Понедельник, 03 Июль 2017 09:58

Ефективне використання рослинних решток

Ефективне використання рослинних рештокВ умовах 2017 року надзвичайно гостро визріла проблема максимально ефективного використання всього того, що вдалось виростити – від зернини до соломини і корінця. Якщо розпоряджатися зерном ми навчились, то раціонально використовувати солому та інші рослинні рештки ми ще вчимось. На жаль, ми недооцінюємо їх важливе значення як для економіки господарства, так і для збереження та відтворення родючості наших деградованих ґрунтів та чистоти екології взагалі. Тому на проблемі ефективного використання післязбиральних рослинних решток я в черговий раз хочу зосередити увагу фермерів та керівників сільгосподарств.

Як відомо, в урожаї соломи 4-5 т/га міститься понад 20 кг азоту, 10 кг фосфору, 40 кг калію та стільки ж кальцію, по 8-10 кг сірки та понад 400 г найважливіших мікроелементів та інших цінних речовин. За раціонального використання соломи з 1 га колосових ми задарма отримуємо понад 3000 грн мінеральних добрив. Але рослинні рештки – це єдине джерело органічної речовини ґрунту.

В 5 т решток міститься 4 т органічної речовини, з якої може утворитися 1,1 т гумусу, а завдяки його мінералізації – до 14 кг гумусових та фульвових кислот – активної частини гумусу. Ми купуємо 100 г солей гумінових і фульвових кислот в гуматах калію чи натрію за 100 і більше гривень, а дармових їх 14 кг (у 140 разів більше!) не хочемо або не вміємо використати.

Найефективніший спосіб використання рослинних решток – це застосування біологічних деструкторів, які скорочують термін трансформації соломи на стадіях мінералізації та гуміфікації вдвічі. При цьому зменшується в 4-5 разів шкідливо-патогенна мікрофлора. Застосування біологічних деструкторів забезпечує відчутне покращення фізичних, хімічних властивостей ґрунту та його біологічну активність і, як наслідок, помітне підвищення врожайності с/г культур.

П’ятирічним досвідом застосування біодеструкторів для обробки післязбиральних решток колосових, кукурудзи, соняшника та інших культур ділиться керівник ТОВ «Веселинівська МТС», що на Миколаївщині, Василь Вільгельмович Кем:

– За мій багаторічний досвід роботи з землею в умовах відсутності гною і неможливістю використання сидератів для поповнення грунту органікою в наших посушливих кліматичних умовах, спостерігається інтенсивне зниження родючості грунту, зменшення вмісту гумусу, погіршення фізичних властивостей (водопроникність, вологоутримання) і т.п. Застосування навіть високих доз мінеральних добрив не приносило відчутних результатів при вирощуванні с/г культур. Було зрозуміло, що без органіки положення не змінити. Ми заорювали солому. Однак її використання належного ефекту не давало. Ми через 3-5 років після заорювання соломи знаходили її у ґрунті в нерозкладеному стані.

П’ять років тому я дізнався про застосування біодеструктора рослинних залишків компанії «БТУ-Центр» і за допомогою фахівців ТОВ «Південьнасіньсервіс» вперше застосував біодеструктор стерні на післязбиральних залишках кукурудзи. Завдяки цьому, незважаючи на пізніші терміни обробки (кінець жовтня місяця), до початку посіву ярих культур рослинні залишки фактично повністю розклалися.

Потім я почав застосовувати більш активний біодеструктор Екостерн компанії «БТУ-Центр» на всіх посівних площах господарства. В результаті помітно покращився фізичний стан грунтів, їх структура, водопоглинання і вологозатримання. Грунт залишається пухким і навіть в умовах сильної спеки у ньому не утворюються глибокі тріщини. Підвищується вміст гумусу, рослина менше хворіє, зникла хлібна жужелиця на площах колосових культур при посівах їх 2 роки поспіль на одному полі. Вважаю, що на даний час застосування біодеструкторів має бути обов’язковим агрозаходом. Я переконався, що біодеструктор Екостерн дійсно відповідає своїм характеристикам і цілком виправдане його застосування навіть в жорстких кліматичних умовах Півдня України.

Висока концентрація спеціальних селекційних бактерій, здатних зберігати свою життєздатність у критичних температурних умовах і дефіциті вологи, їх активна діяльність в діапазоні температур від +4 до +40°С дозволяє застосування цього біопрепарату з високою ефективністю. Застосування біодеструктора Екостерн дозволяє підвищити врожайність с/г культур при зменшених дозах мінеральних добрив. Я вважаю, що біологічна деструкція рослинних залишків повинна бути обов’язковим елементом в сучасній агротехнології.

М.Д. ІВАНЧУК, член-кореспондент МАКНС
Біологічні деструктори та інші біопрепарати компанії «БТУ-Центр» можна замовити у ТОВ «Південьнасіньсервіс» 
офіційного представника за тел.:
(050) 604-11-45, (0512) 56-99-99
Прочитано 1649 разів