Понедельник, 30 Октябрь 2017 10:14

Кріпильний виріб Карпенка

Кріпильний виріб КарпенкаВ практиці інколи виникає задача стопоріння кріпильних виробів (болта, гайки, гвинта, шайби) при з’єднанні деталей. Запропоновано багато технічних рішень та методів вирішення цього питання, але найчастіше вони складні та малопридатні, коли, окрім ключа, в руках тільки молоток.

Для спрощення та підвищення надійності стопоріння кріпильних виробів автор запропонував на боковій поверхні кріпильного виробу виконувати молотком вм’ятину, в Кріпильний виріб Карпенкарезультаті чого на опорній площині болта або гайки з’являється виступ, який унеможливлює самовільне відкручування.

На рис. 1 показано розріз деталей з пропонованими кріпильними виробами.

Деталі 1 і 2 з’єднані кріпильними виробами: болтом 3 і гайкою 4, під яку підкладено шайбу 5. На боковій поверхні кріпильні вироби 3, 4 та 5 мають вм’ятини 6, 7 і 8, які контактують з відповідними пірамідними виступами 9, 10 та 11 на їх опорних площинах 12 болта 3, 13 гайки 4 та 14 шайби 5. Вм’ятини з виступами на болтах і гайках можуть виконуватись не тільки на їх бокових ребрах, а й на їх гранях та по кілька на виробі як симетрично, так і асиметрично. При виконанні вм’ятин одночасно створюються виступи.

При з’єднанні деталей 1 і 2 виступи 9, 10 та 11 на опорних площинах 12 болта 3, 13 гайки 4 та 14 шайби 5 втискуються в суміжні поверхні деталей і не дозволяють відкручуватись болту 3 та гайці 4. Пружні сили в місцях контакту деталей постійно підтримують стопоріння кріпильних виробів. Вм’ятини 6, 7 і 8 підсилюють тиск виступів 9, 10 та 11 на суміжні поверхні деталей. В місці контакту виступи кріпильних виробів від високого тиску мікрозварюються з суміжними деталями. Вм’ятини та виступи на кріпильних деталях виконуються зубилом, керном, молотком та подібними простими знаряддями.

Така конструкція спрощує виконання стопорних елементів кріпильних виробів та підвищує надійність їх стопоріння. На це конструктивне рішення автору Укрпатентом видано патент на винахід №113913 та найменовано «Кріпильний виріб Карпенка», що засвідчує його світову новизну.

За обмежених можливостей я сам успішно використовую винахід в своїх розробках високопродуктивних конкурентних зернодробарок, змішувачів, млинів (фото 1), двохметрових однороторних безредукторних косарок (фото 2), коренерізок (фото 3) та інших.
МИХАЙЛО ІВАНОВИЧ КАРПЕНКО, кандидат технічних наук,
автор 32 розробок, 90 винаходів, більше 315 публікацій та 500 впроваджень.
моб.: 066 7007-106
Прочитано 993 разів