Четверг, 16 Ноябрь 2017 10:26

Зернодробарка-млин з регульованим подрібненням

ЗЕРНОДРОБАРКА-МЛИН З РЕГУЛЬОВАНИМ ПОДРІБНЕННЯМГосподарствам, які займаються тваринництвом і птахівництвом, із зерна злакових потрібна крупа для курей, дерть середнього помелу для великої рогатої худоби, дрібна дерть як для дорослих свиней, так і маленьких, ретельно розмелені високобілкові макуха, гранули, відходи олійного виробництва, вітамінне борошно та компоненти мікродобавок збалансованих комбікормів.

Інколи селянину хочеться подробити і цілі початки кукурудзи без стомлюючого лущення зерна. При органічному землеробстві та повноцінному харчуванні екологічно чистими продуктами люди використовують обойне борошно грубого помелу для випікання хліба з висівками, пирогів та оладок, мелені харчові спеції (лавровий лист, перець, пудру з цукру), зерна натуральної кави і тому подібне. А декому потрібно розмолоти і віконне скло для технічного використання. Отримання кожного якісного продукту вимагає окремих регламентів, які включають складні та дорогі технічні системи, тривалого налагодження та регулювання із зупинкою технологічного процесу.

Автор розробив та апробував універсальну зернодробарку, яка вирішує вказані вище практичні задачі споживачів. За базу розробки взято конструкцію удосконалених добре зарекомендованих в широкій багаторічній виробничій перевірці вертикально-реверсивних зернодробарок. Основу зернодробарки-млина з регульованим подрібненням (фото 1) становить вертикальна циліндрична дробильна камера. На ній закріплено електродвигун з бункером на 90 літрів, з’єднаним через заслінку з вхідним отвором камери. На кінець вала мотора, який по центру входить в камеру, посаджено маточину з шарнірно приєднаними в двох площинах пластинчатими молотками. Під низом камери і молотками встановлені два контактуючих решета з ідентично розміщеними однаковими отворами. Під решетами розташований перевернутий зрізаний вихідний конус, до якого можна начіплювати збірний мішок. Знизу до решіт прикріплено гвинтовий механізм, який забезпечує відносне переміщення решіт і необхідне відкривання та перекривання ідентично розміщених отворів решіт, чим регулюється прохід решіт та модуль розмелювання продуктів. При злитті отворів решіт отримуємо матеріал з найбільшим модулем, а при їх перекриванні – менший. Коректування подрібнення матеріалу може здійснюватись без зупинки роботи дробарки, оскільки регулюючий гвинт виходить назовні дробарки. Вся дробарка встановлена на стійкій тринозі.

Органи управління універсальної зернодробарки (фото 2) включають автоматичний вимикач для запускання та убезпечення електродвигуна від перевантаження, здвоєну заслінку подачі зерна в дробильну камеру в широких межах і гвинт регулювання модуля подрібнення матеріалу.

В конструкції дробарки використали подовжені стандартні молотки розміром 5×50×150 мм. Оскільки в новій дробарці всього шість молотків, то досліджено використання твердих наплавлень робочих зон молотків, у яких після дроблення ста тонн зерна зношування малопомітне. Розроблено технологію виготовлення дробильної камери із довговічної листової сталі товщиною 5 мм.

Після багаторічної та інтенсивної експлуатації три зношених деталі (молотки, решета та ремонтне кільце деки) в умовах господарства протягом години замінюються на нові – і початкові показники якості подрібнення повністю відновлюються.

Продуктивність зернодробарки за потужності 3-фазного електродвигуна 4,0 кВт на 380 В при отриманні дерті середнього подрібнення (фото 3) сягає 1000 кг/год, а при використанні побутового однофазного 2,2 кВт на 220 В – 500 кг/год. При отриманні обойного борошна (фото 4) продуктивність на порядок зменшується. Зернодробарка розрахована на застосування двигунів потужністю в межах 2,2-7,5 кВт на лапах з робочою частотою обертання вала 2800 об/хв. Пропорційно потужності відповідає і продуктивність. При отриманні обойного борошна краще брати зерно вологістю не більше 13%. Докладніше опис конструкції, правила експлуатації та безпеки викладені в настанові для користувачів розробленої зернодробарки.

Завдяки невеликим габаритам (0,5×0,5 м), знімним ніжкам і масі (не більше 70 кг) дробарки можна перевозити навіть легковиком. Поставляє виріб бажаючим і відомими перевізниками. Споживачу пропонується випробувати зернодробарку-млина у виробника своїм продуктом на заявлені якість подрібнення та продуктивність.

Вартість найбільше затребуваного зернодробарки-млина потужністю 4,0 кВт з продуктивністю на середній дерті 1 т/год не перевищує 12 тис. грн. Якщо потрібний електродвигун поставляє замовник, то ціна зменшується до 7000 грн.

Ефективні конструктивні особливості дробарки захищені тридцятьма патентами України на винаходи, що засвідчує світову новизну розробленої дробарки. Інноваційна розробка Укрпатентом найменована «Дробарка Карпенка».

На прохання споживачів на базі нової дробарки розроблено дешеві агрегати потокової дії для приготування в умовах господарств з обмеженої кількості складових сухих та рідких комбікормів продуктивністю до трьох тонн за годину.

Таким чином, високі показники якості та продуктивності, широкий діапазон подрібнення, надійність, універсальність, уніфікація, малогабаритність, простота обслуговування і ремонтопридатність у виробничих умовах, зменшення ціни у кілька разів у порівнянні з аналогами та патентна захищеність створюють реальні умови для широкого впровадження інноваційних дробарок в Україні, їх пропозиції на ринки Європи та світу.

МИХАЙЛО ІВАНОВИЧ КАРПЕНКО,
кандидат технічних наук
автор 32 розробок, 87 винаходів, 
понад 310 публікацій та 500 впроваджень
Адреса: вул. Вокзальна, 39, смт Глеваха-1, Васильківський р-н Київська обл., поштовий індекс – 08631. 
29 кілометр траси «Київ-Одеса».
Моб.: 066-7007-106
Прочитано 1737 разів