Среда, 01 Март 2017 13:45

SOLGUARD – три професійні рівні захисту соняшнику від вовчка

SOLGUARD – три професійні рівні  захисту соняшнику від вовчкаВовчок (Orobanche cumana Wallr.) – це квітковий паразит, який не має хлорофілу і живиться за рахунок рослини-живителя. Він досить поширений і уражує посіви соняшнику в багатьох країнах світу. За різними даними, у світі уражено вовчком 7–8 млн. га соняшнику. Одне з найбільших вогнищ поширення вовчка – Причорноморський регіон, до якого належить Україна. Із 6 млн. га соняшнику в Україні майже 4 млн. га перебувають у зоні особливої небезпеки. Це передусім Степ України, але щороку зона ця поступово поширюється далі на північ, захоплюючи Лісостеп України. Спільна еволюція паразита й хазяїна призводить до появи нових рас вовчка, здатних долати імунітет стійких до попередньої раси сортів і гібридів. Вважається, що зі зникненням старих сортів і гібридів зникають і старі раси. У процесі сортооновлення з’являються нові раси, які пристосовуються до нових генотипів хазяїна. Сьогодні особливо агресивні раси вовчка зафіксовано в Луганській, Донецькій, Запорізькій областях та на півдні Одеської, звідки вони поширюються в інші регіони.

Вовчок розмножується насінням. Воно дуже дрібне, пилоподібне, і завдяки цьому його легко розносять на великі відстані вітер, пилові буревії, дощі, комахи, знаряддя обробітку ґрунту, тара тощо. Проростати насіння вовчка стимулюють виділення кореневої системи соняшнику з глибини ґрунту до 20 см. Оптимальні умови для проростання насіння – температура ґрунту +16...25°С і вологість 70–85%. Не проростає насіння паразита при надлишковому зволоженні ґрунту і температурі нижчій за +10°С та вищій за +35°С.

Один із ростків проникає крізь паренхіму кори кореня у ксилему і забирає у рослини-живителя воду й поживні речовини. На протилежному боці ростка утворюється брунька, яка розвивається у квітконос. Залежно від сприйнятливості гібрида, ступеня засміченості ґрунту насінням паразита і вологості ґрунту квітконосів може бути від 1–2 до кількох десятків (іноді понад 200) на одній рослині. Квітконоси з’являються через 1–2 місяці після появи сходів соняшнику, а цвітуть вони набагато раніше, ніж соняшник.

Квітконоси прості, нерозгалужені, білуваті, згодом бурі, досягають висоти 30 см і більше, в основі з потовщенням. Квітки фіолетові, з чотирма тичинками, зібрані по кілька десятків у колосся або колосовидну волоть. Плід – коробочка, яка розкривається двома або трьома стулками і містить у середньому 1500–2000 насінин. Одна рослина вовчка здатна давати 60–100 тисяч насінин. Насіння не проростає без наявності рослин соняшнику і може тривалий час (до 20 років) зберігати життєздатність у ґрунті. При сильному ураженні рослини взагалі не утворюють кошиків. За наявності 30 квітконосів на одній рослині соняшнику врожай насіння з неї знижується всемеро, а при 60 і більше квітконосах його взагалі немає. Крім соняшнику, може уражувати тютюн, сафлор, помідори, полин, нетребу звичайну та інші культурні й дикорослі рослини.

Треба пам’ятати, що універсальних заходів захисту від вовчка наразі не існує і кожне поле – це унікальний випадок, який потребує особливого підходу залежно від регіону, ґрунту і ступеня ураження. Порушення сівозміни і недотримання профілактичних заходів на полі, неправильний вибір гібрида чи сорту соняшнику можуть спровокувати ще більше поширення вовчка на полі, а відтак зросте шкода від нього.
Отже, контроль вовчка – дуже складне питання. Вирішити цю проблему допоможе програма Solguard компанії «Сингента». Слід підкреслити, що окремо взятий елемент цієї програми не може вповні забезпечити надійний контроль вовчка.

Програма Solguard – це три професійні рівні захисту соняшнику від вовчка:
1) агротехнічні заходи
2) генетичний захист
3) гербіцидний контроль

Агротехнічні заходи – це перший крок у комплексному підході до контролю вовчка. По-перше, це впровадження і дотримання профілактичних заходів – використання тільки сертифікованого насіння, моніторинг посівів на виявлення вовчка, чистота сільськогосподарського обладнання і машин тощо. По-друге, впровадження у сівозміну культур-пасток, як-от кукурудза і сорго. Дві останні – найефективніші пастки для вовчка, включення цих провокаційних культур у сівозміну знижує потенційний запас насіння паразита у ґрунті. Як і соняшник, кукурудза і сорго стимулюють насіння вовчка проростати, але він не може паразитувати на цих культурах і тому проросле насіння гине. Так кукурудза і сорго сприяють знищенню майже половини запасу насіння вовчка у ґрунті.

