Среда, 03 Май 2017 10:01

Спаржа – нова перспектива фермера овочівника

tn sorti-soglasno-rees optСпаржа, або ж аспарагус лікарський (Asparagus officinalis), не нова і водночас відома в Україні культура. Раніше в нас її використовували для декорування букетів та поміж люди називали «заячий холодок». В країнах Європи вона широко використовується як смачний десертний овоч впродовж багатьох десятиліть і ось поступово набирає популярності серед українців.

С
паржа, окрім того що володіє чудовим смаком, є дуже корисним продуктом, в своєму складі вона містить велику кількість корисних для організму людини речовин: різні групи вітамінів (той самий вітамін С), амінокислоти (аспарагін, холін, тіамін), велику кількість калію, залізо, магній, кальцій та багато іншого. Оскільки спаржа – це практично перший весняний овоч, вона може завдяки своєму багатому складу використовуватись для профілактики авітамінозу.

Спаржа холодостійка та невибаглива рослина. Росте в дикій природі та на плантаціях у країнах Європи, Азії, Америки та Австралії. Вона може витримувати високі температури, вище 30 градусів. Рослини спаржі сягають висоти 1,5-2 метра, при цьому росте вона на одному місті впродовж 15-20 років, що особливо вигідно для фермерів. Спаржа – це багаторічна культура, висадивши яку одного разу, ви можете збирати врожай не менше 10 років, в залежності від того, яку закладку добрив та органіки дасте при посадці та який догляд і полив надасте культурі. Хоча спаржа росте і без поливу, але продукція, отримана при використанні зрошення, буде набагато смачнішою та ніжнішою, що цінується споживачами та додає цьому овочу ціни. Гарна перевага спаржі у порівнянні з іншими овочами – вона практично не має захворювань та шкідників.

Спаржу найкраще висаджувати весною, як тільки з’явиться можливість вийти в поле, раніше ніж у неї почнуть прокидатись та рости пагони. Землю необхідно обробляти звичайним перегноєм. Коріння спаржі бажано розмістити в траншею з вибореною та пухкою землею шириною до півметра, максимально розрівнявши корені по площині, щоб вийшло щось схоже на «павучка» чи «сонечко», як говорять у народі. Потім загорнути ґрунтом на глибину 15-20 см, так, щоб спаржа знаходилась в заглибленні. Є різні схеми висадки спаржі, для помірного клімату рекомендують висаджувати рослини в ряд (спушений на ширину 50-70 см, це територія, яку з часом заповнять кореневища спаржі) через 20-30 см, міжряддя 0,7-1,2 м. За таких схем матимемо 70-120 рослин на півсотки, що забезпечить родину з чотирьох осіб спаржею на весь сезон. Також практикують висадку спаржі восени, коли молоді, якісні, сформовані кореневища висаджують в ґрунт після того, як розсада увійде в стан спокою. Роблять це у період жовтень-листопад.

Люди використовують різні варіанти розмноження спаржі – з молодої розсади, поділом кореневищ, висівом насіння на постійне місце вирощування (за такого способу ви отримаєте врожай на рік пізніше). Але найкращим та найефективнішим способом вважають висадку рослин молодої 1-2-річної розсади, вирощеної з насіння у спеціальних розсадниках, де давалось збалансоване живлення та полив. Така розсада буде найкращою як для дачника, так і для фермера і зможе максимально розкрити весь потенціал смаку, врожайності, витривалості та довголіття рослин.

Аспарагус потребує гарної закладки мінеральних добрив з подовженим періодом дії (наприклад, нітроамофоска) та великої кількості органіки. Спаржа отримає можливість максимально розвивати пагони та нарощувати масу, щоб коріння ближче накопичувало запасні органічні речовини і можна було зрізати весною найбільше пагонів.

Дуже гарно спаржа відкликається на підживлення вегетуючих рослин. Оскільки рослини спаржі масивні та мають велику кількість дрібних листочків, вони можуть отримати гарний поштовх до росту та розвитку завдяки обприскуванню. З особистого досвіду розповім, чим сам підживлюю рослини. Дуже гарно спаржа відзивалась на комплексне підживлення Біокомплексом БТУ для овочевих культур та гуматів, таку обробку проводжу 5-8 разів за сезон вегетації. На початку осені, перед закінченням росту і пожовтінням стебел потрібно дати комплекс мікроелементів для кращої зимівлі та покращення відтоку пластичних речовин до кореня, використовував Хелпрост овочі та знову ж таки Біокомплекс БТУ з прилипачем Липосам. У мене спаржа на поливі, даю також підживлення через фертигацію, спаржа добре відкликається на комплексні водорозчинні добрива та знову ж таки біопрепарати, які слугують і для дезінфекції ґрунту та профілактики кореневих гнилей, так і для підвищення ефективності добрив. На початку зими старі засохлі пагони видаляють, можна перші роки для покращення зимівлі вкрити рядки невеликим шаром у 15-20 см компостом, тирсою або перегноєм, на третій рік вирощування це вже можна не робити, коріння вже буде на достатній глибині цілком сильне.

Найприємніший момент для дачника – це, звичайно ж, збір урожаю. Зі спаржею він наступає на початку весни, як вже говорив раніше, це перший доступний нам овоч. Ціна на нього сьогодні дуже висока, оптова закупівля становить 100-170 гривень за кілограм, залежно від якості. Споживчий внутрішній об’єм становить тисячі тонн, з яких ми самі виробляємо не більше 10%. А для фермера ця нішева культура цікава ще й низькою конкуренцією. В Україні менше 100 га цієї культури, тоді як в країнах Західної Європи вимірюється в десятках тисяч гектарів. Спаржа – це вигідний овоч для експортування. Це ексклюзивний товар, при його вирощуванні вашими клієнтами стануть торгівельні мережі та ресторани великих міст. При різних схемах висадки, рекомендованих для нашого клімату, спаржа на 4-5 рік плодоношення дає 7-10 тонн урожаю з гектара. Перемножте на оптову ціну та знатимете на що може розраховувати фермер у весняний період, коли по всіх інших робочих напрямках ідуть тільки затрати, а тут маємо перші «живі» гроші на життя, насіння, добрива та паливо. Практика європейських країн показує: той, хто закладає першим насадження спаржі у своєму регіоні вже сьогодні, той матиме гарний заробіток як мінімум впродовж 10 років.
Саджанці та детальна інформація про вирощуання спаржі: тел.: +380 96-910-91-95
агроном-консультант Володимир Білко е-мейл: bilko9330@gmail.com
www.sparja.com.ua
Прочитано 3500 разів