Понедельник, 02 Октябрь 2017 10:25

Зустріч у Сербії – ще один крок до співпраці

1 optМабуть, одним із найважливіших сфер діяльності людини можна назвати сільське господарство, оскільки саме ця діяльність задовольняє основну потребу людства – у харчуванні. У свою чергу, усі гравці цього ринку основним пріоритетом ставлять для себе збільшення врожайності. З року в рік селекційні компанії світу працюють над виведенням все нових маркерів для виробництва більш урожайних та стійкіших до хвороб гібридів та сортів культур. А передовиком у цьому напрямку є селекційний Сербський Інститут польовництва та овочівництва NS SEME.

Крім цього NS SEME веде активну інформаційну політику серед своїх партнерів. Так, з року в рік Інститут запрошує ознайомитись із своїми потужностями компанію Юг Агролідер та її партнерів. Цьогоріч гості з України побували на території Інституту польовництва та овочівництва NS SEME, де на власні очі побачили, як у науковій роботі використовують 12 га під ділянки селекції, 5 га під зрошенням для тестування стійкості до хвороб, 3 га під тепличні установки, 25 га під виробництво експериментальних гібридів та 40 га під тестування цих гібридів. На сьогодні також функціонують чотири лабораторії: цитогенетична, лабораторія біотехнології, лабораторія фітoпатології, лабораторія хімічного аналізу.
2017-08-29 10-03-10 opt
Таким чином гості переконались, що NS SEME став першопрохідцем у селекції гібридів культурних рослин. За цей час там були напрацьовані масштабні розробки по генетиці овочів, бобових, зернових, олійних, зокрема – соняшнику. І тепер в Інституті польовництва та овочівництва NS SEME налічується 956 сортів та гібридів різних культур, з яких 318 вирощені та зареєстровані за кордоном. А також Інститут NS SEME володіє банком генів у обсязі 7000 найменувань. Із них найбільша кількість у світі екземплярів дикого соняшнику. Там зберігається: 21 багаторічних видів, 7 однорічних і 447 популяцій. Батьківські лінії цієї колекції впродовж шести років збирав доктор наук Сеніша Йоцич. Не менш важливим досягненням NS SEME є його науковий склад селекціонерів. До команди входить 170 наукових співробітників та 320 технічних працівника.

На сьогодні Інститут займає лідируючі позиції у своїй галузі як всередині країни, так і далеко за її межами. Це спонукало Уряд Республіки Сербія почати перемовини стосовно надання NS SEME титулу «Національний здобуток країни». Таким чином у недалекому майбутньому слід очікувати, що Інститут польовництва та овочівництва NS SEME стане володарем цього почесного звання…
Зустріч у Сербії – ще один крок до співпраці
Таким чином, NS SEME, так би мовити, започаткував саме поняття селекції. Бо у той час по всьому світу висівались тільки сорти культурних рослин і мови про селекцію гібридів навіть не велося. Тільки згодом почали з’являтись інші виробники насіння та інші селекційні розробки. Але навіть ці розробки базуються і по сьогодні на фундаменті напрацювань NS SEME.

Характерно, що актуальна проблема для України, – вовчок, – сербським Інститутом NS SEME майже вирішена. Уже чотири роки поспіль на території нашої держави проводяться досліди та випробування на стійкість гібридів соняшнику до всіх рас вовчка. І тепер ми стоїмо на порозі виведення нових гібридів, стійких до усіх, саме українських, рас вовчка. Над цією проблемою вже тривалий час працювали сербські вчені, оскільки розуміли, що вовчок поступово виробляє резистентність до дії гербіцидів з групи імідазолінонів. І все більш гостро стоїть вимога ринку до гібридів, які мають стійкість до все більших рас саме українського вовчка.
DSC 0291 opt
Чому актуальним є питання виведення гібридів, які стійкі до українського вовчка? Відповідь на нього криється у сучасних гібридів різних виробників, котрі декларують стійкість до семи і більше рас. Хоча їхня кількість може бути і більшою, оскільки вовчок має властивість мутувати. Усі ці напрацювання, зрозуміло, посприяли тому, що інші світові компанії-виробники зацікавились розробками та вихідними матеріалами сербського Інституту NS SEME. Так згодом і сталось, що мультинаціональні компанії викупили плазми для виробництва своїх гібридів. Ця історія продовжується і досі. Тобто можна із впевненістю сказати, що все сучасне насіння польових культур взяло свій початок в Сербії, а точніше – в місті Нові Сад, де знаходиться Інститут рільництва та овочівництва NS SEME.

Ось, власне, так пройшов візит української делегації до Інституту рільництва та овочівництва. Гості отримали багато інформації та вражень. Сподіваємось, що ця зустріч у Сербії партнерів Юг Агролідера зміцнить співпрацю між усіма представниками компаній-дистриб’юторів. А також дасть відповіді на можливі питання стосовно гібридів сербської селекції, зокрема, представлених в Україні компанією Юг Агролідер у сезоні 2017-2018, а саме: стійких до Євро-Лайтнінгу – НС Таурус, НС Імісан, Рімі; стійких до 50 г Гранстару – НС Х 1752, НС Х 2652, НС Сумо 2017; НС Х 195 (Адмірал), Дунай, Меридіан, НСХ 6042.
www.ug-agrolider.com.ua

Прочитано 802 разів