Пятница, 21 Сентябрь 2018 11:35

ЦЕЙ «СЛОБОЖАНЕЦЬ» МОЖЕ БАГАТО ЧОГО

ЦЕЙ «СЛОБОЖАНЕЦЬ» МОЖЕ БАГАТО ЧОГО

Світова тенденція розвитку аграрного виробництва розвивається в напрямку, коли все менша кількість населення бере участь у виробництві сільськогосподарської продукції, все більша віддача потрібна від кожного, хто працює в цій галузі.

Збільшення об’ємів отриманої продукції та підвищення її якості можна досягти, зокрема, лише на базі використання нової високоефективної техніки та прогресивних технологій. Новітні інтенсивні агротехнології землеробства потребують сучасних енергонасичених тракторів, збільшення робочих швидкостей при виконанні технологічних операцій, застосування багатоопераційних робіт за один прохід агрегату і так далі.

Забезпеченість сільськогосподарською технікою – це зараз головна проблема для реалізації концепції стійкого розвитку країни, підвищення конкурентоспроможності українського АПК. Тому від рівня оснащеності та застосування інтенсивних машинних технологій залежить вирішення головних, найбільш вагомих проблем АПК.

Фахівці багатьох країн світу останніми роками ретельно досліджують питання застосування на тракторах нових, більш досконалих двигунів, гідростатичних трансмісій, ходових систем; ергономіки, автоматизації процесів регулювання систем і вузлів трактора; вдосконалення приєднання тракторів до сільськогосподарських машин, скорочення часу на профілактичне обслуговування машин. Велика увага надається поліпшенню умов роботи механізаторів, вдосконаленню техніко-естетичних показників трактора.

Головними особливостями нинішнього етапу розвитку тракторів є підвищення одиничної потужності, універсалізація, тобто забезпечення їх багатофункціональності, а також істотне підвищення експлуатаційної ефективності, особливо надійності, паливної економічності, ергономічності, та в результаті продуктивності машинно-тракторних агрегатів (МТА) в цілому.

Аналіз структури ринку тракторів та наявного тракторного парку по класах потужності вказує на те, що в тракторному парку України спостерігається тенденція до збільшення кількості тракторів потужністю 200-300 к.с.

Розвиток тракторів підвищеної потужності викликаний застосуванням широкозахватної техніки, зростанням вартості робочої сили, бажанням скоротити терміни сільськогосподарських робіт, понизити матеріальні затрати.

Провідні машинобудівні фірми посилено працюють над проблемою підвищення продуктивності машинних комплексів при зменшенні витрат на їх використання.

Трактори сімейства Т-150К, розроблені близько півстоліття тому, здійснили прорив для свого часу по механізації найбільш енергоємних операцій в сільському господарстві, коли перейшли на вищі робочі швидкості. Проте, на сучасному етапі розвитку техніки та технологій пріоритети в основному зводяться до застосування широкозахватних і комбінованих агрегатів.

Відповідно, опір високошвидкісних та комбінованих машин при роботі також істотно зростає. Для якісного виконання технологічних операцій необхідне підвищене тягове зусилля, що вимагає потужності двигуна трактора близько 40-45 к.с. на один метр ширини захвату.

Багато сучасних машин, що агрегатуються з трактором, вимагають активного механічного або гідравлічного приводу, а це також ставить підвищені вимоги до двигуна.

Таким чином, для середнього господарства, яке має 2-3 тисячі гектарів землі, для отримання високих техніко-економічних показників використання енергозасобів в сучасних технологіях потрібний трактор потужністю 200-300 к.с.

Яким же має бути такий трактор?

Сільськогосподарські підприємства ставлять до такого трактора особливі вимоги. З одного боку, він має бути придатний для важкої польової роботи, а з іншого – забезпечувати виконання транспортних операцій. Також необхідний оптимальний розподіл ваги та максимальна швидкість до 50 км/год. Він має бути не тільки надійним і економічним в роботі, але й здібним до різноманітних та часто змінних видів діяльності як, наприклад, комбінованій експлуатації з фронтальними чи задніми навісними знаряддями. Він повинен також мати високий ступінь комфорту в роботі та зручність в технічному обслуговуванні. Надійна трансмісія, коробка передач з оптимальним інтервалом передач та потужна гідравлічна система – це також важливі вимоги.

Аналіз показує, що основними виробниками тракторів в широкому діапазоні потужності є фірми Case IH, Deutz-Fahr, Fendt, John Deere, Massey Ferguson, Lamborghini, Renault і Same, які мають в своєму модельному ряду трактори потужністю 200-300 к.с.

