Пятница, 15 Июнь 2018 12:20

Науковці ВНІС зробили прорив у селекції гібридного озимого ріпаку

ЛоготипНОВЫЙЩе зовсім недавно не було й чути про вітчизняну селекцію ріпаку на гетерозис. А сьогодні ми стверджуємо, що вітчизняні гібриди ріпаку характеризуються не лише високою фінальною врожайністю, але й стійкістю до ключових стресових факторів для рослин, включаючи дію гербіцидів тотальної дії, в тому числі і до гербіцидів імідазолінонової групи.

Врожай озимого ріпаку – це перші «живі» гроші в сезоні, які має змогу отримати фермер. До того ж, ця культура, всупереч поширеній думці, є чудовим попередником, і якщо гібриди ріпаку було обрано та посіяно правильно, їх вирощування забезпечує гарантовану відчутну рентабельність для господарства. Особливо ж коли мова йде про нові вітчизняні гібриди, такі як Паркер, Редстоун, Блекстоун та інші, створені у Всеукраїнському науковому інституті селекції (ВНІС) одній з небагатьох компаній, яка веде селекційну роботу з цією культурою на теренах України.

Безпосередньо до селекційної роботи у нас залучено понад 30 працівників, при цьому напрямок селекції ріпаку посідає одне із чільних місць. Ріпак – дуже цікава культура. З одного боку ріпак об’єднує в собі риси самозапильної культури, як пшениця, та перехреснозапильної, як соняшник, з іншого – ріпак порівняно легко піддається модифікації. В своїй роботі ми використовуємо сучасні технології селекції: редагування геному, маркер-опосередковану селекцію (MAS) та генетичну трансформацію. Наша селекційна програма спрямована не стільки на створювання гібридів озимого ріпаку, призначених суто для вирощування в Україні чи в конкретній кліматичній зоні, скільки на створення універсального високоадаптивного гібриду. Яскравою ознакою по-справжньому якісного гібриду є те, що він нормально себе покаже за будь-яких ґрунтово-кліматичних умов, що підходять для культури в принципі, – розповідає директор ВНІС Мирослав Парій.

На сьогоднішній день Всеукраїнський науковий інститут селекції має в своєму портфелі десять гібридів озимого ріпаку. Акцентуємо увагу на тому, що серед них три гібриди – Блекстоун, Паркер та абсолютна новинка ВНІС – Грім мають стійкість до імідазолінонів. Конверсія класичних гібридів, тобто створення аналогів стійких до гербіцидів, є одним із пріоритетних завдань селекціонерів ВНІС, оскільки промислові посіви таких гібридів забезпечують стабільність під час вегетації і позитивно реагують як на внесення таких гербіцидів: Нопасаран чи Пульсар, так і на післядію діючої речовини цих гербіцидів. Численні випробування та практичні результати вирощування стійкого до гербіцидів ріпаку підтверджують можливість внесення гербіциду Нопасаран при дотриманні норм витрат робочої рідини до 1,2-1,5 л/га.

– Також перевагою толерантних до імідазолінонів гібридів є й те, що разом зі стійкістю до гербіцидів посилюється стійкість і до інших чинників, що негативно впливають на врожайність: зимостійкість, посухостійкість, стійкість до захворювань тощо, – звертає увагу Мирослав Парій.

Ще одним важливим фактором успіху у вирощуванні озимого ріпаку є визначення оптимальних термінів сівби та пластичність рослин, яка дає змогу нормально увійти в зиму в потрібній фазі, перезимувати та рівномірно розвиватися з настанням весняно-літнього періоду.

– Рослини повинні увійти в зиму, маючи не менше п’яти листочків та діаметр кореневої шийки 1,5 см. Це забезпечить нормальну перезимівлю. Вегатаційний період при цьому має становити приблизно 60 днів. Відповідно, в Україні починають сіяти озимий ріпак десь із 10 серпня. Тут багато залежить від регіональних ґрунтово-кліматичних особливостей, і фактору наявності вологи в ґрунті. На заході України сума температур до настання стійких холодів буде меншою, а тому там ріпак зазвичай сіють раніше. Однією із ключових переваг гібридів ВНІС є рівномірність їх розвитку. Посіви повинні встигнути сформувати нормальну кореневу систему та листову частину, тим більш що з осені закладаються генеративні органи. Разом з тим неприпустимим є надмірний розвиток рослин, що можливо регулювати впродовж осінньої вегетації, – стверджує вчений агроном Володимир Скорик.

