Вторник, 20 Февраль 2018 10:45

Про біопрепарат КЛЕПС

Про біопрепарат КЛЕПСБіопрепарат КЛЕПС прийшов на зміну дорогим агрохімікатів. Виконуючи функції біодобрива, біостимулятора та засобу захисту рослин від хвороб, він став в сільському господарстві альтернативою агрохімічними способам вирощування сільгоспкультур.

Важливо відзначити, що ці дві бактерії препарату є ендофітними, тобто такими, що мають здатність проникати всередину рослини і займати міжклітинний простір. До речі, це пояснює їх виживання, навіть при найнесприятливіших кліматичних умовах, і в цьому вони вигідно відрізняються від екзофітних бактерій, які в подібних випадках нерідко гинуть.

Бактерії препарату, отримавши своє місце проживання всередині рослини і на поверхні кореневої системи, беруть його під захист, при цьому дають йому все, що необхідно для реалізації його життєвого потенціалу закладеного природою. А саме біологічний азот, який, за певних умов, еквівалентний 200 кг селітри, вітаміни, амінокислоти, органічні речовини та інше. Крім того, метаболіти в ризосфері перетворюють складні органічні і мінеральні сполуки ґрунту на доступні для рослини форми. Це підвищує загальну чисельність корисних мікроорганізмів в ризосфері, а також збільшує кількість олігонітрофілів і фосфорних бактерій в кілька разів.

Бактерії препарату, перебуваючи в міжклітинному просторі рослини, практично повністю виключають можливість патогенній мікрофлорі в ній розвиватися. Це зміцнює імунну систему рослини і наділяє її фунгіцидними властивостями. Тому, щоб виключити негативний вплив хімічних протруйників на рослину, при проведенні передпосівної обробки, фермери почали в якості протруйника насіння використовувати біопрепарат КЛЕПС. При цьому вони переконувалися, що в порівнянні з хімічними протруйниками він діє на рослини не менш ефективно, ніж найсучасніші їх представники. Більш того, препарат має ряд істотних переваг, адже на відміну від них він не отруює зерно і грунт, а викликає у рослин системний захист від збудників хвороб. До того ж діє не короткий проміжок часу, як це властиво хімічним протруйникам, а впродовж усього вегетаційного періоду.

Як бачимо, бактерії препарату, перебуваючи в симбіозі з рослиною, виконують функції агрохімікатів.

Тому, застосовуючи біопрепарат КЛЕПС в сільському господарстві, фермери, при вирощуванні сільгоспкультур, почали використовувати його в якості альтернативи агрохімії. Здатність препарату виступати в якості стимулятора росту, біодобрива та біофунгіцида дала землеробам можливість значно скоротити його застосування, тим самим отримати чисту сільгосппродукцію з високими показниками якості. Крім цього, отримати значну економію коштів, а також відкрити шлях до відродження родючості земель і поліпшення якості стану навколишнього середовища.

На створення даного препарату вчених наштовхнула унікальна бактерія, присутність якої в природі давала можливість рослинам, навіть в суворих умовах, на абсолютно голих скелях активно розвиватися. Вивчаючи породу цих скель і умови виживання рослин, вчені виявили, що ці бактерії синтезують полісахариди і здатні постачати рослинам фіксований інертний газ азот з повітря в легкодоступній для них формі. Так виникла одна з базових бактерій препарату Bacillus mucilaginosus, яка була виділена з кремнієвих мінералів гірської породи. Ця бактерія в препараті вважається базовою, так як полісахариди і метаболіти, які виділяє вона, створюють сприятливі умови для можливого існування інших бактерій-партнерів гармонійних до неї. Такою бактерією-партнером для базової бактерії в препараті стала не менш унікальна азотфіксуюча бактерія з корисними для рослини властивостями Klebsiella oxytoca, яка отримана також з природного середовища.

В.Є. ДЕРКАЧ,
директор науково-виробничого центру «Енергія»
Науково-виробничий центр «Енергія»: 01024, м. Київ, вул. Лютеранська, 30
Тел.: (044) 253-82-88, 253-99-04, 067-445-20-77, 050-991-86-12, www.kleps.com.ua
Прочитано 823 разів