Понедельник, 13 Февраль 2017 14:19

Машини для протруювання насіння: огляд конструкцій

МАШИНИ ДЛЯ ПРОТРУЮВАННЯ НАСІННЯ: ОГЛЯД КОНСТРУКЦІЙВойновський В.В. зав. лабораторії УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого
Войновська А.С. агроном УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого
Малишок В.І. директор ПП «Агрохім»

Сівба не протруєним насіннєвим матеріалом призводить до поширення хвороб зернових культур, які не знищуються пізніше хімічними засобами, що в кінцевому результаті впливає на врожайність рослин.

Основним завданням при протруюванні насіння є рівномірність та повнота обробки його отрутохімікатами та неушкодженість насінин робочими органами машини під час технологічного процесу. Тому якість протруювання насіння залежить від правильності вибору протруювача та від досконалості його робочого процесу.

Очищення зерна відіграє велику роль у протруєнні зерна. Дрібні частинки пилу мають порівняно велику відносну поверхню і абсорбують на свою поверхню значну кількість препарату, що негативно впливає на якість протруювання. Чим більше пилу та дрібних домішок зерна, тим менше протруйника потрапляє на оброблювальне зерно, насіння не огортається плівкою повністю, на одну насінину може потрапити надлишкова кількість препарату, а на іншу – недостатня. Все це знижує ефективність заходу, призводить до перевитрати препарату і знижує посівні якості насіння. Зменшення препарату навіть на 10-12% різко зменшує ефективність протруйника.

Структура сільгосппідприємств, зважаючи на їх розмір, в Україні досить різноманітна від 5-7 га у одноосібників до десятків, сотень тисяч в великих агрохолдингах. Враховуючи, що і ті і інші в будь-якому випадку вимагають якісного насіння, ринок почав реагувати і на цей виклик. На ринку України найбільш відомими і поширеними у використанні є протруювачі вітчизняного виробництва ПНШ-3, ПНШ-5, ПК-20 ТОВ "ЛЬВІВАГРОМАШПРОЕКТ" та їх модифікації, ПС-10 російського виробництва, «Мobitox» угорського виробництва, SUPER 1-6(STM) французького виробника DOREZ, зустрічаються також протруювальні машини білоруського та польського виробництва. Крім звичайних пересувних конструкцій на ринку України вже досить часто зустрічаються мобільні (причіпні) комплекси для протруєння насіння, як правило з додатковою сепарацією (очисткою) перед процесом протруєння – DOREZ RT354, STARA REBOKE.

Машини для протруювання насіння: огляд конструкційВ 2017 році слід звернути увагу на цілу лінійку новинок, які представляються на ринку України приватним підприємством «Агрохім», ексклюзивним дилером відомих в Європі польського виробника протруювальних машин фірми AgrAlexМАШИНИ ДЛЯ ПРОТРУЮВАННЯ НАСІННЯ: ОГЛЯД КОНСТРУКЦІЙ та французького виробника протруювачів та мобільних протруювальних комплексів фірми Dorez. Кожне господарство в залежності від потреб може обрати відповідний протравлювач із широкого модельного ряду. Всі протруювачі відповідають нормам Європейського Союзу, сертифіковані за найвищими стандартами якості, прості та зручні у використанні та головне – забезпечують неперевершену якість виконання процесу протруювання: стабільне рівномірне дозування у відповідності до необхідної норми, рівномірне і повне покриття кожної насінини препаратом, повністю відсутнє або зведене до максимального мінімуму травмування насіння в процесі протруєння, безпечність для оператора під час виконання роботи та мають можливість перед самою обробкою насіння додатково його очистити.

Фірма AgrAlex – провідний виробник протруювальних машин. 40-літній досвід в галузі протруєння і продаж більше 4000 штук протруювачів ставить AgrAlex на позиції лідера на європейському ринку. AgrAlex пропонує широкий асортимент моделей для роботи в малих, середніх та великих господарствах, а також на насіннєвих об’єктах.

Компанія DOREZ вже шосте покоління представлена в агросекторі Франції, а з 2000 року відома у Європі своїми мобільними (причіпними) протруювальними комплексами та універсальними протруювачами. Спеціалізуючись на обробці гороху, DOREZ змогла знайти найкращі рішення для протруєння і інших культур. Універсальне обладнання DOREZ здатне делікатно та обережно протруювати бобові (горох, соя), а також і інше насіння (злакові, соняшник, кукурудза, ріпак тощо).

