Четверг, 22 Март 2018 15:59

«Грани» прибутку

«Грани» прибуткуРентабельність вирощування кукурудзи починається із продуманого підбору гібридів та врахування конкретних ґрунтово-кліматичних умов на полях господарства.

Врожай кукурудзи – страховий фонд успішного фінансового завершення сезону у будь-якому господарстві. Ця культура не підведе: вона добре зберігається, її завжди можна продати, і головне – розрахувати інвестиції у її вирощування таким чином, щоб отримати нормальний прибуток навіть на невисокому агрофоні. Хоча з цього моменту і починається мистецтво агронома і мистецтво керівника господарства, які повинні підібрати гібриди та технологію таким чином, щоб не просто отримати високий врожай, а ще й щось на ньому заробити.

Чого-чого, а насіння кукурудзи зарубіжної селекції в Україні не бракує. Фактично аграріям нав’язують думку, що обирати доводиться поміж одним закордонним виробником, другим закордонним виробником, третім… також закордонним виробником і так далі. Якщо ще декілька років тому більшість вітчизняних господарств перебували у фарватері такої штучної політики, то нині дедалі частіше ми спостерігаємо протилежний ефект. Сьогодні ми переходимо до якісно нового етапу у виборі насіння, коли ми враховуємо не гучне світове ім’я бренду, а суму капіталовкладень в один гектар і очікувану суму рентабельності вирощування. Ось тут у вітчизняної селекції конкуренти якщо і є, то почуваються вони вельми незатишно…

– Сьогодні в лінійці Всеукраїнського наукового інституту селекції є 11 зареєстрованих гібридів кукурудзи. Всі вони пройшли випробування не лише на демонстраційних полях, але й у товарних посівах. Останній фактор є визначальним для виробника з огляду на те, що господарства орієнтуються передусім на рентабельність виробництва, – зазначає генеральний директор ВНІС Мирослав Парій.

Наскільки складно сьогодні вирощувати кукурудзу в Україні? Здавалося б, ця культура впродовж десятиліть товарного виробництва вже вивчена вздовж і поперек, однак сьогодні маємо чимало проблем. Головною серед них є очевидно посушливі умови вирощування та наявність цілої низки стресових факторів, починаючи із пізніх приморозків, що пройшлися минулого року по молодих сходах, і закінчуючи гербіцидними стресами.

– Ясна річ, якщо три місяці поспіль не впаде жодної краплини дощу, то говорити про високий врожай не доводиться, незалежно від селекції та особливостей гібриду. Найбільш негативний вплив на майбутню врожайність спостерігається в тому разі, коли пік сонячної активності та посушливі умови припадають на фазу цвітіння. Висока температура і низька вологість повітря призводять до стерильності пилку кукурудзи, що впливає на ступінь запилення початків. Ми не можемо ніяк вплинути на природу, але маємо змогу знизити ризики, висіваючи гібриди із різним ФАО, – вважає Мирослав Парій.

Саме тому сьогодні визначальною рисою якісної селекції є не лише поєднання ознак високої врожайності та стійкості проти стресів у окремих гібридах, але й наявність широкої лінійки гібридів, яка дає змогу маневрувати відносно різних строків посіву, вегетації та дозрівання врожаю.

Раніше до вибору ФАО гібридів кукурудзи ставилися спрощено: чим більш ранній гібрид, тим менше йому потрібно вологи, але при цьому тим нижчою може бути врожайність. Сьогодні можливості вітчизняної селекції дозволяють запропонувати аграріям ранньостиглі гібриди (ФАО до 230) з потенціалом урожайності понад 10 т/га, «золоту середину» (ФАО 250-300) з урожайністю до 13-14 тонн та пізньостиглі гібриди (ФАО 320-370) з середньою врожайністю понад 15 т/га. Гібриди екологічно пластичні в різних ґрунтово-кліматичних умовах України і стабільні по врожайності на невисоких агрофонах.

