Вторник, 01 Ноябрь 2016 16:20

Фунгіцидний захист насіння соняшнику

Фунгіцидний захист насіння соняшникуЗбиральна кампанія соняшнику доходить кінця, експерти дають прогноз валового збору на рівні вище 13 млн. тонн насіння, та й виробництво соняшникової олії в порівнянні з 2015 роком збільшилось. Але є й погані новини. Маємо на увазі ситуацію з хворобами соняшника, котрі з року в рік набирають обертів та поступово займають першочергове місце в технологіях захисту.

Прохолодна та волога весна, різкі зміни денних та нічних температур на перших етапах розвитку рослин сприяли масовому поширенню несправжньої борошнистої роси (НБР) в посівах соняшнику. Уникнути цього було можна, завчасно згадавши про біологічні особливості розвитку цього патогена та про методи боротьби з ним. А саме – що найнебезпечнішою є первинна інфекція НБР, вона завдає шкоди вже з моменту проростання рослин, зарадити при її прояві вже немає чим, що і призвело до загибелі на окремих полях деяких господарств до 60% соняшнику. Акцентую увагу саме на «окремих полях», оскільки це є дуже важливим моментом – поширення збудника НБР та об’єм інфекційного навантаження на культуру напряму залежить від низки факторів. Цими факторами є: культура-попердник, фунгіцидний протруйник та погодні умови вегетаційного періоду. І якщо на останній фактор ми не маємо впливу, то перші два цілком можливо урегулювати, знизивши тим самим ризики ураження рослин.

Щодо першого фактору – сівозміни, то насичення їх соняшником стає все більш і більш Фунгіцидний захист насіння соняшникунадмірним. Це дає змогу патогенам (НБР, фомозу, фомопсису, білій та сірій гнилям та іншим) нарощувати свою присутність в посівах. Запаси інфекції накопичуються на рослинних рештках, у ґрунті, переносяться з насінням та технікою. Отже, оптимізація сівозмін – перший крок до боротьби з поширенням НБР та іншими збудниками хвороб. І хоча з постійним розширенням посівних площ соняшнику в Україні це важко зробити, принципу сівозмін слід дотримуватись якомога пильніше, враховуючи економіку, звісно.

Іншим, вирішальним, фактором попередження інфекційного ураження соняшника є протруювання насіння.

Ураження соняшнику первинною інфекцією НБР відбувається на ранніх етапах, через насіння і заражений ґрунт і веде до розвитку найбільш тяжкої форми хвороби – загибелі молодих рослин. Тому таким важливим кроком на цьому етапі є підбір фунгіцидного протруйника, котрий діє на збудника НБР та інші патогени: збудників білої та сірої гнилей, фомозу, фомопсису, альтернаріозу. Також не варто списувати з рахунків й бактеріози насіння соняшнику.

Саме зважаючи на широкі вимоги до протруйника насіннєвого матеріалу соняшника, було розроблено фунгіцидну комбінацію Фаер. Дія протруйника Фаер охоплює всі найважливіші патогени, не має негативного впливу на ростові процеси, забезпечує тривалий період захисту, причому захищає не лише насіння у ґрунті, а й молоді рослини на перших етапах розвитку.

В склад протруйника Фаер входять три діючі речовини – тирам, тіабендазол та металаксил-М, регламентована норма витрати становить 2,5–3,0 л/т.

Тирам діє контактно, завдяки чому досягається захист від насіннєвої та ґрунтової інфекції, а саме: збудників альтернаріозу, ризоктоніозу, бактеріозу, несправжньої борошнистої роси. Окремим пунктом є ефективність дії тираму на збудника вугільної гнилі – хвороби, котра останніми роками впевнено крокує з південних регіонів до сходу та центральної частини країни.

Фунгіцидний захист насіння соняшникуНа даний момент це єдиний хімічний засіб боротьби з вугільною гниллю, оскільки ні сівозміна (хвороба уражує більше 120 сільськогосподарських рослин, включаючи сою, кукурудзу та інші), ні фунгіцидні обробки в період вегетації (міцелій гриба до фази цвітіння знаходиться в підземній частині рослини), не мають впливу на неї.

Тіабендазол – речовина системної дії, зупиняє розвиток хвороб на поверхні насіння та всередині його, захищає від проникнення інфекції з ґрунту. Тіабендазол ефективний проти білої та сірої гнилей, фомозу, фомопсису, фузаріозу, вертицильозу, пліснявіння насіння. Цього року збудники фомозу та фомопсису мали досить високе поширення на півдні і сході України.

Металаксил-М – компонент протруйника Фаер, який вирізняється дуже ефективною дією на збудника несправжньої борошнистої роси. Його наявність в повній мірі дозволяє захистити насіння соняшника від поширення збудника НБР на поверхні насіння та проникнення його з ґрунту. За рахунок системних якостей цієї речовини досягається також захист молодих рослин від аерогенного поширення інфекції.

В 2016 році це відіграло ключову роль для споживачів, які зробили вибір на користь насіння, протруєного Фаером, оскільки воно було захищене від первинної інфекції НБР, яка набула досить високого рівня завдяки погодним умовам весни.

З фунгіцидного протруювання насіння соняшнику починається система захисту. Саме воно є однією з гарантій отримання дружніх і здорових сходів. Вибір протруйника має бути обґрунтованим та ефективним, і що найголовніше – виправдовувати себе з економічної точки зору, оскільки аграрії завжди прораховують все до дрібниць задля досягнення максимального результату.

Трикомпонентний протруйник Фаер – спільна розробка компанії «Нертус» та Агрохімічного Холдингу Peters&Burg Ltd. Ми створили Фаер з єдиною метою – бути на одній хвилі з виробниками, працювати для них, задовольняючи, а іноді й передбачаючи їх потреби. Тому і зараз вважаємо за потрібне нагадати про головне – насіння, з піклування про котре все починається.

Олексій СТЕПАНЕНКО,
продукт-менеджер компанії «Нертус»
Регіональні представництва

Харків: (057) 719-61-42
Київ: (044) 529-78-12
Миколаїв: (067) 573-54-64
Дніпро: (067) 575-46-30
Кропивницький: (067) 573-96-62
Полтава: (095) 274-96-99
Черкаси: (096) 243-13-82
Одеса: (067) 540-81-80
Сквира (регіональний агроцентр):
(067) 540-40-16
www.nertus.ua www.agro.nertus.ua
Прочитано 2015 разів