Надалі нами представлено особливості конструкції протруювачів та принцип дії протруювачів під час обробки насіннєвого матеріалу.

Машини для невеликих господарств. ПРИСТРІЙ І ПРИНЦИП ДІЇ AL50

Протруювач насіння AL50 і AL50P це проста в обслуговуванні і надійна в експлуатації за умови виконання усіх зобов'язань що містяться в інструкції обслуговування машина. Принцип дії протруювач AL50 і AL50P показує нижчевказаний малюнок.

Машини для протруювання насіння: огляд конструкційРис. Схема дії протруювача AL50 і AL50P.

1. Камера зрошування. 2. Камера протруювання.

3. Ротаційний розпилювач.

4. Місткість для протравлюючої рідини. 5. Заборник пилу.

6. Шнековий транспортер.

7. Аспіраційна система.

Принцип роботи: насіння, яке знаходиться камері протруювання вводяться в рух за допомогою шнекового транспортера (6). Під час руху насіння в камері протравлення відбувається процес їх очищення від пилу і дрібних домішок через заборник пилу (5) аспіраційної системи (7).

Аспіраційна система ( 7), яка передбачається в протруювачі насіння AL50P, очищає зерно від дрібного сміття і пилу перед протравленням. Це гарантує високу якість протравлення насіння і підвищує техніку безпеки при роботі.

Протравлююча рідина стікає автоматично з місткості в ротаційний розпилювач (3), який знаходиться в кришці камери протравлення (2). Місткість для протравлюючої рідини (4) має об'єм 1 літр.

У нижній частині камери протравлення (2) знаходиться клямка, яка служить для звільнення камери протравленого насіння через шнековий транспортер (6). Звільнення відбувається
Машини для протруювання насіння: огляд конструкційпісля витягування засувки, ручка якої знаходиться над вивантажувальним отвором, що передбачає закріплення стандартного мішка.

Машина безперервної роботи протравлювач насіння AGATA

Легка в обслуговуванні і надійна в експлуатації за умови виконання інструкції по обслуговуванню. Принцип дії протруювача AGATA показаний нижче на малюнку.

Рис. Схема роботи протруювача AGATA:

1. Засипний бак. 2. Камера барабана дозуючого механізму.

3. Регулятор надходження насіння. 4. Дозуюче колесо.

5. Ваночка протруювальної рідини.

6. Регулятор дозуючої рідини. 8. Аспіраційна система.

9. Ротаційний розпилювач. 10. Зрошувальна камера.

11. Шнековий транспортер. 12. Вивантажувальний конус.

13. Насос. 14,16. Шланг. 15. Розділювач.

МАШИНИ ДЛЯ ПРОТРУЮВАННЯ НАСІННЯ: ОГЛЯД КОНСТРУКЦІЙНасіння поступає в завантажувальний бак (1) очищається від пилу і легких домішок аспіраційною системою (8) і після відкриття робочого отвору важелем (3), падаючи вниз, обертають барабан дозуючого механізму (2). До барабанної осі прикріплено дозуюче колесо (4), лопатки якого занурені в протравлюючу рідину, яка знаходиться у ванночкі (5).

Протравлююча рідина з бака (7), що подається насосом (13), через шланг (14) поступає до роздільника (15), де береться необхідна кількість протравлюючої рідини для насіння, а залишок подається шлангом (16) назад у бак (7). Дозуюче колесо (4), обертаючись, через трубопроводи поставляє необхідну дозу протравлюючої рідини на диск (9) ротаційного розпилювача, що обертається з великою швидкістю. Доза протравлюючої рідини регулюється важелем (6).

У камері зрошування (10) розпорошена протравлююча рідина наноситься на поверхню насіння, що падає. Заздалегідь протравлене в камері зрошування насіння потрапляє в шнек (11), де дбайливо перемішуються між собою, Машини для протруювання насіння: огляд конструкційпокращуючи рівномірність розподілу протравлюючої рідини по поверхні насіння, і транспортуються до вивантажного конуса (12). Продуктивність регулюється важелем (3) безступенчато з 2 до 5 тонн в годину.

Аспіраційна система (8) дозволяє протравлювати чисте насіння, що значною мірою покращує якість протравлення.

Протруювач HANKA працює в системі безперервної роботи

1. Завантажувальний бак. 2. Барабан дозуючого механізму.

3. Регулювальний важіль подачі зерна.

4. Дозуюче колесо. 5. Ванночка.

6. Регулятор подання розчину. 7. Ротаційний розпилювач.

