Пятница, 28 Июль 2017 15:54

Удосконалені українські технології – запорука високих й сталих врожаїв

timofujchuk001 optГосподарства України закінчують збирання ранніх зернових та озимих ріпаків, однак в багатьох господарствах збирають низькі врожаї.

В ПФ «Богдан і К» Снятинського району Івано-Франківської області на бідних землях Прикарпаття щорічно збирають високі врожаї – врожайність озимих зернових у середньому становила 50-60 ц/га (на окремих площах минулого року отримано 88-92 ц/га), кукурудзи – 70-118 ц/га, ріпаків, сої, соняшнику – 28-45 ц/га. А 2016 року на площі 510 га зібрано рекордний врожай соняшнику – 46,1 ц/га. В цьому році із 100 га озимого ячменю зібрано по 83 ц/га, зі 100 га гороху по 52 ц/га, збирають по 36 ц/га озимого ріпаку та 55-70 ц/га озимої пшениці.

До уваги читачів роздуми досвідченого керівника, директора ПФ «Богдан і К» Богдана Володимировича Тимофійчука, як підвищити родючість ґрунту, застосовуючи «Вермимаг», «Вермийодіс» і деструктор «Вермистим-Д», біостимулятори-добрива.

В Україні про сидерати майже забули, а солому спалюють на полі або в котлах, частину приорюють, але без деструкції. Треба пам’ятати, що вона у перший рік використання як добриво, не тільки не забезпечує збільшення врожайності культур, а навіть зменшує її. Тому розроблена технологія вимагає впровадження з чітким дотриманням усіх означених вченими елементів і результат буде очевидний.

Очоливши господарство «Богдан і К», я подружив з наукою, у першу чергу зі вченими та спеціалістами асоціації «Біоконверсія».

Досвід іноземних країн ми синтезували з розробленою нами у співдружності з асоціацією «Біоконверсія» українською технологією, яка полягає у впровадженні у виробництво елементів біологізації землеробства. Це щорічно в сівозмінах площі під зернобобовими (соя, горох) займають 30-40%, на всіх площах здійснюємо деструкцію соломи озимих і ярих культур деструктором «Вермистим-Д», а на 20-30% площі сумісно з післяжнивним висіванням сидератів (гірчиця, редька олійна, гречка, озима вика), на всій площі посіву виконуємо передпосівне оброблення насіння регулятором росту «Вермистим», а під час вегетації рослини обприскуємо двічі – перший раз препаратом «Вермимаг» другий – «Вермийодіс». На окремих площах обприскуємо тричі, за необхідності на окремих площах виконуємо осіннє обприскування препаратом «Вермимаг». Обов’язково раз в 3-4 роки глибоко розпушуємо ґрунти на глибину 30-50  см.

Двічі на рік (навесні і пізно восени) я особисто зі спеціалістами асоціації «Біоконверсія» на кожному полі буром відбираємо зразки грунту для мікробіологічного аналізу. Коли мої колеги запитували мене: «Що, Богдане, шукаєте золото?», то я їм відповідав: «Мікробний стан ґрунту цінніший за золото».

Якщо після деструкції соломи в грунті відсутні патогени, а кількість мікроорганізмів збільшилася у 1,3-1,5 рази, значить родючість грунту значно покращилася. Коли я виїжджаю на поле сої або соняшнику і грунт пухкий – значить мікроби працюють.

Моя доля з агрономією склалась не зразу. Я закінчив у 1979 році Івано-Франківський інститут нафти і газу. І коли з двохтисячного року очолював у Кіровоградській області агропідприємство «Червона калина», а з 2008 ПФ «Богдан і К», то зрозумів: мені потрібні агрономічні знання, тож поступив заочно до Подільського державного аграрно-технічного університету за спеціальністю «Агрономія», який цього року закінчив. Моїми щоденними помічниками є книги з мікробіології, ґрунтознавства, землеробства, рослинництва та агрохімії. Довелось почитати і осмислити праці С. Антонця, Т. Мальцева, В. Вільямса, А. Костичева, Д. Прянишникова, І. Шувара та інших. Моїми першими помічниками в агрономії є мій син Олександр, кандидат сільськогосподарських наук, докторант Подільського ДАТУ, з економіки – сини Віталій та Павло. Вони за необхідності вдень і вночі сідають за кермо трактора, комбайна і працюють.