Організація сівозміни з включенням культур-пасток – важливий елемент у контролі вовчка. Навіть при короткій ротації соняшнику, але за наявності у сівозміні культур-пасток знижується запас насіння паразита. І навпаки, довга ротація соняшнику (навіть 8–12 років), але без культур-пасток не сприяє зниженню запасу насіння паразита, відповідно зберігається висока загроза ураження соняшнику вовчком.

Ще один важливий агротехнічний захід – обробіток ґрунту. Останні дослідження свідчать, що енергоощадний обробіток ґрунту після соняшнику порівняно з традиційним знижує надалі ризик ураження посівів соняшнику вовчком. При цих технологіях насіння вовчка міститься на поверхні ґрунту, тобто на відстані від коренів соняшнику, крім того, на нього впливають зовнішні чинники, під дією яких паразит утрачає життєздатність.
Традиційний обробіток ґрунту, навпаки, призводить до того, що насіння паразита потрапляє у шар ґрунту, де воно захищено від зовнішніх чинників, може контактувати з кореневою системою соняшнику і зберігати життєздатність до 20 і більше років.

Генетичний захист. З погляду економії й екології, для багатьох аграріїв це досить захопливий спосіб вирішити проблему. Водночас для насіннєвих компаній це непросте селекційне завдання, яке потребує часу і чималих матеріальних витрат. Виведення гібрида – це результат тривалої селекційної роботи, спрямованої на отримання якісного великого врожаю. Варто пам’ятати, що генетична стійкість дозволяє підтримувати продуктивність, але небажано використовувати нові гени стійкості, коли це недоцільно. Використання гібридів, стійких до нових рас вовчка, до появи цих рас на полі тільки провокує розвиток і появу нових рас. Раси вовчка здатні еволюціонувати швидкими темпами, і гібриди, які сьогодні толерантні до вовчка, уже через 2–3 роки можуть втратити стійкість і уражуватися вовчком.
Компанія «Сингента» приділяє особливу увагу селекційним програмам, головна мета яких – вивести гібриди, адаптовані до певних умов вирощування, з високим потенціалом урожайності, високим вмістом олії і комплексною стійкістю до основних хвороб та стресів. Велика генетична база і численні селекційні станції по всьому світу дозволяють компанії відбирати тільки найкращі гени для створення високопродуктивних гібридів.
Усі гібриди соняшнику компанії «Сингента» мають стійкість до вовчка, більшість із них стійкі до вовчка рас А–Е, останнім часом на ринок виведено нове покоління гібридів, які поєднують високий рівень урожайності, пластичності та стійкість до нових рас вовчка. Це гібриди для всіх зон СИ Арізона, СИ Купава, СИ Ласкала та Естрада; гібриди для посушливих регіонів Босфора, Трансол та СИ Кадікс.

Гербіцидний контроль – теж важливий компонент у комплексному підході до контролю вовчка. Цей метод базується на використанні виробничої системи Clearfield® або Clearfield® Plus, що дозволяє:
● контролювати однодольні та дводольні види бур’янів після сходів соняшнику;
● контролювати всі раси вовчка.

Для виробничої системи Clearfield® компанія «Сингента» пропонує сільгоспвиробникам високоякісне насіння гібридів, стійких до імідазолінонів: Санай МР, Коломбі, СИ Експерто, Таленто, НК Алего, СИ Діамантіс, НК Неома, НК Фортімі, НК Ададжіо, та гербіцид Каптора®. Для контролю вовчка гербіцид Каптора® краще застосовувати у фазі 4 листки у соняшнику. Каптора® контролює абсолютно всі раси вовчка і попереджає появу нових рас.
Для виробничої системи Clearfield® Plus компанія «Сингента» пропонує насіння гібридів СИ Бакарді КЛП і СИ Неостар КЛП та гербіцид Каптора® Плюс.
Програма Solguard дозволяє запобігти швидкій появі нових рас цього паразита і дає можливість вирощувати соняшник у регіонах із великою шкодочинністю вовчка.

ГЕННАДІЙ МАЛИНА,
менеджер з маркетингу, розвиток напряму олійних культур
Прочитано 1584 разів