Понедельник, 16 Апрель 2018 11:27

Армагедон – флагман гібридів нового покоління

ВнісДану статтю, в якій піде розповідь про успіхи вітчизняної селекції в галузі насінництва, хотілося б розпочати із подяки всім українським аграріям – від маленьких фермерських господарств до великих агрофірм. Наша вдячність за визнання здобутків Всеукраїнського наукового інституту селекції в галузі насінництва знаходить підтвердження в нашій роботі – створенні нових гібридів.

Визнання діяльності компанії ВНІС, яка ведеться на засадах широкої співпраці із провідними світовими та вітчизняними науковими установами, відображається в прагматичному матеріальному світі значними площами посівів та високими врожаями. Це визнання – у кількості фермерських господарств, що засівають нашим насінням свої поля, у зацікавленості торгових компаній, що охоче поширюють насіння 
Всеукраїнського наукового інститут селекції (ВНІС).

Слід відзначити, що, попри труднощі ведення діяльності у складних умовах пострадянського простору, на початку 90-х років минулого сторіччя вітчизняна селекція не тільки «не загубилась», а й успішно пройшла своєрідну школу виживання. Кожен, хто буває на сільськогосподарських виставках, може відзначити, що українські селекційні компанії із року в рік стають все потужнішими, нарощують асортимент і вже давно як за якістю підготовки насіння, так і за продуктивністю створених гібридів не поступаються закордонним компаніям.

Суттєво сприяє росту вітчизняної селекції і забезпеченню державної безпеки в сфері насінництва розвиток агрономічної освіти в Україні. Вплив Всеукраїнського наукового інституту селекції на цей процес є досить потужним – на селекційних ділянках та в молекулярно-біологічній лабораторії проходять практику студенти та навчаються аспіранти Уманського національного університету садівництва і Національного університету біоресурсів та природокористування України. Створена потужна наукова база дає змогу включити молодих фахівців у безпосередній процес створення сортів і гібридів важливих сільськогосподарських культур, так би мовити «від гена до поля».

Інститут селекції ВНІС за понад 20-річну історію плідної роботи у галузі селекції має в своєму портфоліо 11 гібридів соняшнику, як звичайних, так і стійких до гербіцидів, що містять трибенурон-метил та гербіцидів імідазолінонової групи, два сорти соняшнику, десять гібридів кукурудзи, зернові та технічні культури, що внесено до Реєстру сортів рослин України. Серед еталонів наших досягнень слід особливо виокремити унікальний гібрид соняшнику, який набув неординарну назву завдяки своїм надзвичайним властивостям – Армагедон.

Використовуючи власні винаходи на основі загальнодоступних стійких до гербіцидів форм, ВНІС проводить широку програму із створення аналогів вже зареєстрованих та з розробки нових гібридів соняшнику, стійких до гербіцидів класу імідазолінонів (так званих IMI-гібридів). На ринку України до останнього часу були присутні лише IMI-гібриди соняшнику виробництва закордонних компаній. Всеукраїнський науковий інститут селекції пропонує сільськогосподарському виробникові адаптовані до наших умов вітчизняні гібриди соняшника, які дають змогу використовувати нові технології боротьби із бур’янами у посівах цієї культури.

Починаючі з 1992 року і донині компанія BASF використовує систему Clearfield® – унікальну комбінацію імідазолінонових гербіцидів (Євро-Лайтнінг) та високоврожайних гібридів соняшнику, стійких до цього препарату. Євро-Лайтнінг має системну дію на однорічні і багаторічні дводольні та злакові бур’яни, у тому числі на амброзію, осоти, канатник, а також на соняшниковий вовчок. Гербіцид також має ґрунтову дію проти наступних хвиль бур’янів.

Щоб забезпечити найефективніше знищення бур’янів, селекціонери ВНІС провели цікаву та кропітку роботу, в якій було враховано як особливості гербіцидів, так і гібридів, що обробляються гербіцидами імідазолінонової групи. Саме такий підхід є передумовою виведення стійких до специфічних гербіцидів гібридів соняшнику. Результатом цієї роботи стало створення трьох нових ІМІ-гібридів: Армагедон, Карлос 105 та Карлос 115.

Армагедон – це сучасний ранньостиглий гібрид стійкий до гербіцидів імідазолінонової групи, з вегетаційним періодом 110 днів. Потенціал врожайності Армагедону сягає 53 ц/га. Генетично обумовлена стійкість до A-F рас вовчка, несправжньої борошнистої роси, а також активна реакція на добрива, стійкість до вилягання та посухостійкість особливо виділяють Армагедон серед інших гібридів.

Стабільно висока середня врожайність на рівні більше 25 ц/га та відносно невисока вартість за посівну одиницю мають очевидні переваги для аграрія, який постійно змушений робити вибір на користь першого – показників врожайності чи другого – ціни насіння.

То в чому ж полягає особливість гібриду Армагедон?

По-перше, варто акцентувати увагу на подвійному захисті та можливості контролю соняшникового вовчка: у гібриді поєднано два різні типи впливу, а саме – генетична стійкість, яка обумовлена наявністю останнього гену стійкості проти вовчка, та хімічний контроль сходів соняшнику. Саме комплексність та системність не дадуть жодного шансу соняшниковому вовчку впродовж всього вегетаційного періоду культури – від самих ранніх до пізніх атак.

По-друге, обробку гербіцидом можна проводити в оптимальний період – ви самостійно обираєте найбільш уразливу фазу розвитку вовчка для повного його знищення. Гнучкість внесення обраної відповідно до поточних потреб дози забезпечує можливість управління післядією гербіциду.

За останні роки гібрид проявив себе щонайкраще на полях по всій Україні. Але окремо слід наголосити, що гібрид Армагедон – це ефективне вирішення багатьох проблем, що виникають у посушливих умовах на півдні та південному сході України. Чисті посіви, відсутність бур’янів та соняшникового вовчка не лише матимуть привабливий вигляд і тішитимуть дбайливого господаря, а й забезпечать чималий фінансовий прибуток від високого врожаю.

У 2017 році до державного реєстру сортів України внесено ще два нових гібриди соняшнику, стійкі до гербіцидів імідазолінонової групи (IMI) – Карлос 105 та Карлос 115.

Карлос 105 – ранньостиглий гібрид, з вегетаційним періодом 105 днів, помірно інтенсивного типу з добрими темпами росту на початкових етапах розвитку, гнучкий до строків висіву. Потенціал врожайності сягає 50 ц/га, середня врожайність становить 36 ц/га. Гібрид вирізняється особливою посухостійкістю.

Карлос 115 – гібрид інтенсивного типу, що характеризується високим потенціалом урожайності – на рівні 52 ц/га. Середню врожайність за роки випробування зафіксовано на рівні 37 ц/га. Найбільшу віддачу має на потужних родючих ґрунтах. Є середньораннім гібридом, із вегетаційним періодом 115 днів. Ще однією особливістю даного гібриду є висока облистяність, крупний і тонкий кошик. Карлос 115 вирізняється високим рівнем олійності – до 52%.

Важливо!

Все насіння гібридів соняшнику селекції ВНІС фасується у фірмові мішки з номерними етикетками, забезпеченими додатковою системою захисту – голограмою з логотипом ВНІС. Будь-яке інше фасування свідчить про фальсифікацію насіння.
ТОВ «АПК ВНІС» Клієнтська підтримка: 0-800-302-032 (дзвінки в межах України безкоштовні)
Прочитано 1087 разів