Я виховую династію Тимофійчуків-хліборобів, чим і горджусь. Є вагомі результати, прибутки від вкладеної праці.

Впровадження елементів новітніх технологій біологізації землеробства дало змогу упродовж 2012-2016 років значно покращити агрофізичні, агрохімічні та водно-фізичні властивості ґрунтів, що уможливило навіть у посушливі роки збирати високі врожаї. За ці роки врожайність озимих зернових у середньому становила 50-60 ц/га (на окремих площах минулого року отримано 88-92 ц/га), кукурудзи – 70-118 ц/га, ріпаків, сої, соняшнику – 28-45 ц/га. А 2016 року на площі 510 га зібрано рекордний врожай соняшнику – 46,1 ц/га. Все це дало можливість отримати 7920 грн/га чистого прибутку при зменшенні витрат на придбання міндобрив, пестицидів, пального.

Отримання значних прибутків дозволило нам закупити додатково два американські комбайни «Case 6140», два німецьких трактора «Deutz-Fahr», 16-рядкову сівалку, провести реконструкцію сушарки, складів та ін.

Щорічно надаємо значну соціальну допомогу школам, дитячим дошкільним установам, церквам, селищним радам.
image0051 opt
Цими днями закінчили збирання ранніх культур, зокрема на площі 100 га озимого ячменю сорту Наомі, який видав по 83 ц/га, а гороху із 100 га зібрали по 52 ц/га, зібрали по 36 ц/га озимого ріпаку. На цих же площах відразу провели деструкцію соломи, використавши «Вермистим-Д» із загортанням в грунт.

Такого врожаю озимого ячменю досягли за умов застосування елементів біологізації технології вирощування – після закінчення збирання соняшнику виконали деструкцію соломи препаратом «Вермистим-Д» (8 л/га), загорнули її в грунт на глибину 8-15 см і посіяли ячмінь озимий насінням, обробленим препаратом «Вермистим» (8 л/га). Восени на початку фази кущіння посіви обприскували препаратом «Вермимаг» (5 л/га). Навесні у фазу кущіння –виходу у трубку здійснили перше обприскування, друге – на початку колосіння «Вермийодісом». Під час обприскування в бакову суміш додавали 5-10 кг/га карбаміду.

За роки своєї діяльності на агрономічній ниві випробував десятки біопрепаратів вітчизняного та імпортного виробництва, але зупинився на препаратах виробництва ПП «Біоконверсія» – «Вермистим», «Вермимаг», «Вермийодіс» та на деструкторі «Вермистим-Д», а також удосконалив сівозміни, насичені зернобобовими.

На завершення звертаюсь до власників малих і середніх фермерських господарств. Не беріть приклад з великих холдингів, які є тимчасовими «прибульцями» на землі, забирають з неї все, що можна взяти, а якою вона буде через 10-20 років, їх це не хвилює. А вам і вашим онукам на цій землі доведеться жити, тож подбаймо про збереження родючості грунтів застосуванням елементів біологізації землеробства, як це робимо ми, та цілий ряд інших господарств України, зокрема в корпорації «Колос ВС» Тернопільської та ТзОВ «Агрофірма Колос» Київської областей.

Богдан ТИМОФІЙЧУК,
директор ПФ «Богдан і К» Снятинського району.
Отримати детальнішу інформацію та придбати біопрепарати можна в ПП «Біоконверсія»
м. Івано-Франківськ, вул. Гаркуші, 2;
тел.: (0342) 53-11-30; 53-05-88 тел./факс: (0342) 71-62-38;
моб.: 067-34-34-527; 067-34-22-188
e-mail: vermos2007@ukr.net
Прочитано 969 разів