Середньоранні гібриди Гран 220 та Амарок можуть вирощуватися як на товарне зерно, так і на силос. Потенціал врожайності тут сягає показника – 120 ц/га, в умовах північного Лісостепу та Полісся, а результати, отримані у товарних посівах центральних та південних областей, свідчать, що навіть за посушливих умовах ці гібриди із низьким ФАО забезпечують дуже пристойні результати. Гран 220 та Амарок досить пластичні гібриди і можуть висіватися за умов достатнього зволоження із густотою до 90-95 тисяч насінин на один гектар. Дуже органічно поєднуються посіви ранньостиглих гібридів (Гран 220, Амарок) з пізньостиглими (Тесла, Гран 1) для використання на силос. В цьому разі господарство отримує повноцінне зерно раннього гібриду та соковиту зелену силосну масу пізніх гібридів, провівши збирання поперек рядків. Це забезпечує максимальну кількість кормових одиниць та перетравного протеїну в силосній масі.

У сезоні, що минув, чудово себе зарекомендували в зерновому напрямку використання високоврожайний гібрид кукурудзи Гран 1 із ФАО 370 та унікальний посухостійкий гібрид Тесла із ФАО 350.

Гран 1 має кременисто-зубоподібне зерно оранжевого забарвлення та призначений для вирощування на зерно і силос. Також він придатний до використання на біоетанол та біогаз. Його потенціал врожайності сягає 155 ц/га, причому Гран 1 характеризується підвищеною стійкістю до вилягання, посухи, гельмінтоспоріозу, фузаріозу та пухирчастої сажки. В Калинівському районі Вінницької області у 2017 році цей гібрид на площі понад 120 га сформував урожайність 14,5 т/га при збиральній вологості зерна 20-22%. Визначальною перевагою обох цих гібридів є пластичність – Гран 1 вирізняється високою стійкістю до температурних стресів та нестачі вологи.

Гібрид Тесла ми недаремно назвали унікальним, оскільки виняткові результати він показує на найскладнішій ділянці кукурудзяного фронту – в посушливих умовах Півдня України. Фактично його можна назвати найкращим гібридом у своїй групі стиглості. Разом з цим Тесла характеризується поєднанням ремонтантності, високої врожайності (потенціал 170 ц/га) та швидкої вологовіддачі. Доцільно використовувати ці пізньостиглі гібриди для заготовки корнажу.

Володимир Скорик радить звернути особливу увагу на напрацювання власної для господарства технології захисту та живлення рослин, виходячи як із потенціалу гібриду, так і з конкретного агрофону, засміченості полів та особливостей ґрунтово-кліматичних умов регіону.

На сьогоднішній день універсальні агрономічні рекомендації на кшталт: потрібно внести стільки-то азоту, стільки-то – фосфору і стільки-то – калію та провести конкретну кількість пестицидних обробок, є застарілими. Широкий вибір гібридів та нестабільна кількість опадів спонукають провадити розрахунки, відштовхуючись не стільки від очікуваної врожайності, а передусім від прибутковості вирощування конкретного гібриду на конкретному полі. Якщо господарство вирощує цю культуру за умов перманентної посухи на бідних ґрунтах, збираючи по 4-5 тонн зерна, то немає жодного економічного сенсу давати високі норми NPK та вкладати кошти в позакореневі підживлення. Вирощування кукурудзи на заплановані 8 т/га і більше вимагають певних фінансових витрат, що компенсується отриманою врожайністю. При цьому слід звернути увагу на застосування в листкових підкормках азоту, сірки та мікроелементів (цинк, бор, магній, молібден). Але на перший план, за наявності цілої низки стресових явищ, виходить саме правильний вибір гібридів, як з точки зору їх врожайності, тривалості вегетації та стійкості до стресових факторів середовища, так і вартості посівного матеріалу, що істотно впливає на кінцевий фінансовий результат господарської діяльності.

Саме так, визначальною для кожного агровиробника є не валова кількість тонн зібраного зерна, а фінальна цифра рентабельності вирощування кукурудзи з кожного поля. І чим вищою вона є, тим більш правильним було прийнято рішення щодо вибору гібриду та технології її вирощування. І як ми вже зазначали, вітчизняна селекція в цьому плані є беззаперечним лідером.

ТОВ «АПК ВНІС» Клієнтська підтримка: 0-800-302-032 (дзвінки в межах України безкоштовні)

Прочитано 889 разів