Понедельник, 16 Апрель 2018 14:46

Сепаратори САД. Обирайте найкраще

Сепаратори САД. Обирайте найкраще
ПСП «Дружба», що в Семенівському районі на Полтавщині, одне з найбільших сільгосппідприємств. В обробітку тут до восьми тисяч гектарів землі. Голова наглядової ради холдингу Сергій Васильович Семігрієнко опікується аж шістьма напрямками розвитку. Одним з пріоритетів є вирощування сільськогосподарської продукції.

– Яка сівозміна в ПСП «Дружба»? – запитую агронома Анатолія Олександровича Шевченка.

– Ми вирощуємо буряк, який займає від 600 до 1000 площі. Під кукурудзу відведено 3000 га, під сою – 1200 га, а під озимі ячмінь та пшеницю – 1700 га. А також соняшник займає 1000 гектарів, – розповідає Анатолій Олександрович. – Значне місце в структурі нашого підприємства належить бджільництву, на сьогодні маємо чотири тисячі вуликів, завдання на наступний рік – довести їх кількість до восьми тисяч. У майбутньому тут буде найбільша пасіка в Європі.

– Маєте спеціальну культуру для збору меду? – продовжую розмову з агрономом.

– Так. Медоноси в земельній структурі ПСП «Дружба» займають площу 2000 гектарів. Серед поширених рослин у нас росте фацелія, коріандр, гречка, соняшник, а також гірчиця біла. А ще ми вивчаємо двадцять нових медоносів, їх розвиток на наших землях і в даній кліматичній зоні. Маємо насіння таких культур, самі виростили три кілограми огіркової трави, потроху впроваджуємо в практику використання в якості медоносів різноманітні дерева, кущі, серед яких липа, іван-чай та інші.

– Чим ще займається підприємство?

– Ще один напрямок має назву САПСАН. Це мисливство, розведення риби, а також зелений туризм. До речі, саме зелений туризм нині особливо популярний. На березі озера загальною площею 280 гектарів побудували комфортабельні будиночки, які здаємо бажаючим. Для відпочинку пропонуємо риболовлю, територія обладнана всім необхідним для приготування шашлику та іншого. Серед новинок – апібудиночки. Вони зроблені у вигляді пірамід, аби людина змогла найбільш якісно насолодитися перевагами бджолиної терапії.

– Своєрідний санаторій на бджолах? – жартую зі співрозмовником.

– Так, але набагато краще і ефективніше. Особливо ефективно у нас розвивається торгівля, – продовжує розповідь Анатолій Олександрович, – продаємо власну продукцію.

– Яку саме?

– Всі види овочів. Підкреслюю – абсолютно всі: мед, продукцію бджільництва – зокрема три види медовухи та багато іншого.

– Певно, маєте значну кількість працюючих?

– Судіть самі! Наприклад, новорічний корпоратив відвідали 600 чоловік. У власному ресторані, розрахованому на 90 місць, організовували святкування декілька разів поспіль.

– Розкажіть, будь ласка, про використання сепараторів аеродинамічних САД.

– Ми маємо вже три таких агрегати. Спочатку купили сепаратор, розрахований на десять тонн зерна, пізніше, через певний проміжок часу придбали два двадцятитонника. Зазначу, що вони у нас постійно в роботі. Ми їх дещо вдосконалили, поставили на дерев’яні смужки, і тепер переміщуємо туди, де потрібно. Створили навіть цілу лінію з них, на якій виконуємо сушку і первинне очищення насіння. Використання сепараторів САД дуже добре як для первинного обробітку, так і для відбору елітного насіння. Зазначу, що ми дуже задоволені сепараторами. Сепаратор САД дуже простий і зрозумілий аграріям, а тому легкий у використанні і ефективно працює.

Машини для очищення зерна використовують в своїй основі взаємодію сильного потоку повітря із зерном, яке сиплеться в це повітря.