8. Камера протравлення (зрошування). 9. Шнек.

10. Змішувач. 11. Вихід протравленого насіння.

12. Місткість для протравлюючої рідини.

Принцип роботи: насіння, що поступає в завантажувальний бак (1), очищене аспіраційною системою (системою пиловидалення) (12) від пилу і дрібної засміченості, після відкриття регулювальним важелем робочого проміжку (3), падають вниз і обертають барабан дозуючого механізму (2). У барабанній осі вбудовано дозуюче колесо (4), лопатки якого занурені в розчин (протравлююча речовина), що знаходиться у ванночкі (5).

Протравлююча речовина з місткості (12) відкачується насосом, подається через шланг в розподільну воронку і далі у ванночку (5), де за допомогою дозуючого колеса (4) відміряється відповідна доза в точній відповідності з вагою насіння і спрямовується до ротаційного розпилювача (7). Лопатки, що обертаються, дозують протравлюючу речовину відповідно до кількості насіння і направляють її по трубопроводу до диска ротаційного розпилювача (7), що обертається з високою швидкістю.

Розпорошена протравлююча речовина спрямовується в камері протравлення (8) безпосередньо на насіння, що вільно падає, і наноситься на їх поверхню. Заздалегідь протравлене в камері зрошування (8) насіння потрапляє в змішувач (10), де за допомогою шнека (9) з обгумованими лопатками ретельно перемішуються між собою до однорідного покриття протравлюючою рідиною і транспортуються до виходу (11).

Установка системи аспірації робить можливим протравлення чистого, очищеного насіння, забезпечуючи якісне виконання процесу протравлення.

Сортувально-протруювальний комплекс DOREZ, продуктивністю 5 т/ч.

Процес очистки (додаткової очистки) зерна:

Через завантажувальну норію зерно через вхід G потрапляє в очисний сепаратор. Спочатку аспірація відділяє найдрібніші домішки. Ці домішки поділяються на дві категорії в осадовій камері: легкі домішки (пил, дрібні частинки), які витягуються вентилятором V, і відходи середньої ваги, які потрапляють в осадову камеру, звідки вивантажуються розвантажувальним шнеком M. Циліндрична частина барабана сепаратора складається з 4 решіт. Перше решето за допомогою круглих отворів Ø 4мм (вихід A) відокремлює від зерна дрібні, круглі домішки (типу підмаренник чіпкий). Друге і третє решета відокремлюють пошкоджені або дрібні зерна (вихід B ).

Насіння (зерна найкращої якості) проходить через останнє, четверте, решето (вихід C) до норії протруювальної машини. Відходи великого розміру в свою чергу опускаються в барабан R. Наявна рухома заслінка між C і R регулює кількість зерна, яке подається на норію протруювальної машини.

Процес протруювання: очищене насіння через завантажувальну норію завантажується в мірну ємність для зважування. Коли точна вага (5кг) насіння набрана, насіння перекидається в першу камеру перед змішувачем. У цей момент заповнюється друга ємність і процес повторюється. Одночасно, синхронно з набором насіння, відбувається набір в дозовані ємності протруювачів та виливання хімікатів на насіння у першій камері перед змішувачем – у даному випадку одночасно подається два різних препарати у відповідністю з розрахованою дозою. Є по дві ємності для насіння і для хімікатів. Обидві ємності для хімікату знаходяться на одній вісі й коли хімікат з однієї виливається , другий заповнюється новою порцією хімікату. Відміряна таким чином доза суміші потрапляє в розподільний відсік. Одразу після виливання хімікату на зерно у першій камері суміш поступає у змішувач, де виконується остаточне змішування (протруєння) гумовими лопастями. Насіння після ретельного перемішування поступає на вивантаження.

Проведений аналіз робочих процесів, здійснюваних наявними на ринку України протруювачами, певною мірою допоможе аграріям обрати сучасний протруювач, який задовольнятиме всі вимоги, адже вибір протруювача для господарства, залежить також від кількості протруєного матеріалу на посівний період та вартості машин.

Протруювач HANKA простий в обслуговуванні і надійний в роботі за умови дотримання усіх приписів, що містяться в настанові щодо експлуатації.
25009, Україна, м. Кропивницький, вул. Комарова, 74,
т./ф.: (0522) 33-07-27, 33-64-56, (097) 433-433-7; (095) 433-433-7
Е-mail: info@agrokhim.com.ua, sale@agrokhim.com.ua
www.agrokhim.com.ua
Прочитано 6197 разів