Понедельник, 19 Декабрь 2016 14:41

Повноцінне борошно для хліба та млинців від вертикально-реверсивних зернодробарок

ПОВНОЦІННЕ БОРОШНО ДЛЯ ХЛІБА ТА МЛИНЦІВ ВІД ВЕРТИКАЛЬНО-РЕВЕРСИВНИХ ЗЕРНОДРОБАРОКВ процесах вирощування, переробки зерна та виготовлення хліба додають стільки шкідливих для людини домішок, що дехто почав на окремих ділянках займатись органічним землеробством для власних потреб. Але цього недостатньо, бо при отриманні сортового борошна, в основному з пшениці, втрачається більше половини біологічно активних елементів разом із висівками.

При споживанні продуктів, виготовлених із такого маловітамінного борошна, виникає поширене в наш час порушення обміну речовин в організмі людини, від чого «ростуть» животи. Для зменшення негативних наслідків споживання таких продуктів почали випікати вітамінний висівковий хліб. Але навіщо спочатку так складно роз’єднувати, щоб потім
2016-12-19 14-49-46об’єднати, коли для отримання повноцінних хлібобулочних виробів із борошна пшениці дієтологи рекомендують використовувати разове, обойне борошно, яке отримують із цілого зерна шляхом простого розмелювання до необхідної крупності. У відповідності з нормами, в пшеничному обойному борошні залишок на ситі з отворами 0,67 мм не повинен перевищувати 2% і мати клейковини не менше 20%, а колір – білий з жовтуватим або сіруватим відтінком, із помітними частинками оболонок зерна.

Автором були проведені дослідження з метою отримання пшеничного обойного борошна за допомогою модернізованих широко перевірених у виробничих умовах вертикально-
реверсивних зернодробарок, які позитивно зарекомендували себе у багатьох господарів, відомих фірмах та крупних господарствах при отриманні дерті для тварин і в технологічних лініях виготовлення комбікормів, білково-вітамінних добавок та преміксів.

Розроблена дробарка (фото 1) складається із бункера, під яким вертикально розташований електродвигун, до якого прикріплена дробильна камера з ротором, посадженим на кінець вала двигуна, що виключає габаритну клинопасову передачу. На диску ротора шарнірно встановлюються на осях у двох площинах чотири зносостійкі молотки з твердими наплавленнями для дроблення матеріалу. Під ротором закріплене спеціальне решето та вихідний конус, який спрямовує подрібнений матеріал у підвішений мішок або іншу ємність. Для розмелювання зерна в разове борошно на дробарку встановлюються одне на друге два ідентичних решета товщиною два міліметри зі зміщенням отворів діаметром 6 мм, що дозволяє зменшити прохідні отвори до 0,5 мм та досягти необхідної якості подрібнення. Вся ця конструкція ПОВНОЦІННЕ БОРОШНО ДЛЯ ХЛІБА ТА МЛИНЦІВ ВІД ВЕРТИКАЛЬНО-РЕВЕРСИВНИХ ЗЕРНОДРОБАРОКвстановлюється на тринозі.

При роботі в бункер об’ємом 90 літрів засипається зерно, яке однією з подвійних заслінок (фото 2) повільно дозується в камеру, де дробиться до відповідної кондиції (фото 3) і через конус виводиться із дробарки.

Розроблено дві уніфіковані модифікації млина: перша – продуктивністю 100 кг за годину з трифазним електродвигуном потужністю 4,0 кВт і друга – 50 кг/год з однофазним побутовим – 2,2 кВт. Для запускання-вимикання та захисту електродвигунів від перевантаження встановлюються автомати. Коштують такі млини 8,5 та 7,5 тис. грн відповідно.

Я сам купую на базарі зерно пшениці не нижче третього класу, часто неочищене, прямо з-під комбайна, і мелю з нього борошно, з якого печемо дієтичні млинці та смачний хліб, що пахне полем, як колись мамин із селянської печі. Хліб випікається в домашній міні-пекарні, розрахованій на одну буханочку, зате екологічно чистий і вдвічі дешевший купованого.

З успіхом використовується цей млин і для якісного розмелювання спецій, лаврового листа, перцю, трав до чаю, цукру на пудру та віконного скла для технічних потреб і тому подібного.

До переваг вертикально-реверсивних дробарок можна віднести простоту конструкції, застосування всього чотирьох стандартних молотків, тоді як в аналогах їх кількість сягає 240 штук. Робоча зона дроблення – 720 градусів за рахунок попарного розташування молотків в двох площинах, чим досягається ефективне використання об’єму оригінальної малогабаритної дробильної камери. При зношуванні одного рогу молотків досить поміняти напрям обертання вала електродвигуна, щоб відновити ефективність дроблення. ПОВНОЦІННЕ БОРОШНО ДЛЯ ХЛІБА ТА МЛИНЦІВ ВІД ВЕРТИКАЛЬНО-РЕВЕРСИВНИХ ЗЕРНОДРОБАРОКПодвійні борти товщиною 8 мм підвищують ремонтопридатність камери подрібнення. Невеликі розміри 50×50×140 см (а після демонтажу триноги висота зменшується до 80 см) та маса 70 кг дозволяють транспортувати її будь-чим: легковиками, електричкою або відомими перевізниками за помірну плату.

Якщо зняти одне решето, то млин використовується як звичайна зернодробарка з середньою продуктивністю 500 та 1000 кг/год при отриманні дерті середнього розміру, яка годиться для згодовування без запарювання свиням, коровам та птиці. Коли вийняти з дробильної камери обидва решета, то можна отримати крупу і, зокрема, із зерна кукурудзи. Цими дробарками якісно подрібнюють також цілі початки кукурудзи зі стрижнями, обгортками і стеблом, сіно на вітамінне борошно, гранули, макуху, олійні відходи, кістки та пластикові пляшки (фото 4), завдяки розміру горловини 75×75 мм Такі зернодробарки суттєво дешевші від аналогів за рівних потужності двигуна, продуктивності та якості подрібнення.

Дослідна партія з двох сотень розроблених зернодробарок-млинів застосовується без рекламацій по всій Україні більше десяти років, що свідчить про їх популярність, надійність і простоту в експлуатації.

На інноваційну зернодробарку-млин автору видано 25 патентів на винаходи, що підтверджує її світову новизну та конкурентоспроможність.
Михайло Іванович КАРПЕНКО,
кандидат технічних наук,
автор 30 розробок, 83 винаходів,
більше 300 публікацій та 500 впроваджень.
Тел. 066-7007-106.
Прочитано 1800 разів