Пятница, 27 Апрель 2018 11:34

Класика – завжди в моді. Особливості вирощування соняшнику за класичною технологією

proba 3-800x800На сьогоднішній день соняшник є однією з найприбутковіших сільськогосподарських культур України. Саме тому спостерігаємо високу насиченість цією культурою сівозмін у південних та південно-східних областях. Однак при вирощуванні соняшнику однією з головних проблем є боротьба із бур’янами в польових умовах. У багатьох країнах світу така культура як соняшник не вирощується саме через відсутність ефективних засобів боротьби із небажаною рослинністю.

Основні системи захисту посівів соняшнику:


  • традиційна технологія вирощування;
  • технологія Express;
  • технологія Clearfield.

Визначальним фактором вибору системи захисту соняшника для українських господарств є рівень загрози з боку рослини-паразита – вовчка соняшникового (Orobanche cumana). В регіонах, де більшість полів заражені вовчком, технологія Clearfield є найбільш оптимальним вибором з огляду на її ефективність. Натомість за незначного поширення чи повної відсутності цієї рослини-паразита більш рентабельним може бути вирощування гібридів соняшнику за класичною технологією. Тим більш, що сьогодні в українському агросекторі відмінно себе зарекомендувала низка вітчизняних гібридів соняшнику, призначених для вирощування саме за традиційною технологією. Це гібриди Всеукраїнського наукового інституту селекції: Атілла, Заграва, Український F1 та Українське сонечко, генетичний потенціал яких дає змогу стабільно збирати від 30 ц/га і більше, залежно від ґрунтово-кліматичних умов. Традиційна технологія дозволяє вирощувати соняшник будь-яких сортів та гібридів у різних ґрунтово-кліматичних зонах з певними особливостями застосування хімічних засобів захисту в конкретних умовах. Ця технологія передбачає застосування ґрунтових гербіцидів згідно з рекомендаціями виробників препаратів.

Найбільш відомими і поширеними хімічними діючими речовинами ґрунтової дії є:

1. Ацетохлор. Перевага: найбільш доступний за ціною препарат. Недоліки: короткий період ґрунтової дії, неповний спектр контрольованих бур’янів, можлива фітотоксична дія після зливових опадів, або на перезволожених ґрунтах. Препарат вимагає обов’язкової заробки в ґрунт, незадовільно контролює бур’яни в умовах сухого верхнього шару ґрунту, застосовується тільки досходово.

2. Прометрин. Переваги: широкий спектр контролю дводольних, придатний для використання на всіх типах ґрунтів, довготривала пролонгована ґрунтова дія, може вноситися в бакових сумішах з іншими препаратами. Недолік: обмежений контроль злакових бур’янів.

3. Пропізохлор. Переваги: широкий спектр контролю злакових та дводольних бур’янів, подовжена пролонгована ґрунтова дія, можливість використання по сходах культури, не потребує заробки в ґрунт, виключає прояв фітотоксичності, немає обмежень в сівозміні. Недолік: велика норма витрати робочого розчину.

4. S-метолахлор та тербутилазин. Переваги: комплексний контроль основних однорічних бур’янів, тривалий період захисної дії (6-8 тижнів), відсутність фітотоксичності на соняшник і сою порівняно з гербіцидами на основі ацетохлору, відсутність проблем післядії та резистентності. Недолік: при зливових опадах, в місцях підтоплення та при потраплянні на листя соняшнику можливе пригнічення чи загибель проростків.

За дотримання всіх вимог до технології застосування ґрунтових гербіцидів можна забезпечити якісний контроль однорічних дводольних та злакових бур’янів в посівах соняшнику.

Доречно згадати і про міжрядний обробіток ґрунту в посівах соняшнику при застосуванні будь-якої технології вирощування. Цю технологічну операцію ще називають «сухим поливом», оскільки рихлення ґрунту в міжряддях забезпечує часткове знищення бур’янів і руйнування ґрунтових капілярів, через які випаровується волога.

