Пятница, 16 Февраль 2018 11:41

НУТ: 300 000$ з 100 га у 2017 році! Хто більше?

НУТ: 300 000$ з 100 га у 2017 році! Хто більше?Суттєві зміни клімату, які ми спостерігаємо в останні десятиріччя на нашій планеті, спонукають аграріїв не тільки удосконалювати технології вирощування, а й схилятись до пошуку нетрадиційних культур.

У нашому столітті вже відбулося підвищення середньорічної температури майже на 1 градус по Цельсію, і ці зміни клімату помітні не тільки науковцям, а й звичайним аграріям. Такі, на перший погляд, незначні зміни, в реальному часі проявляються суттєвою зміною звичайних природних кліматичних умов: зміною кількості і характеру опадів, збільшенням кількості екстремальних погодних умов, зміною періодів пікових підвищень температур.

Глобальне потепління найбільш помітніше в країнах Азії та Африки, де традиційно вирощують та споживають нут. Збереження тенденцій глобального потепління та темпів росту населення в цих країнах зумовлює збільшення дефіциту культур, які становлять основу повсякденного раціону середньостатистичної родини, таких як мука, цукор, нут та сочевиця.

Значне збільшення споживання нуту за останні роки відбулось і у Європі, що пов’язане із збільшенням попиту на здорове харчування та із збільшенням мігрантів, які, перебираючись до європейських країн, не змінюють свої гастрономічні вподобання і потребують традиційного набору продуктів.

Беручи до уваги вищенаведене, у наших аграріїв виникають можливості ефективної заміни звичних культур у сівозмінах на культури, які є у попиті як на внутрішньому, так і на світовому ринках.

Досвід країн з кліматичними умовами, подібними до наших, свідчить про позитивний вплив бобових культур на весь аграрний комплекс. При вирощуванні зернобобових культур, у прикореневій зоні функціонує активний комплекс корисних мікроорганізмів, який збагачує ґрунт органічною речовиною, перетворює важкорозчинні фосфорні сполуки у доступні для засвоєння рослинами компоненти, насичує прикореневий шар біологічно активними інгредієнтами. Сформована таким чином система здатна протидіяти фітопатогенам, які нагромаджуються у ґрунті. Нут рано звільняє поле і слугує відмінним попередником для зернових культур, особливо для озимої пшениці, що дає врожай після нуту майже такий самий, як і після чорного пару.

Культурний нут (Cicer arietinum L.) – однорічна рослина, достатньо холодостійка, мінімальна температура проростання насіння 4-5оС. За морозостійкістю він займає перше місце серед зернобобових.
НУТ: 300 000$ з 100 га у 2017 році! Хто більше?На сьогоднішній день створено ряд нових високопродуктивних і стійких до хвороб сортів нуту як вітчизняної, так і зарубіжної селекції, тому урожайність залежить від погодних умов, культури землеробства, агротехніки та технології вирощування і становить в середньому 20-30 ц/га.

Такі параметри врожайності мають стабільні з року в рік вітчизняні сорти Тріумф, Розанна, Буджак. У деяких господарствах із великим досвідом вирощування нуту сорти Азкан (Турція) та Оріон (Канада) дали в 2017 році 37 та 43 ц/га відповідно.

В останні півтора року ціна в країнах споживання на нут коливається від 1000 до 1500 $/т в залежності від калібру. Врожай нуту на рівні 15-17 ц/га за вартістю перевищує 80-90 ц/га озимої пшениці, що є доказом виняткової прибутковості цієї бобової культури.

Середня собівартість виробництва однієї тонни нуту становить 250-550$, в залежності від рівня технології та врожайності, при цьому ціна реалізації становить від 900-1000$ за тонну.

Нут невибагливий до попередника, але найбільшу врожайність отримують після зернових культур. Головна умова при розміщенні нуту на полі – слабка засміченість і відсутність багаторічних кореневищних і дводольних бур’янів.

