Понедельник, 02 Апрель 2018 09:59

Коли і як сіяти НУТ – актуальне питання

Коли і як сіяти НУТ – актуальне питанняНа календарі вже минає перший місяць весни, а за вікном все ще зимова погода. А втім ось-ось остаточно прийде тепло і на полях почнеться інтенсивна робота. Наші аграрії-нутовики вже здобули насіння, протруїли його і з нетерпінням чекають оптимальних строків сівби.

Одним із найбільш важливих питань у технології вирощування нуту є строки сівби

Два головних фактора: зволоженість ґрунту та засміченість поля бур’янами є вирішальними при виборі цього елементу. Насіння нуту для набухання і проростання потребує 140-160% вологи від їх маси, тому в районах, де часто спостерігаються весняні посухи, ранній строк найбільш прийнятний.

Нут має високий рівень холодостійкості, насіння починає проростати при температурі 2-3°С, але за таких умов сходи з’являються на 20-25 добу. При підвищенні температури до 12-14°С сходи можна отримати вже через 7-9 днів. Зазвичай нут сіють після ранніх зернових культур, коли ґрунт на глибині загортання насіння прогріється до 5-6°С. Глибина загортання залежить від вологості ґрунту, оптимальна – 6-8 см, а при посусі насіння все ж необхідно покласти у вологий шар – 9-10 (допустимо до 15 см).

Умови 2018 року у більшості регіонах України сприяли накопиченню достатньої кількості вологи у ґрунті, тому існує великий ризик появи масових сходів бур’янів у період проростання нуту, особливо при ранньому строку сівби. В такому випадку слід витримати паузу, дотриматися підвищення температури ґрунту до оптимальної, що дасть можливість механізовано позбутися проростків бур’янів та отримати дружні сходи нуту за короткий час.

Яку схему сівби нуту обрати?

Вибір способу сівби залежить від засміченості поля насінням бур’янів, вологозабезпеченості регіону, наявності в господарстві техніки для сівби та обробітку ґрунту тощо. Його можна сіяти як звичайним рядковим способом (15 см), так і стрічковим (60+15 см) або широкорядним способами (45, 60 або 70 см). На мою думку, широкорядний та стрічковий способи мають суттєві переваги. У таких посівах приґрунтовий шар краще провітрюється, погіршуючи таким чином умови для розвитку грибкових хвороб, можна передбачити механізовані способи боротьби із бур’янами, а в роки з недостатньою вологозабезпеченістю ці способи посіву значно продуктивніші.

Марно сподіватися, що одним із способів боротьби із бур’янами в посівах нуту є сівба суцільним способом збільшеною нормою.

Рослини нуту формують дрібні листочки і не утворюють достатню тінь для пригнічення бур’янистої рослинності, тому вони є слабим конкурентом. Від обраного способу сівби залежить і норма висіву насіння. Так, при рядковому рекомендується 500-550 тис./га схожих насінин (8-9 насінин/пог. м), при стрічковому – 400 (13-14 насінин/пог. м), а при широкорядному – 250-300 тис./га (16-18 насінин/пог. м). Важливою умовою отримання дружніх сходів є рівномірне загортання насіння на однакову глибину та у вологий шар ґрунту. Ефективним заходом для отримання рівномірних і дружніх сходів, особливо за посушливих умов, є коткування. Найкращий результат спостерігається при використанні кільчасто-шпорових котків.

Ми вже знаємо коли, чим і як сіяти нут. Завтра запланували сіяти, але ж насіння для формування високої продуктивності ще не підготовлене остаточно. Рослини нуту вступають у симбіоз з бактеріями виду Rhizobium ciceri і шляхом біологічної азотфіксації засвоюють із повітря до 80-150 кг/га азоту. За ефективного симбіозу стимулюється ріст і розвиток рослин нуту, збільшується продуктивність, посилюється стійкість до хвороб та шкідників.

Нут нова культура у сівозмінах України і тому у ґрунтах ще недостатньо природної популяції цієї бактерії, через те обробка насіння біопрепаратами високоефективних штамів є обов’язковою. Нітрагінізація нуту збільшує врожай насіння на 1,7-6,5 ц/га і підвищує вміст білка у насінні на 1,3-3,5%. Біопрепарат виробляється у рідкій або сипучій формах. Яка краще? За ефективністю вони рівноцінні, так як виробляються із використанням однакових штамів.

Обробку насіння біопрепаратами бульбочкових бактерій (інокуляцію, нітрагінізацію) слід проводити у день сівби, або за добу, у тіні навісу або у коморі, щоб запобігти дії прямих сонячних променів, які є згубними для мікроорганізмів.

ОЛЕГ БУШУЛЯН
канд. с.-г. наук, СГІ – НЦ НС, м. Одеса
Прочитано 5553 разів