Понедельник, 19 Декабрь 2016 15:10

Чому треба встановлювати новий двигун на трактор?

НОВИЙ ДВИГУН  НА ТРАКТОРЯк варіант, є модернізація тракторів типу Т-150К, встановленням альтернативного двигуна дизеля Д-260.4, створеного конструкторами Мінського моторного заводу спеціально для тракторів і комбайнів. В нього втілені всі кращі напрацювання добре відомого Д-240. Двигун постійно удосконалюється, підвищується його надійність і ресурс. На шляху від Д-260.1 (135 к.с.) до Д-260.4 (210 к.с.) цими доробками стали: установка нових чеських деталей циліндро-поршневої групи і регульованого турбокомпресора з тиском наддуву до 2 атмосфер, збільшення діаметра поршневого пальця від 38 до 42 мм, застосування ярославського паливного насосу високого тиску, а потім фірми MOTORPAL і BOSCH, вдосконалення водяного насосу, збільшенням опор його валу до трьох підшипників.

З метою підвищення надійності і безпеки використання трактора застосований 2-двоциліндровий компресор з приводом пасом.

Всі названі удосконалення дозволили створити практично новий двигун Д260.4522 потужністю 210 к.с., а з ним і більш потужний і економічний трактор, надійність і продуктивність якого вже перевірена в період восьми сезонів експлуатації на полях України і Росії. Таких тракторів, нових і переобладнаних, вже більше 2000!

Крім вказаного, на тракторах обладнаних двигуном Д-260.4, застосовується сучасне однодискове зчеплення німецької фірми LUК (добре збалансоване), спеціально розраховане на потужність 250 к.с. Застосовується також двоступеневе очищення повітря від пилу, де на першому ступені встановлений попередній очисник повітря з ежекторним відсмоктуванням пилу, а на другому ступені сучасний повітряний фільтр російського виробництва.

Для підтримки оптимального теплового стану двигуна і виключення його перегріву в системі охолодження використовується 9-лопатевий вентилятор.

Двигун Д-260.4 – рядний, добре вписується в компоновку трактора, має легкий доступ до агрегатів для технічного обслуговування і ремонту. Він має меншу вагу, ніж двигун ЯМЗ-236М2 (ЯМЗ-236Д) і більш урівноважений. Менша вібрація значно зменшує навантаження на деталі двигуна, підвищує їх ресурс і не викликає порушення герметичності очисника повітря і трубопроводів подачі повітря.

ВІЗЬМЕМО ОЛІВЕЦЬ, КАЛЬКУЛЯТОР ТА ЛИСТ ПАПЕРУ

При встановленні нового мінського двигуна ММЗ Д-260.4 на трактор типу ХТЗ-170 необхідно здійснити оплату за двигун, спеціальний перехідний пристрій з комплектом додаткових деталей та роботу бригади по переоснащенню.

Але як тільки трактор виїхав в поле, можна починати рахувати прибутки. Справа в тому, що двигун ММЗ Д-260.4 в порівнянні з аналогами має ряд переваг.

По-перше, – більша потужність (210 к.с.), що забезпечує значне підвищення продуктивності агрегату при якісному виконанні сільськогосподарських робіт на заданих швидкостях при агрегатуванні з сучасними та перспективними, в т. ч. комбінованими, технологічними машинами. Саме комбіновані машини вимагають високого тягового зусилля, яке повинно забезпечуватися потужністю двигуна близько 40-45 к.с. на один метр захвату.image001 opt

По-друге, – більший крутний момент (813 Н/м за даними випробування в лабораторіях УкрНДІПВТ ім. Леоніда Погорілого) та значний запас крутного моменту (24%) забезпечує стабільність виконання технологічних процесів при змінному навантаженні, меншу кількість перемикань коробки передач.

По-третє, – менша витрата палива за рахунок більш високої повноти згоряння палива в циліндрах двигуна при використанні регульованого наддуву, інтеркулера та більш досконалого сумішоутворення.

При проведенні польових досліджень використання тракторів типу Т-150К та ХТЗ-170 з альтернативними мінськими двигунами ММЗ Д-260.4 кафедрою «Трактори і автомобілі» Харківського національного технічного університету сільського господарства ім. П. Василенка встановлено, що трактор з мінським, більш потужним (210 к.с.) двигуном, при виконанні оранки агрегатом в складі трактора ХТЗ-170, оснащеного двигуном ММЗ Д-260.4 і плугом ПЛН-5-35, продуктивність становила 11,4 га/зміну, а витрата палива – 19,3 л/га.

У аналогічного трактора з двигуном ЯМЗ-236М2 та таким самим плугом продуктивність 9,3 га/зміну, витрата палива – 22,8 л/га.

При порівнянні слід відмітити, що у трактора ХТЗ-170, оснащеного двигуном ММЗ Д-260.4 в агрегаті з плугом ПЛН-5-35, продуктивність виявилась більшою на 2,1 га/зміну, а витрата палива меншою на 3,5 л/га, ніж у аналогічного трактора з двигуном ЯМЗ-236М2 та таким самим плугом. Таким чином легко порахувати, що за одну зміну за рахунок меншої витрати палива – при оранці 11,4 га можна зекономити 11,4×3,5=39,9 літрів дизельного палива.

В країнах Західної Європи і Америки широко розповсюджена практика перепродажу техніки, що була у вжитку, з відновленням в умовах спеціалізованих ремонтних виробництв. При цьому її модернізують з метою підвищення техніко-економічних показників. Цей досвід все ширше використовується й на Україні.

Таким чином господарства навіть з обмеженим фінансовим забезпеченням мають можливість оновити парк тракторів на більш сучасний, більш продуктивний та економічний. Звичайно, це не панацея вирішення всіх проблем, але дозволяє використовувати сучасні комбіновані енергоощадні сільськогосподарські машини в новітніх технологіях, тим самим піднятись на вищий щабель використання машинно­тракторного парку в господарстві.
МИКОЛА ГРИГОРОВИЧ МАКАРЕНКО,
доцент кафедри «Трактори і автомобілі» ХНГСХ 
ім. П. Василенка, сільськогосподарський дорадник
тел.: (057) 715-45-55, (050) 514-36-04
Прочитано 1357 разів