Українські агропідприємства будь-якої категорії вважають престижним мати в своєму парку техніку всесвітньовідомих брендів. Але дозволити собі покупку нових тракторів світових марок під силу лише потужним агрохолдингам та міцним «середнякам», які обробляють не менше 3000 гектарів землі, оскільки вони коштують достатньо дорого. А чи є альтернатива від вітчизняного виробника?

Машинобудівники України не стоять осторонь від процесів, які відбуваються в галузі. «Слобожанською промисловою компанією» створені та серійно випускаються трактори «Слобожанець» серії ХТА-200 з рядним шестициліндровим двигуном Д-260.4 Мінського моторного заводу потужністю 210 к.с. з вдосконаленою трансмісією. Крім того, створені нові моделі: трактори ХТА-250, на яких встановлені двигуни Д-262-2S2 потужністю 250 к.с. або TAD721VE Volvo Penta (Швеція) потужністю 265 к.с.

«Слобожанець» ХТА-250 належить до тракторів нової серії. На відміну від тягового ХТА-200 серія ХТА-250 відповідає тягово-енергетичній концепції, тобто крутний момент передається не тільки на ведучі колеса трактора, а також і на привід машини, що агрегатується з ним. В результаті, не підвищуючи масу трактора, і відповідно, не збільшуючи питомий тиск на ґрунт, з’являється можливість значно підвищити продуктивність агрегату.

І якщо зовнішній вигляд мало чим відрізняється від попередніх моделей ХТА-200, то по рівню виконання та експлуатаційних якостях здійснений значний прорив.

Як і все сімейство тракторів, «Слобожанець» ХТА-250 скомпонований на шарнірній рамі з колесами низького тиску однакового діаметру, що характерно для сучасних енергонасичених тракторів загального призначення.

Розподіл маси трактора по осях – 65% на передню вісь, 35% – на задню вісь. Ці особливості конструкції забезпечують вищі тягові властивості трактора в режимі максимального тягового навантаження в порівнянні з трактором класичної компоновки. Це пов’язано з тим, що задня вісь додатково навантажується від машин, що агрегатуються, внаслідок чого розподіл навантажень по осях вирівнюється. А, відповідно, якщо на кожне з ведучих коліс великого діаметру з однаковим навантаженням передається однаковий крутний момент, то вдається отримати максимальну силу тяги. Наприклад, розрахунковий аналіз тягових характеристик ХТА-200 і Білорусь-2022 показує істотну перевагу ХТА-200 по силі тяги на гаку – 4 тс проти 3,3 тс у Білорусь-2022 при однаковому значенні буксування 14%. При цьому на обох тракторах встановлюється однаковий двигун Д-260.4 номінальною потужністю 210 к.с.

У «Слобожанській промисловій компанії» задумали та спроектували новий трактор так, щоб він міг конкурувати з зарубіжними аналогами, а це означає, що він може працювати з імпортними знаряддями, зокрема, з посівними комплексами, які сьогодні широко застосовуються в господарствах України, Росії та Казахстану.

Але багато що залежить від двигуна. На тракторах серії ХТА-250-10 встановлений двигун Д-262.2S2 виробництва ВАТ «Мінський моторний завод» потужністю 250 к.с. Цей двигун забезпечує трактору тягове зусилля 4 тс в широкому діапазоні швидкостей і привід активних широкозахватних агрегатів посівної та ґрунтообробної техніки підвищеної енергоємності. Трактор серії ХТА-250 став одним з перших на пострадянському просторі колісним сільськогосподарським трактором загального призначення в своєму тяговому класі з двигуном потужністю 250 к.с.

Двигун Д-262.2S2 показує одні з кращих характеристик, які є найважливішими для сільськогосподарського трактора: максимальний крутний момент – 1130 Н•м та запас крутного моменту – 28%. Для порівняння двигун ЯМЗ-236Д-3 має максимальний крутний момент – 667 Н•м, а запас крутного моменту – 15%. При цьому, що дуже важливо, мінський двигун більш економічний за двигун ЯМЗ-236Д-3 в середньому на 15%, менш шумний та більш зручніший в обслуговуванні.

Крім того, трактор має ряд удосконалень, що підвищують його техніко-економічні показники. Так, для захисту паливного насоса двигуна Д-262.2S2 від води, що міститься в паливі, встановлений додатковий фільтр-вологовідокремлювач з функцією підігріву палива при температурі нижче +5°С, який автоматично відключається досягши температури +40°С.

