Пятница, 13 Июль 2018 07:31

Врожайна стійкість гібриду Блекстоун

Врожайна стійкість гібриду БлекстоунНа що звернути увагу при вирощуванні озимого ріпаку і завдяки чому попит на стійкий до імідазолінонів гібрид Блекстоун зростає з кожним днем.

Коли заходить мова про сівбу озимого ріпаку, досвідчений агроном відразу ж перерахує труднощі та застороги вирощування цієї культури. Ясна річ, що перша – це волога як основний лімітуючий фактор. Сівба озимого ріпаку в Україні залежно від регіону стартує, починаючи із 10 липня і триває приблизно до 20 вересня. І тому вельми бажаною справою є «упіймати» вологу, аби отримати вчасні міцні сходи. Друга – необхідність своєчасно використати регулятори росту, щоб не допустити надмірного розвитку рослин ріпаку у висоту і, відповідно, їх загибелі взимку. І нарешті суттєвим чинником майбутньої врожайності ріпаку є фактор якомога більш ефективного і вчасного знешкодження падалиці та бур’янів у посівах ріпаку.

Останній фактор є особливо актуальним, оскільки у переважній більшості випадків у якості попередників озимого ріпаку виступають озимі пшениця чи ячмінь. Після збирання стерньових залишається досить багато падалиці, яка поряд із злаковими бур’янами становить високу конкуренцію молодим проросткам ріпаку. Також докучають такі дводольні бур’яни як гірчаки, лобода та хрестоцвіті і багаторічні осоти та молочаї. Для того, щоб проконтролювати цю всю малоприємну для сходів ріпаку компанію, іноді не достатньо навіть підвищених норм препаратів, що використовуються на культурі традиційно (метазахлор, клопіралід, піклорам, хізалофоп-п-етил та ін.).

Інша річ – група гербіцидів на основі імідазолінонів, котрі за правильного застосування забезпечують реальний захист посівів від бур’янів. Тому логічно, що сьогодні провідні селекційні компанії світу працюють над створенням стійких до імідазолінонів гібридів ріпаку. До таких, зокрема, належить гібрид Блекстоун, створений не деінде, а тут – в Україні, командою приватної селекційної установи Всеукраїнський науковий інститут селекції – ВНІС. До лінійки ВНІС на сьогоднішній день входять вісім зареєстрованих гібридів ріпаку, і три з них – Паркер, Грім та Блекстоун є стійкими до гербіцидів імідазолінонової групи.

Мова не про якісь вихідні селекційні зразки чи демонстраційні випробування – гібрид Блекстоун вже досить широко вирощується у промислових посівах у різних регіонах України, демонструючи достойну врожайність та високу рентабельність виробництва. Блекстоун належить до ранньостиглих гібридів (вегетаційний період становить 295-300 днів), має вміст олеїнової кислоти на рівні 46,4% і мінімальним вмістом ерукової кислоти.

– Головною особливістю гібриду, як вже зазначалося, є стійкість до імідазолінонів. В принципі, наші дослідження показали, що можна застосовувати одноразово до 1,2 л гербіцидів Нопасаран та Євролайтнінг на 1 га. Однак я рекомендую просто дотримуватися рекомендацій виробника кожного препарату, – радить вчений агроном Володимир Вікторович Скорик, який безпосередньо працює як з гібридом Блекстоун, так і з іншими гібридами ріпаку ВНІС вже не перший рік.

Цікаво, що селекційна робота на створення стійких до імідазолінонів гібридів ріпаку орієнтована також на підвищену стійкість рослин до захворювань і стресових факторів. Це повною мірою стосується і гібриду Блекстоун, який практично по усім параметрам стійкості має показник «висока» або «дуже висока». Мова про такі захворювання ріпаку як фомоз, чорна ніжка, пероноспороз, склеротиніоз, альтернаріоз, бактеріоз та такі ознаки як посухо- і зимостійкість, а також стійкість до осипання та вилягання.

По Блекстоуну, як і по інших гібридах озимого ріпаку ВНІС, маємо стабільні високі результати по врожайності впродовж минулого сезону. Так само як можна оцінити і цьогорічні посіви. Це в районі 4 т/га за нормальної агротехніки та мінімально достатньої кількості опадів.

Фахівці рекомендують звернути особливу увагу на застосування регуляторів росту восени та навесні з метою недопущення надмірного росту центрального стебла.

Це надто важливо на високому агрофоні, коли рослини ріпаку можуть переростати з осені. Натомість оптимальним є такий розвиток рослин в осінній період, коли вони формують максимальну кількість бокових бруньок в пазухах листків, які перетворяться в бічні пагони навесні. Тому у якості регулятора росту Володимир Вікторович радить застосовувати препарати, що містять тебуконазол у нормі, що дорівнює 0,1 л/га препарату на кожен листок. Себто, якщо рослини ріпаку мають по 4 листка, слід вносити по 400 г таких препаратів. До того ж тебуконазол, окрім рістрегулятивної дії, справляє фунгіцидний вплив, забезпечуючи захист рослин від захворювань.

Як і у кожної сільгоспкультури у ріпаку існують власні вимоги до забезпеченості окремими макро- та мікроелементами. Відносно ріпаку це має бути, ясна річ, внесення необхідної норми NPK, а також передпосівне внесення сірковмісних добрив, оскільки ріпак є особливо вимогливим до наявності цього мезоелементу. Впродовж вегетації рекомендується щонайменше дворазове внесення бору по листу (восени та навесні), що є обов’язковим агрозаходом, тому що бор відповідає за формування генеративних органів. Так само необхідно застосовувати в листкових підживленнях на цій культурі додатково магній – ефективний у сульфатній формі.

Зауважмо також і те, що кількість інсектицидних обробок на ріпаку може сягати 4-5, що залежить від регіональних та кліматичних умов, а також сезонного розповсюдження окремих видів шкідників. Тому обов’язковими є профілактичні інсектицидні обробки посівів цієї культури.

На фоні очевидних труднощів, що можуть виникнути під час вирощування озимого ріпаку, такі стійкі до імідазолінонів гібриди як Блекстоун забезпечують додаткові переваги, оскільки цілковито вирішується питання гербіцидного захисту і, при цьому, наявний високий рівень генетичної стійкості до хвороб та стресових умов середовища. Важливим фактором, що позитивно впливає на рентабельність вирощування гібриду Блекстоун, є також вартість посівного матеріалу, яка суттєво нижча у порівнянні з іноземними гібридами.

Блекстоун, як і інші гібриди із лінійки Всеукраїнського наукового інституту селекції, має власні унікальні ознаки та характеристики. Характерною рисою усіх без винятку гібридів ВНІС є їх універсальність: тут їх не ділять за рекомендованими регіональними особливостями, а селекція спрямована на максимальний прояв усіх ознак, які формують урожай.

А в цілому – гібрид озимого ріпаку Блекстоун за результатами вирощування у промислових посівах та на демонстраційних ділянках можна вважати достойним конкурентом іншим гібридам цієї культури різних виробників. Це добротний стійкий до хвороб гібрид, який формує врожайність близько 4-5 т/га. На високих агрофонах при сприятливих погодних умовах врожайність може бути і значно вищою – до 6,5-7,0 т/га, оскільки у Блекстоуна солідний генетичний потенціал. Гібрид успішно може вирощуватися у всіх регіонах України і забезпечувати високу врожайність і рентабельність виробництва цієї культури.

ТОВ «АПК ВНІС» Клієнтська підтримка: 0-800-302-032 (дзвінки в межах України безкоштовні)

Прочитано 832 разів