Звертаємо увагу, що будь-який технологічний процес повинен бути спрямований на отримання максимального врожаю зерна. Тому вибір технології залишається за агровиробником.

Впродовж останніх років високу рентабельність вирощування показують гібриди Всеукраїнського наукового інституту селекції (ВНІС). Вони призначені для вирощування за класичною технологією – Атілла, Заграва, Український F1 та Українське сонечко. Для них характерна стабільна врожайність в різних ґрунтово-кліматичних умовах.

Українське сонечко належить до ультраскоростиглих посухостійких гібридів соняшнику, призначених для вирощування на усіх типах ґрунтів. Придатний для висіву після збору ранніх зернових, пожнивно, забезпечуючи пристойний другий врожай на тому ж полі (до 2,5 т/га). Потенціал врожайності Українського сонечка сягає 4,2 т/га, а середня врожайність впродовж багатьох років вирощування становила 3,41 т/га. Зазначимо, що гібрид характеризується високою посухостійкістю, стійкістю до іржі, фомозу та сірої гнилі.

Особливістю гібриду Заграва є його висока конкурентна здатність у відношенні до бур’янів на ранніх етапах розвитку рослин. Вегетаційний період Заграви становить 100-108 днів. Потенціал врожайності гібриду – 5,2 т/га, вміст олії становить 50-52%. Досить важливою є висока нектарна продуктивність Заграви, що розширює можливості господарств, які його вирощують. Цей гібрид має високу посухостійкість, він є генетично стійким до фомозу, іржі та сірої гнилі. Завдяки високій холодостійкості даний гібрид рекомендується для ранніх строків сівби.

Український F1 – це ранньостиглий гібрид, вміст олії в насінні якого сягає 51%. Зафіксована під час випробувань середня врожайність Українського F1 становить 3,5 т/га, хоча потенціал гібриду сягає 5,2 т/га. Гібрид характеризується високою стійкістю до полягання та осипання, посухостійкий та добре опирається практично усім найпоширенішим захворюванням соняшнику, особливо іржі. Український F1 придатний для екстенсивної технології вирощування.

Цікавою і вже перевіреною новинкою компанії ВНІС є ультраранній гібрид Атілла, період вегетації якого становить 95-100 днів. Головною перевагою Атілли є надзвичайна стійкість до хвороб та стресових факторів, що разом із невибагливістю до типів ґрунту робить його бажаним гостем на полях усіх регіонів України, особливо на Півдні, враховуючи те, що цей гібрид стійкий до шести рас вовчка. При цьому гібрид має високу натуру зерна, істотний потенціал врожайності, і, що важливо, під час випробувань показав чудові результати. Гібрид Атілла характеризується високою адаптивністю, тобто здатністю гібрида давати високий урожай в різних зонах і за різних умов. Середня врожайність склала 3,92 т/га у зоні достатнього зволоження (Житомирська, Київська, Львівська обл.) та від 2,04 до 3,45 ц/га у лісостеповій та степовій зонах (Черкаська, Полтавська, Луганська, Миколаївська та Херсонська обл.).

Тому гібрид Атілла, разом із Загравою та Українським сонечком, може стати основою класичної технології вирощування соняшнику у будь-якому господарстві.

Назва гібриду

Вегетаційний період

Потенціал 
врожайності 
(т/га)

Середня врожайність в зоні Степу (т/га), 2017 р.

Середня врожайність в зоні Степу, зрошення (т/га), 2017 р.

Середня врожайність в зоні Лісостепу (т/га), 2017 р

Середня врожайність в зоні Полісся (т/га), 2017 р.

Український 
F1

105-108 дн.

5,2

1,54

3,47

2,95

3,25

Українське сонечко

90-95 
дн.

4,2

1,49

3,13

2,59

3,61

Заграва

100-108 дн.

5,2

1,45

3,41

2,67

3,27

Атілла

95-100 дн.

5,2

1,63

3,45

2,84

3,56ТОВ «АПК ВНІС» Клієнтська підтримка: 0-800-302-032 (дзвінки в межах України безкоштовні)
Прочитано 1464 разів