Понедельник, 16 Апрель 2018 13:54

Закон № 6693: пастка криється в деталях

 Закон № 6693: пастка криється в деталях20 березня 2018 року українські законодавці після бурхливих дебатів ухвалили в другому читанні Закон України № 6693 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розвитку виробництва терруарних вин та натуральних медових напоїв», який із нетерпінням чекали дрібні винороби. Цей документ передбачає спрощену процедуру ліцензування виробництва для малих виробників виноробної продукції на основі декларативного принципу.

Винороби, які виготовляють вино із власного винограду, зможуть отримати ліцензію на виробництво без проходження атестації, але за умови відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства для малих виробництв виноробної продукції. Контроль якості та безпеки виноградних та плодово-ягідних вин і медових напоїв має здійснюватися акредитованою лабораторією, уповноваженою компетентним органом.

Згідно із законом, дрібним виробником вина може вважатися такий суб’єкт господарювання, який здійснює виробництво за повним технологічним циклом без додавання спирту та розливає у споживчу тару вина виноградні, плодово-ягідні або напої медові в об’ємі, що не перевищує 10000 декалітрів на рік, з виноматеріалів виключно власного виробництва (плодів, ягід, винограду, меду).

Після того, як закон буде підписаний Президентом України, підприємство одержуватиме ліцензію шляхом подання декларації до фіскальної служби, як це робиться у багатьох розвинених країнах світу, у тому документі фермер вказує площу виноградників, орієнтовні обсяги виробництва тощо. Незалежно від того, видав фіскальний орган ліцензію, чи ні виробник може починати працювати та реалізовувати свою продукцію легально в торговій мережі. Плата за ліцензію буде суто символічною. Щоправда, форми декларації ще немає, вона буде визначена у підзаконному акті.

Цей закон і справді вистражданий. І щоб оцінити важливість події, треба нагадати передісторію його ухвалення. Великі винороби довго лобіювали закони, які усунули б із ринку дрібноту і, зрештою, свого добилися. З 1 січня 2007 року було введено з дію Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо плати за ліцензії та акцизного збору на виробництво спиртів, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та внесені зміни до частини четвертої статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», якими встановлено річну плату за ліцензію на право оптової торгівлі алкогольними напоями у розмірі 500000 гривень.

Ці закони призвели до створення неконкурентних умов між товаровиробниками, закриття малих виноробних підприємств, які виробляли продукцію виключно з самостійно вирощених плодів, ягід, винограду, та посилили монополізацію ринку виноградного вина.

Майже десять років знадобилося дрібним виноробам, щоб переконати законодавців у необхідності скасування драконівської норми, що вимагає сплати за ліцензію у розмірі півмільйона грн. 13 жовтня 2016 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» щодо оптової торгівлі алкогольними напоями, виготовленими з власного (не придбаного) виноматеріалу», який скасував ліцензію для виробників вин виноградних, вин плодово-ягідних або напоїв медових із виноматеріалів виключно власного виробництва.

Однак і цю перемогу не можна було назвати остаточною, бо щоб здобути право на виробництво вина, фермеру треба було обійти 16 інстанцій та одержати 140 дозвільних документів.

Крапку в цій бюрократичній круговерті може поставити закон № 6693.

«Це велика перемога дрібних (гаражних) виноробів, – вважає голова Громадської спілки «Укрсадвинпром» Володимир Печко. – Закон дасть потужний поштовх розвитку галузі. Нещодавно я зустрічався з виноградарями Одещини, які скаржилися на те, що змушені були реалізувати виноград за мізерною ціною – 6-7 грн за кг. Так от, вони кажуть, навіщо ж ми будемо за безцінь продавати свої ягоди винзаводам, якщо самі можемо зробити продукт на основі місцевих технологій і закласти туди додану вартість. Я власник пасіки, виробляю мед, але не реалізую його, бо ціна на нього дуже низька –43-45 кг/кг. Але з одного кг меду можу виготовити 5 л медового напою і продати його по 70 грн/л, що відтепер дозволяє закон № 6693. До речі, українські медові напої дуже славляться, наприклад, «Барабашівський напій» у 2017 році на Всесвітній Апімондії в Туреччині посів друге місце серед питних медів»…

Володимир Печко також повідомив, що при ГС «Укрсадвинпром» створено галузеву дегустаційну комісію, яка буде оцінювати та затверджувати нові зразки продукції учасників ринку. Виробники вже можуть звертатися до цього органу. 5 квітня цього року відбудеться перша дегустація, в якій візьмуть участь малі і великі винороби.

«Захоплена настороженість, із таким настроєм я зустрів звістку про ухвалення цього закону, – говорить відомий виробник органічних вин із Одещини Валерій Петров, – в принципі, потенціал цього закону колосальний, велика подяка працівникам міністерства, народним депутатам, асоціаціям, які над ним працювали, і якби Україна одержала такий документ ще десять років тому, то мала б виноробство не гірше, ніж у Франції. Але мій багаторічний досвід підказує: не кажи гоп, поки не перескочиш. Скільки було вже прекрасних законів, які знівелювали підзаконні акти. А тому, знаючи сумну українську бюрократичну традицію, ми боїмося, що і з цим законом буде те ж саме. Однією рукою можуть дати, іншою забрати. Адже пастки, як правило, криються в деталях. А тому сьогодні ми завмерли і з хвилюванням чекаємо закінчення цього процесу. Які постанови прийме Уряд, які положення напише Мінагрополітики, які інструкції запропонує Держпродспоживслужба. До мене раз на три роки приходять інспектори, щоб перевірити стан металевих цистерн для зберігання вина, чи бува не всохли, чи не розширилися. В результаті маю сплатити їм за цю безглузду операцію по тисячі грн за тонну об’єму. В новому законі про такі моменти нічого не сказано. Але, звичайно, ж сподіваємося на краще…

Прочитано 1149 разів