Среда, 01 Март 2017 14:40

Різолайн – новинка на ринку інокулянтів

Різолайн – новинка на ринку інокулянтівІснує думка, що соя досить проста і невибаглива до умов вирощування культура. Але, як свідчить практика, не все так просто, як на перший погляд, особливо якщо на меті стоїть отримання врожаю на рівні 4-5 т/га з високим умістом білка.

Вирощування сої має свої особливості. З одного боку вона невибаглива до ґрунтових умов та попередників, а з іншого – її продуктивність досить сильно залежить від якості виконання цілого ряду технологічних заходів. Одним з найважливіших технологічних елементів у вирощуванні сої є інокуляція насіння ефективними штамами симбіотичних бактерій роду Bradyrhizobium japoniсum. Цей процес є простим і складним одночасно. Його простота у нашому розумінні полягає в тому, що бактерії споживають цукри, які дає рослина, а взамін отримує доступну їй форму біологічного азоту. Хоча за такою спрощеною схемою ховається невеличкий біологічний міні-завод, який функціонує за рахунок складних процесів і його робота залежить від сукупності багатьох факторів. А цими факторами визначається складність цього процесу – для його ефективного проходження повинні враховуватися і регулюватися не менше десятка різноманітних факторів.

На сьогоднішній день на ринку засобів захисту рослин України представлено достатньо різних інокулянтів для насіння сої, щоб його вибір став справжнім випробовуванням для виробника.

Різолайн – новинка на ринку інокулянтівДіаграма 1. Країни-представники і їх інокулянти для сої на ринку України, %, 2016 р.
Як видно з діаграми, 70% зареєстрованих інокулянтів на ринку, представлені виробниками України і США, Велика Британія займає 15%, а інші країни разом – 15%.

Усі інокулянти, що представлені на вітчизняному ринку, мають певні відмінності між собою. За основними критеріями (вид мікроорганізмів, їх титром) інокулянти, які є на ринку України, майже не відрізняються. Основною ж відмінністю є наявність протектора як додаткового компонента в складі препарату. Цей компонент має здатність захищати мікроорганізми від шкідливих факторів, за рахунок чого підвищується ефективність бульбочкоутворення та досягається можливість завчасної обробки інокулятном, а це значно підвищує технологічність самої обробки та спрощує процес посіву. Серед зарубіжних інокулянтів лише чотири застосовуються разом з протектором.

Райз Різолайн 1 optКомпанія БТУ-Центр, яка на ринку інокулянтів України 6 років, постійно слідкує за якістю власних продуктів та займається розробкою нових препаратів. У 2016 році агрономи компанії БТУ-Центр проводили виробничі дослідження нового інокулянта Різолайн® у поєднанні з протектором Різосейв®. Особливістю препарату є наявність в ньому чотирьох штамів Bradyrhizobium japoniсum, які пристосовані до різних ґрунтово-кліматичних умов, що забезпечує ефективнішу азотфіксацію. Інноваційним рішенням для вітчизняного виробництва інокулянта є поєднання у обробленні насіння інокулянтом Різолайн® та протектора Різосейв®. Застосування протектора Різосейв® дає змогу захистити бактерії від несприятливих зовнішніх умов, сприяє збереженню життєдіяльності штамів у період від інокуляції до проростання та кращому закріпленню інокулянта на насінині.

Використання інокулянта Різолайн® сумісно з протектором Різосейв® дає можливість проводити обробку насіння за 5-7 діб до сівби, з одночасним використанням малотоксичних хімічних протруйників за рахунок збереження життєдіяльності штамів без зниження ефективності бульбочкоутворення та симбіотичної азотфіксації.

Райз Різолайн 2 optОтже, в Україні створено вітчизняний інокулянт Різолайн® з протектором Різосейв® з можливістю завчасної обробки насіння та високою ефективністю азотфіксації.

У 2016 році проводились виробничі випробовування інокулянта Різолайн® у поєднанні з протектором Різосейв®.

1. СФГ Світанок (Полтавська обл., Оржицький р-н). Обробка насіння інокулянтом проводилась безпосередньо перед посівом. Бакова суміш складалась з інокулянта Різолайн® 2 л/т + Різосейв® 2 л/т та фунгіцидного протруйника Максим XL 1 л/т. Сівба проведена 02.05.2016. Перші бульбочки з’явились у фазу першого трійчастого листа, а вже за наявності трьох трійчастих листків рослини мали активні бульбочки розміром понад 3 мм від 7 до 12 шт. на рослині. На початку фази цвітіння симбіотичний апарат був розвинений добре, бульбочки мали рожевий колір, а їх кількість та розмір достатні для забезпечення високих потреб культури в азоті. Як результат, на полях з використанням інокулянта Різолайн® + Різосейв® урожайність становила 32,0-32,4 ц/га, а на контролі – 28,7-29,0 ц/га.

2. ПрАТ Райз-Максимко, Підліснівська ф-я, північне Р.У. (Сумська обл., Сумський р-н.). Обробку насіння сої на насіннєвому заводі проводили завчасно за 7-10 діб до сівби. Складові бакової суміші: інокулянт Різолайн® 2 л/т + протектор Різосейв® 2 л/т + фунгіцидний протруйник Февер 0,4 л/т. Сівба проводилась 03.05.2016 р. На контролі використовували інший інокулянт, яким обробляли насіння в день сівби. Внаслідок потужних зливових дощів посіви сої отримали значне пестицидне навантаження за рахунок промивання ґрунтових гербіцидів. За таких складних погодних умов, на посівах із застосовуванням двокомпонентного інокулянта, на початку фази бутонізації-цвітіння (07.07.2016 р.) рослини сої мали достатню кількість активних бульбочок, 6-10 шт./рослину, діаметром більше 3 мм. На посівах, де було проведено інокулювання Різолайн® + Різосейв®, отримано врожайність на 2,8-3,3 ц/га вище, ніж на контролі.

Отже, застосування нового вітчизняного інокулянта Різолайн® в поєднанні з протектором Різосейв® дає змогу проводити завчасно інокулювання з малотоксичними хімічними протруйниками, збільшити врожайність на 2,8-3,7 ц/га, при цьому ціна вдвічі менша, ніж у зарубіжного аналога.

Компанія БТУ-Центр та сільськогосподарські виробники рекомендують застосовувати вітчизняну інноваційну розробку для ефективної інокуляції насіння сої.

Олександр СЛОБОДЯНЮК,
агроном компанії «БТУ-Центр»
 
 
Прочитано 2153 разів