Фахівець радить особливо ретельно підходити до обробітку ґрунту під озимий ріпак, формуючи дрібногрудкувату структуру його верхнього шару. Перед посівом необхідно внести повну дозу фосфору і калію, а сірки та азоту від 30 до 50% необхідної для запланованого врожаю норми. Решту добрив можна вносити вже навесні у якості підживлення посівів. Ключовими елементами для цієї культури, окрім азоту та калію, є також сірка та бор.

– Саме бор відповідає за формування генеративних органів, тому від його правильного та своєчасного внесення суттєвим чином залежить майбутня врожайність ріпаку. Бажано провадити не лише позакореневі підживлення, але й вносити перед сівбою добрива на кшталт борофоски. Сірка може вноситися одноразово перед сівбою, або ж восени та навесні у вигляді сульфатів, – рекомендує Володимир Скорик.

Агроном наголошує на ключовій ролі регуляторів росту під час вирощування озимого ріпаку, які потрібно вносити не лише восени, але й навесні – для запобігання формування рослинами надмірної вегетативної маси на високих агрофонах. І, звичайно ж, слід обрати по-справжньому ефективний ґрунтовий гербіцид, незалежно від того, який гібрид ріпаку вирощується.

– Кожен аграрій обирає власну технологію вирощування, орієнтуючись на розраховану рентабельність виробництва. Однак якщо правильно дотримуватися рекомендованої технології, то можна мати чудові результати по врожайності. Скажімо, наш новий гібрид Редстоун, посіяний у Херсонській області поблизу Каховки, наразі виглядає на усі 40 ц/га. І це без жодного зрошення, – наводить приклад Володимир Скорик.

Редстоун – це простий ранньостиглий гібрид інтенсивного типу, який, зокрема, характеризується високою стійкістю до осипання. Середня врожайність за роки випробування у нього якраз перебуває у межах 38-45 ц/га, чим гібрид завдячує також винятковій зимо- та посухостійкості та низькій вразливості до більшості захворювань ріпаку.

На ринку України в цьому році з’явилися довгоочікувані гібриди ріпаку Паркер та Халк.

Перший гібрид – стійкий до гербіцидів імідазолінонової групи і придатний для ранніх строків посіву, однак при цьому, що важливо, Паркер – не схильний до переростання восени. Гібрид також характеризується стійкістю до посухи та осипання при перестою.

Другий гібрид Халк формує компактну розетку і має повільне весняне відростання, що забезпечує стійкість до приморозків в критичні фази. Ясна річ, цей гібрид має високу зимостійкість, а також посухостійкість. При цьому Халк є пластичним до різноманітних умов вирощування.

Ще одна цьогорічна новинка Всеукраїнського наукового інституту селекції – стійкий до гербіцидів групи імідазолінонів гібрид Грім. Це ранньостиглий гібрид, потенціал врожайності якого сягає 71 ц/га (!), а на демонстраційних посівах зафіксовано вражаючі 52 ц/га. Виняткова посухо- та зимостійкість, стійкість до вилягання та осипання поєднані із низькою вразливістю до майже усіх поширених в Україні захворювань ріпаку. Грім – це потужний пластичний гібрид із швидким весняним відростанням, що дає змогу ефективно використовувати весняну вологу.

Обов’язково слід згадати і про вже чудово випробуваний у товарних посівах в Україні гібрид Блекстоун, також стійкий до імідазолінонової групи. Блекстоун вирізняється винятковою посухостійкістю та, що важливо, стійкістю до пошкодження ріпаковим квіткоїдом. При цьому вегетаційний період його становить 295-300 днів. Потенціал врожайності Блекстоуна також вражає і сягає 72 ц/га, а результати у демонстраційних посівах перебувають у межах 45-46 ц/га.

Гібриди Редстоун та Блекстоун успішно пройшли сортовипробування та наразі перебувають на фінальному етапі реєстрації. Загалом гібриди озимого ріпаку селекції ВНІС задовольнять вимоги будь-якого господарства на території України. Науковцям ВНІС вдалося досягти світової якості власних гібридів, і що важливо, забезпечити суттєво нижчу вартість посівного матеріалу. На їх користь свідчить і те, що географія і площа посівів озимого ріпаку Всеукраїнського наукового інституту селекції з кожним роком істотно зростає завдяки стабільним високим результатам по врожайності і, звичайно ж, – по рентабельності.

ТОВ «АПК ВНІС» Клієнтська підтримка: 0-800-302-032 (дзвінки в межах України безкоштовні)

Прочитано 1288 разів