Четверг, 28 Июнь 2018 18:36

КСС-2,6 МОЖЕ ЯКІСНО ПОДРІБНИТИ КУКУРУДЗУ НА СИЛОС

бтуВиробники молока та м’яса, які мінімізують їх собівартість, щоб вижити в складних фінансових умовах, продовжують використовувати архаїчний причіпний силосозбиральний комбайн КСС-2,6, розроблений ще в середині минулого століття. Він простий за конструкцією та в обслуговуванні, в кілька разів дешевший за імпортні аналоги, агрегатується з поширеними тракторами типу Т-150К (фото 1) і навіть МТЗ та ПМЗ (через меншу потужність зменшують захват до трьох рядків) (фото 2). Суттєвий недолік КСС-2,6 – неякісне подрібнення, внаслідок чого втрачається до половини поживності кукурудзяного силосу при згодовуванні високоудійним коровам через низьке перетравлення та грубі рештки.

Фото 1. Модернізований КСС-2,6 в агрегаті з Т-150К

Науковими дослідженнями встановлено, що якісний кукурудзяний силос можна заготовити і при довжині різки 30-40 мм, на яку розрахований КСС-2,6, але з розщепленням стебел та зерна. Для отримання такого якісного розщепленого корму автор розробив просте та ефективне обладнання до КСС-2,6, виконане у вигляді чотирьох ребристих взаємозамінних секцій, виготовлених із листової сталі товщиною 4 мм. (фото 3). Це обладнання монтується замість серійного піддону без зміни решти деталей за один робочий день безпосередньо в господарстві. На конструкцію доподрібнювача автору розробки видано кілька патентів на винаходи.

image005 1

Фото 2. КСС-2,6 з доподрібнювачем на причепі в МТЗ

Продуктивність КСС-2,6 з доподрібнювачем в агрегаті з трактором Т-105К на заготівлі якісно подрібненого кукурудзяного силосу в фазі воскової стиглості зерна сягає 60 тонн за годину. Обладнання зменшує продуктивність комбайна всього на 7%, що для практики не так важливо, як отримана висока якість корму. Маса частинок товщиною до двох міліметрів становить 80%, а кількість подрібненого зерна перевищує 96% (фото 4). Така маса щільніше і швидше трамбується, краще силосується та зберігається в сховищі, бо в процесі силосування температура маси не перевищує 37 градусів. А головне – майже повністю поїдається великою рогатою худобою (фото 5).

image007 1

Фото 3. Одна із чотирьох взаємозамінних ребристих секцій доподрібнювача КСС-2,6

Собівартість заготівлі однієї тонни розщепленого кукурудзяного силосу, який повністю відповідає зоотехнічним вимогам, є найменшою. Розрахункові приведені витрати у білоруського комбайна КСК-100 в 3,3, а в сучасного «Ягуар-880» німецької фірми Клаас у 8 разів більші, ніж у модернізованого КСС-2,6. Обладнання випробувалося і вдосконалювалося більше десяти сезонів в багатьох господарствах України і його застосуванням досягається: підвищення надоїв або приросту ВРХ – до 20%; зменшення втрат кормів – до 98%; економія пального за рахунок збільшення на 25% завантаження транспорту – 0,15 кг/т; економія концентрованих кормів – до 40%; зменшення площ посіву кукурудзи на силос – до 30%; зменшення об’ємів силососховищ – на 25%; зменшення питомих енерго – та металозатрат у порівнянні із закордонними аналогами – до 30%; економія коштів замість купівлі дорогих закордонних комбайнів – до 20 разів.

Вартість обладнання становить 8000, а з урахуванням монтажу та доставки в господарство – 10 тис. грн. Але розробник надає і детальну інструкцію для самостійного встановлення обладнання. Витрати на впровадження доподрібнювача окупаються після заготівлі 30-50 тонн силосу у фазі воскової стиглості зерна кукурудзи, або протягом менше однієї години роботи, завдяки запобіганню втратам 100 кг зерна на кожній тонні силосу при згодовуванні ВРХ.

image009 1

Фото 4. Вигляд кукурудзяної маси з-під КСС-2,6 з до подрібнювачем

Використання розробленого обладнання на серійних кормозбиральних комбайнах для якісного подрібнення кукурудзи на силос у фазі воскової стиглості зерна та годівлі ним великої рогатої худоби суттєво підвищує продуктивність тварин, зменшує собівартість і збільшує рентабельність виробництва та конкурентоспроможність української м’ясомолочної продукції.

image011 1

Фото 5. При згодовуванні розщепленої кукурудзи відходи мінімальні 

Михайло Іванович Карпенко, 

автор 30 розробок, 83 винаходів і двох ліцензій на їх продаж,

більше 300 публікацій та 500 впроваджень, кандидат технічних наук.

Моб.: 066 7007 106

Прочитано 2418 разів