Головний критерій, який зумовлює врожайність наступної після нуту культури, це рівень розвитку бульбочок. Коли достатня кількість бактерій у ґрунті й відмінні умови для їхнього розвитку (оптимальна вологість, аерація), урожайність наступної культури більша.

Для запобігання розвитку грибкових захворювань, які передаються насіннєвим матеріалом, за два-три тижні до сівби слід протруїти насіння препаратами Вітавакс 200 ФФ (2,5 л/т) або Ламардор FS 400 (0,15-0,2 л/т), які мають позитивний вплив на посівні та продуктивні якості насіння нуту і найменш токсичні по відношенню до бульбочкових бактерій. А безпосередньо в день сівби або за добу насіння обробляють препаратом бульбочкових бактерій, що сприяє збільшенню врожаю на 20-30%. Максимальні показники врожайності можуть бути досягнуті виключно при якісній інокуляції.

Сіють нут після ранніх зернових культур, коли ґрунт на глибині загортання насіння прогріється до 5-6оС. Насіння нуту для набухання і проростання потребує 140-160% вологи від їх маси, тому глибина загортання залежить від вологості ґрунту. При достатньому зволоженні вона становить 6-8 см, при середньому – 9-10, а при посіві у сухий ґрунт насіння все ж необхідно покласти у вологий шар (допустимо до 15 см).

Нут можна сіяти як звичайним рядковим способом (15 см), який рекомендується на чистих полях, так і стрічковим (45 + 15 см) або широкорядним способами (45, 60 або 70 см).

Від обраного способу посіву залежить і норма висіву насіння. Так, при рядковому способі в умовах південного Степу України рекомендується 400-550 тис./га схожих насінин (8-9 насінин/пог. м), при стрічковому – 400-450 тис./га (13-14 насінин/пог. м), а при широкорядному – 300-350 тис./га (16-18 насінин/пог. м).

Важливою умовою отримання дружніх сходів є рівномірне загортання насіння на однакову глибину та у вологий шар ґрунту. Ефективним заходом для отримання рівномірних і дружніх сходів, особливо за посушливих умов, є коткування (найкращий результат при використанні кільчасто-шпорових котків).

Рослини нуту сильно страждають від наявності у посівах бур’янів, особливо на початкових фазах вегетації. Тому в більшості випадків виправдане використання гербіцидів у системі індустріальної технології вирощування культури. В якості ґрунтових гербіцидів рекомендується використання препаратів з діючою речовиною ацетохлор, прометрин, метрибузин, S-металохлор. Досить дієвими комбінаціями є бакові суміші наведених гербіцидів S-металохлор + метрибузин, S-металохлор + прометрин, ацетохлор + прометрин, поєднанні зі своєчасним використанням ротаційних та пружинних борін для засипання та вичісування проростків бур’янів.

Для боротьби зі злаковими бур’янами існує ряд гербіцидів, які можна використовувати на посівах нуту в якості страхових: Селект 120, к.е., Тарга Супер, 5% к.е., Пантера, 4% к.е., Фюзілад Супер 125 ЕС, к.е. Ефективні страхові гербіциди для боротьби із дводольними бур’янами на даний час відсутні.

У нуту немає специфічних шкідників. Під час льоту та відкладання яєць, що співпадає з фазами розвитку «цвітіння – початок бобоутворення», ефективні одно- або дворазові обробки посівів інсектицидами.

В умовах Півдня України розповсюджені лише дві хвороби нуту: аскохітоз і, особливо, фузаріоз. Останній викликає в’янення сходів, дорослих рослин і загнивання насіння. Тому при настанні сприятливих для розвитку хвороби умов і перших симптомах рекомендується проведення обробки посівів препаратами з діючою речовиною тебуконазол.

Українська бобова компанія «Маер» накопичила багаторічний досвід вирощування бобових культур та, маючи у своєму портфоліо високоврожайні сорти вітчизняної та іноземної селекції, готова поставляти товаровиробникам найкраще насіння власного виробництва високорентабельних культур, якісні інокулянти бульбочкових бактерій та супроводжувати на всіх етапах вирощування, сприяти у його реалізації.
Прочитано 2095 разів