САД підвищує врожайність на 4-6 ц/га. Все елітне насіння ми пропускаємо через сепаратори, – продовжує розповідь агроном. – Дивіться, питома вага у зерна різна. Наука встановила, і ми своїм досвідом підтверджуємо, що важче зерно набагато життєздатніше, дає кращу схожість. Ми випробували це на німецькому сорті насіння сої. Купили еліту. Те зерно, яке пропустили через аеродинамічний сепаратор, дало на 4 ц/га більшу врожайність. Хоча не відмовляємося і від першої репродукції закордонного насіння.
Сепаратори САД. Обирайте найкраще
– Анатолію Олександровичу, ваше підприємство велике, активне, а тому, напевно, є, так би мовити, містоутворюючим в регіоні?

– Так, дійсно. Велике значення має те, що господар місцевий. І результат гарний, а головне – діти не шукають кращої долі, а лишаються на підприємстві. Один син керує торгівлею, другий має сад, землю. Це показово. Люди не збираються нікуди від’їжджати, а тому є і стабільність, і розвиток.

Якою б пізньою не була весна, в поле доведеться виходити кожному сільгосптоваровиробнику. Справжні господарі завчасно готують до посівної кампанії не лише землю і техніку, а й насіння. Відомо ж, що посієш – те й пожнеш. Якщо селянин кладе в ґрунт неякісне насіння, то всі досягнення аграрної науки і агротехнології втрачають свою ефективність. На заводі «АЕРОМЕХ», який розташований в місті Кремінна Луганської області, виробляють обладнання, що здійснює очищення і калібрування зерна. Сепаратори аеродинамічні САД дозволяють хліборобам використовувати унікальну технологію очищення зерна. Саме вони мають особливу популярність на Україні, а також за її межами.

***

Серед активних користувачів САДу Максим Миколайович Дяченко (ФОП Дяченко М.М. Гребінківський район, село Кулаженці).

Колишній вчитель у 2006 році взяв у оренду 200 гектарів землі і почав сіяти на них пшеницю, ячмінь, сою, кукурудзу та соняшник. Нині це успішний фермер, який не лише створив робочі місця, чим забезпечив людей зайнятістю і доходом, а й активно допомагає школі, дитсадку, сільській раді розчищати сніг, забезпечувати установи дровами, вивозити сміття та ін. Крім вирощування зернових та технічних культур підприємець займається допоміжною діяльністю у рослинництві – надає послуги оранки, збирання, віяння, калібрування зерна, іншими словами – підготовки посівного матеріалу.

– Саме для цієї мети я і придбав у свій час сепаратор аеродинамічний САД-5, – розповідає Максим Миколайович. – Переконався, що це якісно. Але у нього була дуже мала продуктивність для мене. Тому скористався послугою для партнерів, яка дає можливість замінити САД-5. Прийняв рішення, купити більш продуктивний сепаратор. Була поставлена чітка умова – зберегти якість і збільшити продуктивність. Партнери мені порекомендували САД-10. Ми ним дуже задоволені! Я і всім знайомим раджу.

– Чому вибрали продукцію саме заводу «АЕРОМЕХ»?

– Таку ж продукцію виробляють і в Харкові, – говорить фермер. – Дійсно, є аналог, є конкуренція. Але коли я спочатку запланував купити сепаратор, то поцікавився у тих людей, які вже мали даний механізм. Виявилося, що в харківських сепараторах відсутній вібролоток. через це у них часто забивається прохід зерна, або насіння пересипається нерівномірно; а у САДа, саме за рахунок вібролотка не забивається прохід зерна, і кожна зернинка розтрушується по всій ширині. Проходить якісніша продувка, і отримуємо кращий результат.

– Які культури ви пропускаєте через сепаратор?

– Ефективно використовується пшениця, ячмінь, соя. Спробували ще й сочевицю, яку нещодавно привезли колеги. Лишилися дуже задоволеними. Гарний результат у гречки, яку теж почали прочищати в цьому році. Все залежить від об’ємів.

– Тобто об’єми у вас збільшилися?

