кожним роком знижується. Спробуємо розібратися в причинах такого явища.

На наш погляд одною з головних проблем є те, що вітчизняні селекційні установи не можуть забезпечити насінницькі господарства якісним насінням батьківських форм. Так, згідно з вимогами законодавства, стерильність материнської форми повинна бути не нижче 98%.

За 17 років, поки ми займаємося насінництвом, жодного разу ми не мали насіння відповідної якості. Більше того, з кожним роком якість материнських форм тільки погіршується. Наприклад, у 2018 році одна з материнських форм, яку ми купили для розмноження, мала стерильність 68% + 10% нетипових рослин. Тобто на кожному гектарі ми були вимушені вручну видалити майже 25 000 рослин. Вартість цих робіт перевищила вартість придбаного насіння, а втрати від зниження врожаю взагалі зробили вирощування цієї лінії нерентабельною. І це далеко не поодинокий факт. Один з наших партнерів показував нам у цьому році лінію, яка мала стерильність 30% (замість 98%)! Ясно, що ці материнські лінії реалізовувались по підробленим документам, але ж сваритись з селекційними установами марно.

Так, до 2015 року ми були найбільшими виробниками насіння селекції АПФ «Флора», але ж подібні конфлікти привели тільки до того, що ми взагалі перестали працювати з цією установою, що не є розумним рішенням з обох сторін. Тому більшість насінницьких господарств офіційно показово вирощують 1-2 лінії для документів, а на інших взагалі не проводять потрібних робіт. Кількість такого насіння в Україні зараз в рази перевищує кількість якісного. Парадокс, але зовнішній вигляд неякісного насіння кращий, ніж у якісного – воно зазвичай крупніше і більш виповнене, хоча фактично це насіння з товарового посіву.

Висновок напрошується сам по собі: зараз важливо купити не просто конкретний гібрид, а гібрид, який вирощувався згідно з методикою. Фірмам, які займаються купівлею-продажем насіння, цікава тільки вартість насіння (купити подешевше – продати дорожче). Всі проблеми з тим, що потім на полях виростає зовсім не те, що очікуєш, вони переадресовують на виробників насіння. Тому і купляти таке насіння – це великий ризик.

Але ж і це не єдина проблема. Якщо лінія генетично неоднорідна і не вирівняна, то, навіть якщо і провести на насіннєвих ділянках всі необхідні титанічні роботи, це не гарантує отримання насіння необхідної якості. Бо гібрид все одно буде розщеплюватись. Або під назвою одного гібрида реалізовується зовсім інший.

Прикладом може слугувати та ж сама сумнозвісна АПФ «Флора», яка зараз реалізовує насіння батьківських форм гібридів Заклик (2004 рік внесення до Державного реєстру), Фрагмент (2005), Аракар (2011). Ці гібриди вносились до Державного реєстру як гібриди з класичною технологією вирощування і стійкістю до 5 раси вовчка. Яким чином вони набули стійкість до 7 раси вовчка і до гербіцидів імідазолінової групи без зміни господарських і морфологічних ознак науці на даний час невідомо.

Терпіти нескінченно свавілля зі сторони подібних селекційних установ неможливо. Саме поняття про підприємницьку діяльність має на увазі діяльність на свій страх і ризик з метою отримання прибутку, а не підтримання штанів селекціонерам. В зв’язку з цим ми ще сім років тому були вимушені почати власну селекційну роботу. На даний час ми вже створили і випробували низку гібридів, які в наступному році будемо передавати на Державне сортовипробування. І вже на посів у 2019 році можемо запропонувати експериментальні партії своїх нових гібридів:

– під технологію Clearfield – гібриди Торук і Беркана, які відрізняються швидким початковим ростом, високою врожайністю, посухостійкістю та олійністю, швидким достиганням і висиханням за рахунок тонкого кошика;

– під класичну технологію – гібрид Презент, який відрізняється підвищеною стійкістю до зниження агрофону, стресових умов, бідних ґрунтів, придатний до посіву соняшник по соняшнику.

агромир аф нпп тов семена

Прочитано 1631 разів