На тракторах ХТА-250-13 (див. таблицю 1) встановлений двигун TAD721VE (VOLVO PENTA) потужністю 265 к.с., що має меншу питому витрату палива. Трактор з цим двигуном має більшу швидкість руху та велике тягове зусилля.

Технічні характеристики

ХТА-250-10

ХТА-250-13

ХТА-220-2

Колісна схема

4 × 4, постійний привід заднього моста, передній міст підключається

Модель двигуна

Д-262.2S2 (Білорусь)

ТАD721VЕ (Швеція)

ЯМЗ-238М2 (Росія)

Кількість та розташування циліндрів

6, рядний

6, рядний

8, \/-подібний

Робочий об’єм, л

7,98

7,15

14,86

Потужність номінальна, кВт (к.с.)

184 (250)

195(265)

176 (240)

Максимальний крутний момент, Н • м (кгс • м)

1130 (115,3)

907 (92,5)

883 (90)

Питома витрата палива, г/кВт год. (г/к.с. год.)

230 (169) |

200 (147)

252 (185)

Частота обертання номінальна, об/хв

2100

2300

2100

Муфта зчеплення

Суха однодискова «LuК» (Німеччина)

Суха дводискова ЯМЗ (Росія)

Коробка передач

Механічна ступенева з гідрофікованим перемиканням передач на ходу без розриву потоку потужності за допомогою фрикційних муфт

Кількість передач переднього/заднього ходу

12/4

Швидкості руху, передній хід, км/год

3,72-29,40

4,07-32,20

3,72-29,40

Швидкості руху, задній хід, км/год

5,61-8,86

6,14-9,70

5,61-8,86

Вал відбору потужності задній, частота обертання, об/хв

незалежний, двошвидкісний, 540 або 1000

Вал відбору потужності передній, частота обертання (опція), об./хв

гідрооб’ємний, 1000

Тягове зусилля, максимальне кгс

6000

Начіпний пристрій, задній

двоциліндровий, вантажопідйомністю до 6000 кг

Начіпний пристрій, передній (опція)

двоциліндровий, вантажопідйомністю до 4000 кг

Шини

23,1R26; 28LR26. 750/65R26

Маса експлуатаційна, кг

8860

8790

9185

Габаритні розміри:

довжина, мм

6400

ширина, мм

2460

висота, мм

3300

Гідросистема навісного пристрою:

тип насоса

шестерінчастий

номінальний тиск, Ваг

160/200

продуктивність, л/хв

90/120

кількість гідровиводів

6/8

фото статья 2
Висока економічність і надійність цих тракторів вже знайшла позитивні відгуки в господарствах України та зарубіжжя.

Коробка передач трактора забезпечує перемикання на ходу без розриву потоку потужності гідропідтискними муфтами. Застосування в гідропідтискних муфтах фрикційних дисків іноземного виробництва гарантує стабільну передачу трансмісією збільшеної потужності двигуна. Основні характеристики металокерамічного покриття фрикційних дисків, такі як коефіцієнт тертя та зносостійкість, значно перевершують показники вітчизняних дисків та забезпечують високу стабільність характеристик в процесі експлуатації, що, на жаль, не вдається досягти вітчизняним виробникам аналогічних виробів.

Оскільки трактор може використовуватись в різних умовах, споживачеві пропонуються чотири варіанти коробок передач, що відрізняються кількістю передач та швидкісним рядом.

Для передачі більшого крутного моменту на тракторі ХТА-250 застосоване зчеплення LUK, що добре зарекомендувало себе на тракторах ХТА-200 і яке було розроблено і виготовляється спеціально для тракторів «Слобожанець» компанією Schaeffler Automotive Aftermarket GMBH (Німеччина).

Враховуючи збільшені навантаження на шарнірне з’єднання передньої та задньої напіврам, для забезпечення необхідних показників по надійності та ресурсу на тракторах серії ХТА-250 застосований посилений трьохпальцьовий вертикальний шарнір зчленування напіврам.

Передбачається агрегатування трактора як з вітчизняними, так і з зарубіжними сільськогосподарськими машинами. Причому вони можуть навішуватися як позаду, так і попереду трактора. У навісних пристроях з цією метою застосовані гаки провідного європейського виробника – компанії Waltershied (Німеччина).

