Пятница, 14 Апрель 2017 18:39

Фітофтороз та альтернаріоз. Чи варто ризикувати?

original optНайбільш шкодочинні захворювання томатів. У світі середньозважені втрати врожаю від фітофторозу становлять 15%, від альтернаріозу – 5%. В окремі роки пошкодженість рослин альтернаріозом сягає майже 100%, а врожайність знижується наполовину. Найбільшої шкоди ці захворювання спричиняють при ранньому прояві та оптимальних для розвитку інфекцій погодних умовах. Посадки нестійких сортів та гібридів можуть бути знищені за 2-3 тижні.

У циклові розвитку фітофторозу присутній половий процес, в результаті чого з’являються нові генотипи патогена, які мають відмінні від батьківських форм характеристики. Це обумовлює утворення та розповсюдження в процесі еволюції нових, більш агресивних форм, збільшується різноманітність рас, і як наслідок – сильно зростає шкодочинність.

Розповсюдження та джерела інфекції2017-04-14 19-52-08

Фітофтороз та альтернаріоз поширені в усіх зонах вирощування. Збудники зберігаються на рослинних рештках і безпосередньо в ґрунті. Патогени можуть зберігатися у вигляді міцелію та ооспор (фітофтороз); міцелію та хламідоспор (альтернаріоз). Після садіння навесні зооспорангії піднімаються з вологою по ґрунтових капілярах на поверхню ґрунту або заражують підземні частини стебел. Впродовж сезону розповсюдження інфекції відбувається:

– зооспорангіями (фітофтороз). Для зараження необхідна присутність краплинно-рідинної вологи на поверхні рослин мінімум 4 години;

– конідіями (альтернаріоз).

Перші ознаки фітофторозу можуть проявлятися вже на розсаді томатів одразу після приживлення. Альтернаріоз, як правило, уражує рослини від початку бутонізації. Поява ознак альтернаріозу на рослинах у більш ранні фази розвитку свідчить про грубе порушення технології вирощування – незбалансоване мінеральне живлення, наявність вірусних захворювань.

Симптоми

На перший погляд симптоми обох захворювань схожі – плями на листках з наступним відмиранням бадилля. Однак існують елементарні ознаки, за якими їх безпомилково можна відрізнити (табл. 2).

Погодні умови, сприятливі для розвитку хвороб

Параметри

Фітофтороз

Альтернаріоз

Оптимальна температура, оС

15-25

24-30 (останніми роками спостерігається адаптація і до нижчих температур)

Мінімальна температура, оС

3

7

Оптимальна вологість повітря, %

90-100 або краплинно-рідинна волога

Чергування спекотної посушливої погоди з дощами або ранковими росами


Фітофтороз: збудник – ооміцет Phytophthora infestans.

Альтернаріоз: збудники – гриби Alternaria solani, Alternaria alternatа.

Альтернаріоз Фітофтороз

Рис. 1. Симптоми фітофторозу та листках та плодах.

Відмінності симптомів фітофторозу та альтернаріозу

Альтернаріоз

Відмінності симптомів

Фітофтороз

НА НАДЗЕМНИХ ЧАСТИНАХ РОСЛИН

На окремих листках нижнього або середнього ярусів

Ярус проявів перших ознак

Охвачує значну частину куща

Сухі, концентричні, без спороношення

Плями на листках у вологу погоду

Розм’якшена пляма із сіро-білим нальотом та білою облямівкою

Бурі, вдавлені, сухі, у вигляді пунктирів

Плями на стеблах

Суцільне побуріння та розм’якшення тканин

Відсутній

Водянистий ексудат на межі здорової та ураженої тканини

Присутній

Нерівна, концентрична

Характер поверхні плям

Гладка

Хаотичне

Розміщення плям на листках

Найчастіше – з верхнього краю

Жовтіє при сильному ураженні

Зміна забарвлення листової пластинки

Не жовтіє, при сильному ураженні буріє

НА ПЛОДАХ

Трапляються рідко, сухі, бурі, концентричні, інколи розтріскуються

Характер плям

Бувають завжди, проявляються в будь-яких частинах плодів у вигляді твердої бурої гнилі. У подальшому внутрішні тканини темнішають та розм’якшуютьсяПрофілактичні заходи запобігання