– Звичайно. Через це я змушений був повернути САД-5 виробникам, які успішно продали агрегат, а мені привезли САД-10 для господарювання. За таке порозуміння і допомогу я дуже їм вдячний. З ними маю нормальні партнерські стосунки, і тепер вже навіть консультую людей свого регіону з цього приводу.

– Своєрідний менеджер-консультант?

– Саме так, – посміхається Максим Миколайович.


***

Ще перед війною побував у Луганську, де раніше розміщався завод, і там придбав аеродинамічний сепаратор.

– САД за моїм проханням дещо удосконалили, – розповідає підприємець, – його зробили з циклоном, та з завантажувальним і вивантажувальним шнеками, а також поставили на колеса. Він самохідний. До того ж в ньому є електромотор, який використовує до 15 кВт енергії.

– Олександре Петровичу, а яке зерно Ви сипите в сепаратор?

– Продукція завантажується відразу з поля. Він дуже зручний у використанні і мінімально затратний в плані робочої сили. Якщо зерно сухе, агрегат обслуговує одна людина. Коли соя волога, ставимо решето. Соя у нас завжди ідеальна.

– А чому саме соя? – продовжую бесіду з аграрієм.

– Справа в тім, що основна культура, яку вирощуємо на 320 гектарах землі – це соя. Тільки в цьому році вперше посіяли кукурудзу. Із соєю ми вже маємо певний досвід, відповідно культура гарної якості. Трейдери продали сою з мого поля в Німеччину. Бере сою і запорізька фірма «Сирена». До того ж рослина добре очищена і відкалібрована. Адже САД і чистить, і калібрує, а посівне зерно в ньому не травмується.

Ще один фактор, який вплинув на пріоритет сої в моєму господарстві – аналіз землі. Згідно з даними експертизи, ми і стали тут сіяти найбільш рентабельну культуру. Хоча треба зазначити, що є ділянки, які взагалі дуже мало родять. Загалом же – принцип один: якщо до землі з розумом, то є і віддача. (Не заважало б лише керівництво).

– Розкажіть, будь ласка, про господарство.

– Наше підприємство займає близько 8% площі серед загальної кількості землі сільської ради. Це все паї. Люди на пай отримують 10% від вартості. Сам пай становить близько трьох гектарів. У 2017 році купили в лізинговий кредит новий комбайн «Нью Голланд (CR790)».

Я проживаю у Запоріжжі, а тут, в селі Попівка, маю десять офіційних працівників. А ще я депутат сільської ради. Спільно з сільською радою зробили освітлення вулиці Долина, – поділився Олександр Петрович.

Йдемо на тік. Сепаратор знаходиться в робочому стані, готовий приймати для очищення насіння. Господар показує фотографії, коли агрегат був у роботі. Зрозуміло, що механізм корисний і потрібний.

***

Олександр Петрович Ярошенко керівник ТОВ «Залісся 2007», що в селі Попівка Миргородського району на Полтавщині, познайомився з представниками заводу «АЕРОМЕХ» на виставці в Києві.

Про те, що САД – важлива складова в агробізнесі, говорять також і в ПП «Житниця 2010», яке знаходиться в селі Розсошинці Полтавського району. Керівник Володимир Борисович Вакарюк.

Працівники радо показують сепаратор і розповідають, що саме він дуже добре очищає пшеницю, сою, кукурудзу, насіння соняшника. Цей сепаратор придбали влітку 2017 року. Отже на підприємстві знаходиться вже півроку. За цей час стало зрозуміло, що САД здійснює успішно очищення з поля. На посів відбирається краще зерно, бо половинки і биті насінини відразу ж відходять. Очистка тонка і робиться за необхідністю. А загалом, дуже якісна. І дає гарний результат.

Таким чином, можна переконатися, що економити на якісному врожаї зовсім не варто. Товаровиробники, дбаючи про відмінний результат, повинні дослухатися до науки, впроваджуючи нові сучасні технології – а отже активно використовувати сепаратори САД заводу «АЕРОМЕХ». Ці чудові механізми з яскравих новинок перейшли до розряду обов’язкових умов сьогодення.

ІРИНА ЛИТВИНЕНКО
Прочитано 1139 разів