За замовленням трактор може бути оснащений переднім навісним пристроєм та переднім валом відбору потужності з гідрооб’ємним приводом. Частота обертання переднього ВВП – 1000 об/хв.

Для роботи з імпортними пневматичними посівними комплексами класу Seed Hauk 600C, Rapid RDA 600 (Vaderstad), Compact-Solitair 9 (Lemken) для трактора ХТА-250-20 розроблена гідросистема навісного пристрою, що забезпечує потік масла 95 л/хв., з робочим тиском 200 бар, чотири пари вільних гідравлічних виводів, магістраль прямого зливу, охолоджування масла. За замовленням можлива установка насоса продуктивністю 120 л/хв. Пропорційний п’ятисекційний розподільник гідросистеми італійської фірми Bondioli&Pavesi забезпечує плавне регулювання потоку масла по кожній секції, котре необхідне для точного налаштування системи подачі насіння та внесення добрив посівним комплексом.

Для роботи сівалок з електричним приводом дозуючого пристрою подачі насіння і добрив (наприклад Compact-Solitair 9 від Lemken) трактор оснащений генератором потужністю 2,8 кВт та блоком перетворювачів напруги 24/12 В.

На тракторах серії ХТА-250 встановлюється каркасна кабіна з кондиціонером, системою фільтрації повітря кабіни, МР-3 плеєром, регульованою рульовою колонкою та підвісними педалями, а також сидінням водія на пневматичній підвісці, що істотно покращує умови роботи оператора.

Для збільшення тривалості роботи трактора без дозаправки ємність паливного бака збільшена до 440 л.

Враховуючи те, що трактори «Слобожанець» активно використовуються також і в холодну пору року, пропонується додаткове устаткування для зимової експлуатації: передпусковий автономний підігрівач двигуна, підігрівач паливного фільтра тонкого очищення, нагрівач паливного бака, проточний паливний підігрівач, нагрівачі паливопроводів.

Шини є найважливішим конструктивним елементом в реалізації перетворення крутного моменту двигуна в тягове зусилля трактора. У стандартній комплектації на трактор встановлюються шини низького тиску 23,1R26 Ф-37 виробництва ТОВ «Укртехпром». Для поліпшення тягово-зчіпних характеристик трактора ХТА-250 рекомендується застосовувати шини 28LR26 Бел-83М виробництва ВАТ «Белшина» або 750/65R26 СМ-102 Rosava, які забезпечують збільшення площі контакту шини з ґрунтом на 23% та зниження робочого тиску у шинах до 0,6 бар, завдяки чому зменшується буксування і, відповідно, витрати палива. А головне, використання шин наднизького тиску зберігає землю від негативного впливу техніки та сприяє зростанню врожайності. Для роботи на перезволожених ґрунтах у весняно-осінній період на «Слобожанець» пропонується встановлювати системи здвоювання штатних коліс 23,1R26 Ф-37.

Розробники трактора продовжують роботи по модернізації трактора: розширюється лінійка дизельних двигунів, що можливо встановити на трактор, пропонується посилений задній навісний пристрій вантажопідйомністю 8 т (на осі підвісу), завершена розробка сучасного більш ергономічного керування трансмісією та інші технічні нововведення.

Проведені дослідження підтверджують, що такі трактори раціонально агрегатуються з сучасними комбінованими швидкісними сільськогосподарськими машинами, як вітчизняного, так і закордонного виробництва.

В цілому можна відзначити, що трактори ХТА-250 завдяки своїй «оптимальній універсальності» агрегатуються з найбільшим типажем сучасних сільськогосподарських знарядь, забезпечують своєчасне та якісне виконання найбільш енергоємних технологічних операцій в рослинництві та можуть бути базовими для господарств з площею від 500 до 4000 гектарів.

Придбання та експлуатація такого трактора з сучасним шлейфом машин дозволяє значно зменшити витрати паливно-мастильних матеріалів, затрати праці, спростити вирішення організаційних питань та забезпечити стабільне, ефективне і високорентабельне виробництво продукції рослинництва.

Творці трактора упевнені, що нова серія тракторів «Слобожанець» займе гідне місце на полях України.

логотип СПК
м. Харків м. Харків вул. Зернова, 41 www.spk.in.ua
тел/факс: +38 (057)75-75-000 тел/факс: +38 (057)75-75-000
тел.моб.: +38 (066)240-15-61, +38 (063)343-01-42,
+38 (098)393-66-93,+38 (099)198-33-93
Прочитано 1862 разів