Вибір місяця для посадок. Томат слід розміщувати на рівних полях. В низинах, як правило, щорічно створюються сприятливі умови для розвитку фітофторозу – підвищена вологість повітря, тривала затримка вологи після опадів, ранкові роси. Ґрунт не повинен бути важким, щоб вода не затримувалася на ньому на тривалий час. На площах, де вирощувалися пасльонові культури, томат висаджують не раніше, ніж через чотири роки.

Правильне співвідношення NPK. Істотно знижує ймовірність епіфітотійного розвитку альтернаріозу співвідношення NPK в загальній системі удобрення 1:1,5:1,5. Тому в основу розрахунку внесення добрив та підживлень треба приймати винесення азоту з урожаєм, і саме цей елемент приймати за основу розрахунків. Фосфор та калій для рослин треба забезпечувати за наведеним вище співвідношенням з урахуванням наявності їх в ґрунті та коефіцієнтів засвоюваності.

Використання сортів та гібридів з підвищеною стійкістю

Районовані сорти та гібриди мають різну ступінь чутливості до фітофторозу та альтернаріозу. Вона наводиться в генетичних характеристиках компаніями, що виробляють та розповсюджують насіннєвий матеріал. Сорти та гібриди можуть втрачати стійкість при утворенні нових рас збудників захворювань.

Як правило, вищу чутливість мають сорти та гібриди ранніх груп стиглості. Це треба враховувати при розробці систем захисту. Якщо для пізніх сортів та гібридів можна планувати інтервали між фунгіцидними обробками 12-15 днів, то для ранніх обробки треба проводити не рідше одного разу на 8-10 днів.

Сортів та гібридів з абсолютною стійкістю до фітофторозу та альтернаріозу не існує. Намагання представити генетичний матеріал на ринку як абсолютно стійкий – це введення споживачів в оману.

Застосування фунгіцидів під час вегетації

Стратегії захисту рослин від фітофторозу та альтернаріозу відрізняються:

• Захист від фітофторозу слід починати з профілактичних обробок, від альтернаріозу – при виявленні перших ознак на рослинах. Це пов’язано з тим, що розвиток і розповсюдження фітофторозу відбувається дуже стрімко. У прохолодну вологу погоду хвороба може розповсюдитися на всі рослини на полі впродовж 1-2 тижнів.

• Альтернаріоз розповсюджується значно повільніше, частіше вражає рослини вже у дорослому віці, а фітофтороз є дуже небезпечним вже на початкових фазах розвитку рослин.

Рішення від компанії «Сингента»

Етап 1. Від садіння розсади до початку бутонізації, коли площа листової поверхні незначна, застосовують Ширлан 0,4 л/га та Ридоміл Голд 2,5 кг/га. Частина робочої рідини потрапляє на ґрунт – в зону основної резервації зооспор, і блокує їх рухомість.

Етап 2. Від початку бутонізації до початку цвітіння рослини обприскують Квадріс Топ, 1,0 л/га.

Етап 3. Від початку формування плодів до закінчення збирання застосовують Квадріс 0,6 л/га та Ревус 0,6 л/га. Для томатів у період плодоношення це найкращі фунгіциди, оскільки мають короткий період очікування від обприскування до наступного збирання.

О.Л. ЗОЗУЛЯ, 
кандидат біологічних наук;
М.М. ДОВГАЛЬ, 
кандидат с.-г. наук; ТОВ «Сингента»
Якщо у вас виникнуть питання, будь ласка, звертайтесь до консультаційного центру
0800 50 04 49
безкоштовно зі стаціонарних телефонів у межах України
Прочитано 1498 разів