Четверг, 01 Ноябрь 2018 09:28

Поради щодо обігу насіння і садивного матеріалу

Поради щодо обігу насіння  і садивного матеріалуОдним із важливих факторів отримання високих врожаїв є використання високоякісного насіння, посівні та сортові якості якого складають сукупність показників, що характеризують придатність насіння до сівби.

Відділ контролю в сфері насінництва та розсадництва управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області інформує про необхідність додержання вимог чинного законодавства України.

Так, згідно зі статтею 15 Закону України «Про насіння та садивний матеріал» насіння і садивний матеріал вводяться в обіг після їх сертифікації.

Сертифікати на насіння або сертифікати на садивний матеріал можуть бути видані, якщо:

– насіння та/або садивний матеріал належить до сорту, занесеного до Реєстру сортів рослин України;

– насіння за сортовими або посівними якостями відповідає вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва;

– садивний матеріал за сортовими або товарними якостями відповідає вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва.

Також партія насіння, яку придбали, повинна бути забезпечена супровідними документами. Згідно з ДСТУ 4138-2002 «Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості» до супровідних відносять ті господарські документи, які видає споживачеві виробник насіння:

– «Атестат на насіння» – на оригінальне (добазове) та елітне (базове) насіння;Поради щодо обігу насіння  і садивного матеріалу

– «Свідоцтво на насіння» – на насіння репродукцій (сертифіковане);

– «Свідоцтво на гібридне насіння» – на насіння першого покоління гібридів.

Також слід зазначити, що згідно зі статтею 17 Закону України «Про насіння і садивний матеріал» використання для сівби/посадки насіння та/або садивного матеріалу, що не має відповідного сертифікату забороняється.

Слід велику увагу приділяти пакуванню та маркуванню партій насіння, Порядок якого, згідно з наказом № 348 від 10 липня 2017 року затверджено Міністерством аграрної політики та продовольства України.

Обов’язковому пакуванню та маркуванню підлягають усі партії добазового та базового насіння незалежно від призначення, а також партії сертифікованого насіння першої генерації, призначені для реалізації.

Партії сертифікованого насіння нижчих генерацій, які призначені для реалізації, допускається зберігати без пакування (у засіках, буртах), але з обов’язковим маркуванням.

Етикетка повинна містити усю необхідну інформацію про партію насіння. Особливості маркування залежать від призначення насіння, виду упаковки та способів його транспортування.

На пакеті з фасованим насінням, призначеним для роздрібної торгівлі, вказують згідно з пунктом 8.5. ДСТУ 6006:2008 «Насіння овочевих, баштанних культур та кормових коренеплодів. Пакування, маркування та зберігання. 
Технічні умови»:

– назву країни-виробника насіння, а також фірму, підприємця, тощо;

– назву і товарний знак, юридичну адресу, де пакували насіння;

– культуру, сорт, гібрид, масу, або кількість насінин в пакеті, шт.;

– номер насіннєвої партії;

– рік урожаю;

– схожість;

– документ на насіння (назва, №);

– коротку інформацію про культуру (сорт, гібрид, поради щодо вирощування).

Зазначені показники безпосередньо можуть наноситись на спожиткову тару методом механічного чи ручного штампування. Порядок реалізації насіння овочевих, баштанних культур та кормових коренеплодів регламентується вищевказаним ДСТУ 6006:2008. Відповідно п. 12.2 цього стандарту кожну партію насіння під час відпускання супроводжують документами, які підтверджують гарантію якості насіння згідно з ДСТУ 4138-2002 та Довідкою про сортові та посівні якості насіння (додаток И). У разі перепродажу посередник (перекупник) виписує нові супровідні документи на якість насіння (під свою відповідальність).

Реалізація насіння, яке не забезпечене супровідними документами про їх походження та якість забороняється законодавством України. Власник насіння повинен гарантувати відповідність посівних якостей насіння даним, зазначеним у відповідних документах.

Законом України «Про насіння та садивний матеріал» передбачено, що особи, винні в порушенні законодавства у сфері насінництва та розсадництва, несуть відповідальність згідно з законодавством.

Відділ контролю в сфері насінництва та розсадництва управління фітосанітарної безпеки
Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області
Прочитано 1524 разів